Opel Mokka: nové kompaktné SUV

Nedeľa, 22 január 2012

Opel postavil na platforne modelu Corsa malé kompaktné SUV a dal mu meno Mokka. Inšpirácia vraj pochádza z kávy prestížnej odrody Coffea Arabica, ktorá má výraznú chuť a je plná energie, vraj ako nový model Mokka, ktorý je kompaktným automobilom s výrazným charakterom.

Opel Mokka
Opel Mokka je automobil určený pre ľudí s aktívnym a mnohostranným životným štýlom

Model Mokka predstavil Opel práve v čase, keď GM uviedol v Detroite svoje malé SUV Buick Encore, dvojča modelu Opel Mokka. Súbežne Opel ukázal na oficiálnych fotografiách svoje nové kompaktné SUV, ktoré bude mať premiéru už onedlho na autosalóne v Ženeve.

Napriek svojej relatívne malej dĺžke 428 centimetrov, rázvoru náprav 255 cm a rozchodu kolies 154 cm poskytuje Opel Mokka dosť priestoru piatim osobám na sedadlách vo zvýšenej polohe. Rovnako, ako ostatné modely Opel, aj Mokka kombinuje atraktívny dizajn s inovatívnymi technológiami a funkčnými prvkami.

V ponuke benzínových motorov sa spočiatku objaví štvorvalec 1,6 litra s atmosférickým nasávaním a výkonom 115 koní. Ďalším bude benzínový prepĺňaný motor 1,4 Turbo s výkonom 140 koní a maximálnym krútiacim momentom 200 Nm. Zástupcom nafty bude turbodiesel 1,7 CDTI s výkonom 130 koní a maximálnym krútiacim momentom 300 Nm.

Motory 1,4 Turbo a 1,7 CDTI sa môžu kombinovať buď so 6-stupňovou manuálnou alebo 6-stupňovou automatickou prevodovkou. Všetky ponúkané motory budú mať systém Stop/Start a svoju silu budú prenášať na kolesá prednej nápravy, ale v ponuke bude aj pohon všetkých kolies.

Vo výbave nebude chýbať systém adaptívnych svetlometov AFL+, systém Opel Eye, asistent diaľkových svetiel HBA, či systém varovania pri nechcenom opustení jazdného pruhu a systémy varovanie pred nárazom a rozpoznávania značiek. A okrem veľkorysého variabilného batožinového priestoru poskytuje aj plne integrovaný nosič bicyklov Flex-Fix, ktorý je exkluzívnym prvkom značky Opel. Pýšiť sa bude aj ergonomickými prednými sedadlami s certifikátom asociácie zdravotníckych expertov.

Opel Mokka sa verejnosti po prvý raz predstaví v marci v Ženeve a predávať sa začne koncom roka 2012.

Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.