Opel Grandland X: Najväčší z modelového radu X

Štvrtok, 20 apríl 2017

Opel plní svoj záväzok v modelovom rade X a po modeloch Mokka X a Crossland X prichádza teraz tretí – Grandland X. Vznikol v spolupráci so skupinou PSA a stojí na rovnakej platforme ako Peugeot 3008. Opel teraz uvoľnil prvé snímky nového modelu a pár základných informácií o novinke. Nový Grandland bude stáť nad oboma predchádzajúci modelmi radu X.

1 Opel Grandland X
Opel Grandland X je po modeloch Mokka X a Crossland X tretí do modelového radu X

Vzhľad nového modelu Opel Grandland X dokumentujú uverejnené snímky. Na nich vidieť, že Grandland má športový charakter a dobrodružného ducha, moderný dizajn, dynamické línie, vzhľad off-roadu a zvýšenú polohu sedadiel s dobrým výhľadom všetkými smermi. Jednoducho vlastnosti typické pre SUV. V útrobách a na palube je celá škála špičkových technológií, na palube dostatok priestoru pre päť pasažierov a batožinu. To všetko robí z nového Grandlandu vážneho konkurenta v rozmáhajúcom sa segmente SUV.

Novinka má atletický vzhľad s dĺžkou 4477 mm, šírku 1884 mm a vysoká je 1636 mm. Týmito rozmermi je približne zhodná so sesterským modelom Peugeot 3008 s ktorým má rovnaký aj rázvor náprav. Batožinový priestor novinky má objem od 514 do 1652 litrov, podľa konfigurácie sedadiel.

Dizajnová príbuznosť medzi týmito modelmi však nie je a Grandland X sa nesie v štýle súčasných modelov Opla. Karoséria sa vyznačuje výraznými proporciami s krátkymi prevismi. S voliteľnou dvojfarebnou povrchovou úpravou má kompaktné SUV svoj vlastný, osobitý štýl.

2 Opel Grandland X
Premiéra modelu Opel Grandland X bude v 12. septembra vo Frankfurte nad Mohanom

Aké motory plánuje montovať Opel pod kapotu zatiaľ nevieme. Keďže novinka Grandland X vychádza z Peugeotu 3008, dá sa očakávať, že pohonné agregáty dodá PSA. Je možné aj to, že Grandland použije agregáty z motorizácie nedávno uvedeného Crosslandu X.

Opel Grandland X bude mať svetovú premiéru v polovici septembra na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."