Opel Mokka X dostal super konektivitu

Streda, 27 júl 2016

Nové malé SUV Opel Mokka, po facelifte už s prídomkom X, má na funkčnom a elegantne usporiadanom prístrojovom paneli najmodernejšie systémy infotainmentu. Spolu s telematickým systémom Opel OnStar robia z modelu Mokka X jedno z najlepšie vybavených kompaktných SUV z hľadiska konektivity.

Opel Mokka X
Opel Mokkra X po prvej modernizácii. Okrem zmien na prednej časti karosérie, vylepšenej kabíne, novom silnejšom benzínovom motore 1,4 litra dominujú na jeho facelifte aj najmodernejšie systémy infotaimentu.

Systémy infotainmentu Opel IntelliLink najnovšej generácie umožňujú majiteľovi jednoduchým spôsobom preniesť funkcie smartfónov a jeho aplikácie do modelu Mokka X. Systém R 4.0 IntelliLink má dotykový monitor s uhlopriečkou 7 palcov (17,8 cm), vstup USB a integrovaný modul Bluetooth na telefonovanie, audio streaming, prezeranie fotografií a prehrávanie filmov. Rovnako ako navigačný systém NAVI 900 Intelli Link je kompatibilný so systémami Apple CarPlay a Android Auto.

Apple CarPlay umožňuje vodičovi telefonovať, prijímať a posielať textové správy a prehrávať hudbu ovládaním priamo z monitora alebo prostredníctvom hlasového ovládania Siri. Aplikácie Apple CarPlay zahŕňajú Phone, Messages, Maps, Music a kompatibilné aplikácie tretích strán.

Na druhej strane Android Auto využíva Google Maps, Google Now a možnosť telefonovať prostredníctvom Google, ale aj stále bohatšiu ponuku hudobných a komunikačných systémov ako WhatsApp, Skype, Google Play Music, Spotify a prehrávače podcastov.

Využívanie aplikácií v automobile Mokka X je jednoduché. Ikona Projekcia na dotykovom monitore systému infotainment je viditeľná keď nie je k systému pripojený smartfón, po pripojení kompatibilného telefónu cez USB sa zmení buď na Apple CarPlay alebo Android Auto, podľa toho, aký operačný systém má telefón. Android Auto vyžaduje telefóny s operačným systémom Android Lollipop 5.0 alebo vyšším, Apple CarPlay zasa iPhone 5 alebo niektorý novší model.

Systém infotaimentu Navi 900 IntelliLink je určený pre zákazníkov preferujúcich integrovanú navigáciu. Na zobrazovanie a ovládanie slúži dotykový monitor s uhlopriečkou 8 palcov. Systém IntelliLink umožňuje audio streaming, predčítavanie prichádzajúcich textových správ SMS a hlasové ovládanie funkcií. Možné je aj prehrávanie filmov a videa pri stojacom vozidle.

Navigačný systém obsahuje digitálne mapy vyše 30 európskych štátov. Mapy sa dajú zobrazovať dvojrozmerne alebo trojrozmerne – podľa osobných preferencií vodiča, jednotlivé funkcie navigačného systému sa dajú ovládať hlasovými povelmi. Funkcia Favoriti umožňuje uložiť 60 rozhlasových staníc, cieľov, kontaktov, telefónnych čísel alebo playlistov.

Fanúšikovia kvalitnej reprodukcie hudby si môžu systém NAVI 900 IntelliLink v kompaktnom SUV Mokka X za príplatok doplniť ozvučovacím systémom Bose kategórie high-end. Na prianie zákazníka sa dodáva aj prijímač digitálneho rozhlasového vysielania DAB+, ktorý má väčší počet staníc a kvalitnejší príjem.

S telematickým systémom Opel OnStar majú majitelia modelu Mokka X po boku nepretržite 365 dní v roku osobného "strážneho anjela", ktorý automaticky reaguje v núdzových situáciách. Napríklad keď sa pri nehode nafúkne airbag, senzory vo vozidle automaticky upovedomia dispečing v centrále OnStar.

Automatické hlásenie nehody je iba jednou z mnohých inovatívnych funkcií systému Opel OnStar, ktoré dohliada na bezpečnosť jazdy. Jedinečné služby so živými dispečermi namiesto strojov umožňujú napríklad na diaľku odomknúť dvere vozidla, poslať cieľ trasy priamo do navigačného systému alebo posielať správy o aktuálnom technickom stave automobilu.

Jednou z naj služieb OnStar je aplikácia myOpel pre smartfóny, ktorá umožňuje majiteľovi na diaľku zamknúť/odomknúť dvere vozidla, lokalizovať vozidlo, vyvolať dôležité prevádzkové údaje ako stav motorového oleja alebo tlak vzduchu v pneumatikách, ako aj poslať cieľ jazdy do navigačného systému vozidla. Okrem toho Opel OnStar premieňa automobil Mokka X na mobilný Wi-Fi hotspot 4G/LTE, ktorý umožňuje pripojenie až 7 mobilných koncových zariadení vo vozidle a v jeho blízkosti.

Spomenieme ešte, že Mokka X v rámci faceliftu okrem bohatej konektivity sa dočkal aj zmeneného predku, vynovenej a prepracovanej kabíny, nového silnejšieho benzínového motora 1,4 litra a vylepšenej výbavy. Bi-xenónové svetlomety nahradili adaptívne diódové svetlá a pribudli aj ďalšie vylepšenia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.