Opel Grandland X: Najväčší z modelového radu X

Štvrtok, 20 apríl 2017

Opel plní svoj záväzok v modelovom rade X a po modeloch Mokka X a Crossland X prichádza teraz tretí – Grandland X. Vznikol v spolupráci so skupinou PSA a stojí na rovnakej platforme ako Peugeot 3008. Opel teraz uvoľnil prvé snímky nového modelu a pár základných informácií o novinke. Nový Grandland bude stáť nad oboma predchádzajúci modelmi radu X.

1 Opel Grandland X
Opel Grandland X je po modeloch Mokka X a Crossland X tretí do modelového radu X

Vzhľad nového modelu Opel Grandland X dokumentujú uverejnené snímky. Na nich vidieť, že Grandland má športový charakter a dobrodružného ducha, moderný dizajn, dynamické línie, vzhľad off-roadu a zvýšenú polohu sedadiel s dobrým výhľadom všetkými smermi. Jednoducho vlastnosti typické pre SUV. V útrobách a na palube je celá škála špičkových technológií, na palube dostatok priestoru pre päť pasažierov a batožinu. To všetko robí z nového Grandlandu vážneho konkurenta v rozmáhajúcom sa segmente SUV.

Novinka má atletický vzhľad s dĺžkou 4477 mm, šírku 1884 mm a vysoká je 1636 mm. Týmito rozmermi je približne zhodná so sesterským modelom Peugeot 3008 s ktorým má rovnaký aj rázvor náprav. Batožinový priestor novinky má objem od 514 do 1652 litrov, podľa konfigurácie sedadiel.

Dizajnová príbuznosť medzi týmito modelmi však nie je a Grandland X sa nesie v štýle súčasných modelov Opla. Karoséria sa vyznačuje výraznými proporciami s krátkymi prevismi. S voliteľnou dvojfarebnou povrchovou úpravou má kompaktné SUV svoj vlastný, osobitý štýl.

2 Opel Grandland X
Premiéra modelu Opel Grandland X bude v 12. septembra vo Frankfurte nad Mohanom

Aké motory plánuje montovať Opel pod kapotu zatiaľ nevieme. Keďže novinka Grandland X vychádza z Peugeotu 3008, dá sa očakávať, že pohonné agregáty dodá PSA. Je možné aj to, že Grandland použije agregáty z motorizácie nedávno uvedeného Crosslandu X.

Opel Grandland X bude mať svetovú premiéru v polovici septembra na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.