Opel Grandland X: Nový kompaktný crossover

Utorok, 22 november 2016

Obľúbenosť crossoverov neutícha a ani automobilka Opel nie je z tých, ktorá by sa im bránila. Po modeli Mokka nasledoval Mokka X, za dverami je Crossland X a po ňom príde Grandland X. Záujem o tento segment je a stále narastá, tak prečo nepridať ďalší model s X.

Opel Grandlan X
Nové modely Crossland a Grandland predstaví nemecký Opel už začiatkom roka 2017

O Crossland sa toho zatiaľ vie veľmi málo, hádam iba to, že predstavený má byť už začiatkom roka 2017 a má nahradiť kompaktné MPV Meriva. Má byť o voľačo priestrannejšia ako Mokka X a má zdieľať platformu z Citroënu C3 Picasso. O Grandlande automobilka s bleskom v znaku toho do sveta neposlala vlastne o nič viac. Podľa mena by sa dalo predpokladať, že to bude niečo väčšie, ale pôjde len o kompaktný automobil veľkosti Astry a postavený bude na podvozku Peugeota 3008.

V prípade modelu Grandland X pôjde fakticky o väčšieho brata Crosslandu X. Obidva úplne nové modely crossoverov (CUV) sa predstavia v roku 2017 a kombinujú charakter SUV s vysokou úrovňou jazdnej dynamiky. Grandland X sa perfektne hodí k aktívnemu životnému štýlu dneška svojim lákavým vzhľadom off-roadu, zvýšenou polohou sedadiel, dobrým výhľadom na všetky strany, pohodlným nastupovaním a vystupovaním a veľkým priestorom pre batožinu.

Dizajn budúceho modelu Grandland X má inteligentne kombinovať robustnosť s eleganciou, pričom koncepcia interiéru poskytne komfort v spojení s vysokou úrovňou praktickej využiteľnosti. Grandland X rozšíri ponuku značky Opel v obzvlášť populárnej kompaktnej triede a pridruží sa k úspešnému modelu Astra a modernizovanému 7miestnemu vanu Zafira.

Model Grandland X je súčasťou modelovej ofenzívy automobilky Opel, ktorá od roku 2016 do roku 2020 uvedie 29 nových modelov. Nové CUV vstúpi do prudko rastúceho segmentu trhu, kde v Európe v rokoch 2007 až 2017 vzrástol podiel automobilov SUV/CUV zo 7 na 20 percent spomedzi všetkých nových predaných automobilov. Tento rast majú podporovať aj modely Crossland X a Grandland X.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.