Opel Mokka: nové kompaktné SUV

Nedeľa, 22 január 2012

Opel postavil na platforne modelu Corsa malé kompaktné SUV a dal mu meno Mokka. Inšpirácia vraj pochádza z kávy prestížnej odrody Coffea Arabica, ktorá má výraznú chuť a je plná energie, vraj ako nový model Mokka, ktorý je kompaktným automobilom s výrazným charakterom.

Opel Mokka
Opel Mokka je automobil určený pre ľudí s aktívnym a mnohostranným životným štýlom

Model Mokka predstavil Opel práve v čase, keď GM uviedol v Detroite svoje malé SUV Buick Encore, dvojča modelu Opel Mokka. Súbežne Opel ukázal na oficiálnych fotografiách svoje nové kompaktné SUV, ktoré bude mať premiéru už onedlho na autosalóne v Ženeve.

Napriek svojej relatívne malej dĺžke 428 centimetrov, rázvoru náprav 255 cm a rozchodu kolies 154 cm poskytuje Opel Mokka dosť priestoru piatim osobám na sedadlách vo zvýšenej polohe. Rovnako, ako ostatné modely Opel, aj Mokka kombinuje atraktívny dizajn s inovatívnymi technológiami a funkčnými prvkami.

V ponuke benzínových motorov sa spočiatku objaví štvorvalec 1,6 litra s atmosférickým nasávaním a výkonom 115 koní. Ďalším bude benzínový prepĺňaný motor 1,4 Turbo s výkonom 140 koní a maximálnym krútiacim momentom 200 Nm. Zástupcom nafty bude turbodiesel 1,7 CDTI s výkonom 130 koní a maximálnym krútiacim momentom 300 Nm.

Motory 1,4 Turbo a 1,7 CDTI sa môžu kombinovať buď so 6-stupňovou manuálnou alebo 6-stupňovou automatickou prevodovkou. Všetky ponúkané motory budú mať systém Stop/Start a svoju silu budú prenášať na kolesá prednej nápravy, ale v ponuke bude aj pohon všetkých kolies.

Vo výbave nebude chýbať systém adaptívnych svetlometov AFL+, systém Opel Eye, asistent diaľkových svetiel HBA, či systém varovania pri nechcenom opustení jazdného pruhu a systémy varovanie pred nárazom a rozpoznávania značiek. A okrem veľkorysého variabilného batožinového priestoru poskytuje aj plne integrovaný nosič bicyklov Flex-Fix, ktorý je exkluzívnym prvkom značky Opel. Pýšiť sa bude aj ergonomickými prednými sedadlami s certifikátom asociácie zdravotníckych expertov.

Opel Mokka sa verejnosti po prvý raz predstaví v marci v Ženeve a predávať sa začne koncom roka 2012.

Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."