Opel Insignia novej generácie je tu

Streda, 07 december 2016

Opel Insignia druhej generácie je tu. Jej maskovacie fotografie sú minulosťou, automobilka ich teraz nahradila oficiálnymi, takže všetko je vonku a verejné. Celkom nový automobil sa verejnosti predstaví v marci budúceho roku na autosalóne v Ženeve.

1 Opel Insignia
Druhá generácia modelu Insignia, vlajková loď automobilky Opel, sa verejnosti predstaví na autosalóne v Ženeve v marci budúceho roku. Predávať sa začne o tri mesiace neskôr.

Aj nová generácia Insignie je ako jej predchodkyňa odetá do efektného dizajnu úplne novej karosérie vlajkovej lode nemeckej značky, v útrobách ktorej sú nové motory i prevodovky. Rovnako aj systémy konektivity. Priaznivci značky sa tak dočkali dlho očakávanej novinky. Vyzerá športovejšie, je dlhšia, nižšia, ale na druhej strane aj výrazne ľahšia. V názve nesie dodatok Grand Sport.

K všeobecným rozmerom dokladáme konkrétne čísla: oproti predchodcovi je nová Insignia dlhšia o 55 milimetrov, na výšku má menej o 29 mm , rozchod kolies je väčší o 11 mm, rázvor náprav väčší o 92 mm a karoséria má kratšie previsy vpredu i vzadu. Tieto zmeny znamenajú lepší aerodynamický koeficient, ktorý je 0,26. Hmotnosť je nižšia až o 175 kg. Svojom vzhľadom Insignia Grand Sport pripomína veľké kupé.

Nová Insignia Grand Sport sa môže pýšiť aj novým pohonom všetkých kolies s aktívnym rozdeľovaním krútiaceho momentu a tiež novou 8stupňovou automatickou převodovkou. Aj použitou technológiou svetlometov IntelliLux LED®matrix novej generácie a kamerovým systémom so záberom snímania 360°. Pohodlie cestovania zabezpečia sedadlá AGR s ventiláciou a masážnou funkciou a vyhrievaním zadných sedadiel.

Nový Opel Insignai Grand Sport sa začne predávať približne tri mesiace po svojej svetovej premiére, koncom prvého polroka 2017.

1 Opel Insignia 2 Opel Insignia 3 Opel Insignia
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.