Opel Grandland X, tretí do rodiny X

Streda, 05 júl 2017

Po menších modeloch Mokka X a Crosland X sa Opel pripravuje na predaj ďalšieho, v poradí tretieho, najväčšieho Xka z modelového radu SUV, modelu Grandland X, ktorý podobne ako Crossland vznikol v spolupráci s francúzskou skupinou PSA Group.

1 Opel Grandland X
V Bratislave sa v predpremiére predstavil Opel Grandland X, brat Peugeota 3008

Svoju predpremiéru absolvoval nový Opel Grandland X na Slovensku koncom minulého týždňa. Priviezli do Bratislavy hneď dva modely, jeden v tmavosivej a druhý v tmavej červenej farbe, obe metalizované. Navyše, oba vyrobené ručne, keďže linka na ich výrobu ešte nebeží a svetová premiéra sa uskutoční až v septembri na autosalóne vo Frankfurte. Ak by ste však na týchto dvoch ručne vyrobených modeloch hľadali akúkoľvek výrobnú nepresnosť, napríklad na lícovaní plechov karosérie, určite by ste nič nenašli, keďže nemecká presnosť úradovala pri ich výrobe na sto percent.

V priestoroch Vodárenského múzea v bratislavskej Karlovej Vsi sme na dôkladnú prehliadku a fotografovanie nového crossovera Grandland X mali dostatok času a mohli sme si ho podrobne prezrieť. Už na pohľad bolo zrejmé, že veľkosťou prekonáva mladších súrodencov Mokka X a Crossland X. Prirovnali by sme ho k Peugeotu 3008, z ktorého Grandland X vychádza, alebo k Renaultu Kadjar či Nissan Qasahqai alebo Volkswagenu Tiguan.

Opel Grandland X je jednou zo siedmich noviniek, ktoré Opel v tomto roku uvedie na trh. Grandland X podobne ako Crossland X, má podvozok a ostatnú techniku od Peugeota (PSA Group) a exteriér a interiér vytvorili návrhári Opla. Ak francúzskemu dizajnu nikdy nechýbal šarm, potom aj pri pohľade na karosériu Grandlandu X musíme povedať, že jeho vzhľad šarm naozaj má.

Opel Grandland X má dynamické línie, vzhľad off-roadu a posádke poskytuje zvýšená poloha sedadiel dobrý výhľad hlavne dopredu a do strán, čo je typickým znakom pre kategóriu SUV. Je príspevkom nemeckej značky do prudko sa rozvíjajúceho segmentu SUV, z ktorého sa len v Európe ročne predá približne 1,1 milióna a do roku 2020 by predaj v tejto kategórii mal narásť na dva milióny.

Novinka, ktorá sa radí medzi stredné SUV, resp. crosovery, je dlhá 4477 milimetrov, čo vyzerá akoby mierila o segment vyššie. A tak si myslíme, že so svojimi konkurentmi, hlavne Nissanom Qashqai, si to bez obáv môže rozdať najmä vo veľkosti vnútorného priestoru.

Opel Grandland X stojí s Peugeotom 3008 na zhodnom podvozku s rázvorom dlhom 2675 milimetrov a používa aj rovnaké pohonné jednotky. Spoločné budú mať aj to, že obaja nevlastní súrodenci sa budú vyrábať v rovnakej fabrike, francúzskej v Sochaux. Napriek tomu, že obidva tieto modely majú spoločný základ, navonok to vyzerá tak, akoby nemali nič spoločné.

Tím nemeckých dizajnérov pri tvorbe Grandlandu X pokračoval v trende, ktorý nastolil pri Insignii, čo markantne vidieť tak na maske chladiča s veľkým novým logom Opel, ktorý je bez plastického tvarovanie a ktorý odteraz budú používať všetky ďalšie modelu Opel. Podobný štýl si zachovávajú aj hlavné svetlomety. Dizajnovo nekomplikovane je riešená aj zadná časť karosérie s novými koncovými svetlami. Nechýba neodmysliteľné plastové krytie spodnej časti nárazníka vpredu i vzadu, a tiež na bokoch karosérie, čo je typické pre túto kategóriu áut.

2 Opel Grandland X
Zadnú časť skrášľujú nízke koncové svetlá a plastový kryt nárazníka. Ten nechýba ani na bokoch Grandlandu X, ani pod predným nárazníkom

Grandland X prichádza s bohatým sériovým vybavením, ktoré zahŕňa asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu, rozoznávanie dopravných značiek, systém pre rozjazd do kopca, rádio s Bluetooth, klimatizáciu s peľovým a pachovým filtrom, komfortné sedadlá , sklopné operadlo zadného sedadla delené v pomere 40:60. Objem batožinového priestoru je od 514 do 1652.

Grandland X prináša portfólio asistenčných systémov a komfortných prvkov ako je funkcia núdzového brzdenia, rozoznávanie chodcov, monitorovanie únavy vodiča, parkovací asistent, kamerový systém a iné. Nechýba adaptívny tempomat, ktorý udržiava nastavenú rýchlosť a odstup od vozidla idúceho vpredu až do úplného zastavenia.

Komfort cestovania zabezpečia predné ergonomické sedadlá s certifikátom AGR, vyhrievaný volant, vyhrievanie predných a zadných sedadiel, elektricky ovládané dvere batožinového priestoru, ktoré sa dajú otvoriť a zatvoriť bez dotyku, len pohybom nohy pod zadným nárazníkom. Panoramatické strešné okno privádza zasa do interiéru viac svetlo a výhľad na oblohu.

Spočiatku budú pre Grandland X na výber dva úsporné motory – benzínový trojvalec 1,2 litra s priamym vstrekovaním a prepĺňovaním turbodúchadlom s výkonom 130 koní (230 Nm) a štvorvalcový turbodiesel 1,6 s výkonom 120 koní (300 Nm). Obidva agregáty sa dajú kombinovať so 6-stupňovou manuálnou alebo 6-stupňovou automatickou prevodovkou a už v štandarde so systémom Stop/Start.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.