Opel Insignia: nový štýl

Streda, 28 január 2009

Opel chcel v strednej triede preraziť na vrchol. Pokúšal sa o to s modelom Vectra. Neuspelo však niekoľko jej generácií. Až teraz, so zmenou mena a štýlu, keď Vectru nahradila Insignia. A je to trefa ako hrom. S týmto modelom je Opel takmer v cieli. Bude tomu tak naozaj?

Opel Insignia

Od polovice decembra minulého roku sa Opel Insignia predáva aj na Slovensku. Premiéru mala v Londýne začiatkom druhej polovice minulého roku. Insignia sa tu predstavila ako klasická štvordverová limuzína i vo vyhotovení päťdverového liftbacku. Obe karosárske verzie sú dlhé 4830 mm a rázvor náprav je 2737 mm. Už na jar tohto roku však príde na trh aj kombi Insignia Sports Tourer. Veľkou poctou pre nový model Opel Insignia je titul európske Auto roka 2009, ktorej sa Insignii dostalo v závere minulého roka.

Nový model má v ponuke pohonných jednotiek päť benzínových a tri naftové motory. Základnou pohonnou jednotkou je benzínový motor 1,6 s výkonom 115 koní, rovnaký objem má aj preplňovaná verzia, ale výkon 180 koní. Medzeru medzi týmito dvomi jednotkami vypĺňa nepreplňovaný motor s objemom 1,8 a výkonom 140 koní. V ponuke sú ďalej dva turbo motory. Prvým je dvojliter s výkonom 220 koní a druhým najsilnejší 2,8V6 s výkonom 260 koní. Tri dvojlitrové turbodieselové pohonné jednotky ponúkajú 110 koní, 130 koní a 160 koní. Paletu ponúkaných motorov posilní ešte v tomto roku nový dvojlitrový turbodiesel s dvoma turbami a s výkonom 190 koní.

Opel Insignia

Všetky motory – zážihové i vznetové – majú štvorventilový rozvod a sú štandardne prepojené so šesťstupňovými manuálnymi prevodovkami. Najvýkonnejšie verzie potom môžu byť prepojené so šesťstupňovým automatom. Modely poháňané zážihovými motormi 2,0 Turbo a 2,8 V6 Turbo môžu mať aj stály pohon všetkých kolies Adaptive 4x4, neskôr bude pohon Adaptive 4x4 k dispozícii i pre výkonnejšie vznetové verzie.

Insignia má klasický pohon predných kolies. Okrem predného pohonu ponúka aj s pohonom 4x4 s dvoma aldex spojkami. Z nich jedna slúži ako medzinápravový diferenciál, druhá ako zadný diferenciál. Insignia má úžasný dizajn a skvelú aerodynamiku (cx = 0,27) a pochváliť sa môže aj adaptívnym podvozkom FlexRide, inteligentným pohonom všetkých kolies Adaptive 4x4, svetlometmi AFL+ alebo kamerovým systémom Opel Eye a jej motory, ktoré plnia emisné limity normy Euro 5 a aj vďaka svojim vysokým výkonovým parametrom ponúkajú i pozoruhodný pôžitok z dynamickej jazdy, o čom sme sa mohli presvedčiť pri predvádzaní modelu Insignia pred pár dňami v Bratislave.

Insignia hatchbackInsignia sedan
Dĺžka (mm)4830
Šírka (mm)1856
Výška (mm)1498
Rázvor (mm)2737
Objem batožinového priestoru (l)520500

Cena nového modelu Insignia vo verzii sedan s motorom 1,6/115 k začína na 22 480 eurách, liftback je o 400 eur drahší. V ponuka sú štyri stupne výbav – Insignia, Edition, Sport a najvyššou je Cosmo.

Opel Insignia Opel Insignia Opel Insignia Opel Insignia Opel Insignia Opel Insignia Opel Insignia
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.