Opel Mokka X dostal super konektivitu

Streda, 27 júl 2016

Nové malé SUV Opel Mokka, po facelifte už s prídomkom X, má na funkčnom a elegantne usporiadanom prístrojovom paneli najmodernejšie systémy infotainmentu. Spolu s telematickým systémom Opel OnStar robia z modelu Mokka X jedno z najlepšie vybavených kompaktných SUV z hľadiska konektivity.

Opel Mokka X
Opel Mokkra X po prvej modernizácii. Okrem zmien na prednej časti karosérie, vylepšenej kabíne, novom silnejšom benzínovom motore 1,4 litra dominujú na jeho facelifte aj najmodernejšie systémy infotaimentu.

Systémy infotainmentu Opel IntelliLink najnovšej generácie umožňujú majiteľovi jednoduchým spôsobom preniesť funkcie smartfónov a jeho aplikácie do modelu Mokka X. Systém R 4.0 IntelliLink má dotykový monitor s uhlopriečkou 7 palcov (17,8 cm), vstup USB a integrovaný modul Bluetooth na telefonovanie, audio streaming, prezeranie fotografií a prehrávanie filmov. Rovnako ako navigačný systém NAVI 900 Intelli Link je kompatibilný so systémami Apple CarPlay a Android Auto.

Apple CarPlay umožňuje vodičovi telefonovať, prijímať a posielať textové správy a prehrávať hudbu ovládaním priamo z monitora alebo prostredníctvom hlasového ovládania Siri. Aplikácie Apple CarPlay zahŕňajú Phone, Messages, Maps, Music a kompatibilné aplikácie tretích strán.

Na druhej strane Android Auto využíva Google Maps, Google Now a možnosť telefonovať prostredníctvom Google, ale aj stále bohatšiu ponuku hudobných a komunikačných systémov ako WhatsApp, Skype, Google Play Music, Spotify a prehrávače podcastov.

Využívanie aplikácií v automobile Mokka X je jednoduché. Ikona Projekcia na dotykovom monitore systému infotainment je viditeľná keď nie je k systému pripojený smartfón, po pripojení kompatibilného telefónu cez USB sa zmení buď na Apple CarPlay alebo Android Auto, podľa toho, aký operačný systém má telefón. Android Auto vyžaduje telefóny s operačným systémom Android Lollipop 5.0 alebo vyšším, Apple CarPlay zasa iPhone 5 alebo niektorý novší model.

Systém infotaimentu Navi 900 IntelliLink je určený pre zákazníkov preferujúcich integrovanú navigáciu. Na zobrazovanie a ovládanie slúži dotykový monitor s uhlopriečkou 8 palcov. Systém IntelliLink umožňuje audio streaming, predčítavanie prichádzajúcich textových správ SMS a hlasové ovládanie funkcií. Možné je aj prehrávanie filmov a videa pri stojacom vozidle.

Navigačný systém obsahuje digitálne mapy vyše 30 európskych štátov. Mapy sa dajú zobrazovať dvojrozmerne alebo trojrozmerne – podľa osobných preferencií vodiča, jednotlivé funkcie navigačného systému sa dajú ovládať hlasovými povelmi. Funkcia Favoriti umožňuje uložiť 60 rozhlasových staníc, cieľov, kontaktov, telefónnych čísel alebo playlistov.

Fanúšikovia kvalitnej reprodukcie hudby si môžu systém NAVI 900 IntelliLink v kompaktnom SUV Mokka X za príplatok doplniť ozvučovacím systémom Bose kategórie high-end. Na prianie zákazníka sa dodáva aj prijímač digitálneho rozhlasového vysielania DAB+, ktorý má väčší počet staníc a kvalitnejší príjem.

S telematickým systémom Opel OnStar majú majitelia modelu Mokka X po boku nepretržite 365 dní v roku osobného "strážneho anjela", ktorý automaticky reaguje v núdzových situáciách. Napríklad keď sa pri nehode nafúkne airbag, senzory vo vozidle automaticky upovedomia dispečing v centrále OnStar.

Automatické hlásenie nehody je iba jednou z mnohých inovatívnych funkcií systému Opel OnStar, ktoré dohliada na bezpečnosť jazdy. Jedinečné služby so živými dispečermi namiesto strojov umožňujú napríklad na diaľku odomknúť dvere vozidla, poslať cieľ trasy priamo do navigačného systému alebo posielať správy o aktuálnom technickom stave automobilu.

Jednou z naj služieb OnStar je aplikácia myOpel pre smartfóny, ktorá umožňuje majiteľovi na diaľku zamknúť/odomknúť dvere vozidla, lokalizovať vozidlo, vyvolať dôležité prevádzkové údaje ako stav motorového oleja alebo tlak vzduchu v pneumatikách, ako aj poslať cieľ jazdy do navigačného systému vozidla. Okrem toho Opel OnStar premieňa automobil Mokka X na mobilný Wi-Fi hotspot 4G/LTE, ktorý umožňuje pripojenie až 7 mobilných koncových zariadení vo vozidle a v jeho blízkosti.

Spomenieme ešte, že Mokka X v rámci faceliftu okrem bohatej konektivity sa dočkal aj zmeneného predku, vynovenej a prepracovanej kabíny, nového silnejšieho benzínového motora 1,4 litra a vylepšenej výbavy. Bi-xenónové svetlomety nahradili adaptívne diódové svetlá a pribudli aj ďalšie vylepšenia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.