Opel Grandland X: Nový kompaktný crossover

Utorok, 22 november 2016

Obľúbenosť crossoverov neutícha a ani automobilka Opel nie je z tých, ktorá by sa im bránila. Po modeli Mokka nasledoval Mokka X, za dverami je Crossland X a po ňom príde Grandland X. Záujem o tento segment je a stále narastá, tak prečo nepridať ďalší model s X.

Opel Grandlan X
Nové modely Crossland a Grandland predstaví nemecký Opel už začiatkom roka 2017

O Crossland sa toho zatiaľ vie veľmi málo, hádam iba to, že predstavený má byť už začiatkom roka 2017 a má nahradiť kompaktné MPV Meriva. Má byť o voľačo priestrannejšia ako Mokka X a má zdieľať platformu z Citroënu C3 Picasso. O Grandlande automobilka s bleskom v znaku toho do sveta neposlala vlastne o nič viac. Podľa mena by sa dalo predpokladať, že to bude niečo väčšie, ale pôjde len o kompaktný automobil veľkosti Astry a postavený bude na podvozku Peugeota 3008.

V prípade modelu Grandland X pôjde fakticky o väčšieho brata Crosslandu X. Obidva úplne nové modely crossoverov (CUV) sa predstavia v roku 2017 a kombinujú charakter SUV s vysokou úrovňou jazdnej dynamiky. Grandland X sa perfektne hodí k aktívnemu životnému štýlu dneška svojim lákavým vzhľadom off-roadu, zvýšenou polohou sedadiel, dobrým výhľadom na všetky strany, pohodlným nastupovaním a vystupovaním a veľkým priestorom pre batožinu.

Dizajn budúceho modelu Grandland X má inteligentne kombinovať robustnosť s eleganciou, pričom koncepcia interiéru poskytne komfort v spojení s vysokou úrovňou praktickej využiteľnosti. Grandland X rozšíri ponuku značky Opel v obzvlášť populárnej kompaktnej triede a pridruží sa k úspešnému modelu Astra a modernizovanému 7miestnemu vanu Zafira.

Model Grandland X je súčasťou modelovej ofenzívy automobilky Opel, ktorá od roku 2016 do roku 2020 uvedie 29 nových modelov. Nové CUV vstúpi do prudko rastúceho segmentu trhu, kde v Európe v rokoch 2007 až 2017 vzrástol podiel automobilov SUV/CUV zo 7 na 20 percent spomedzi všetkých nových predaných automobilov. Tento rast majú podporovať aj modely Crossland X a Grandland X.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.