Opel Mokka X dostal super konektivitu

Streda, 27 júl 2016

Nové malé SUV Opel Mokka, po facelifte už s prídomkom X, má na funkčnom a elegantne usporiadanom prístrojovom paneli najmodernejšie systémy infotainmentu. Spolu s telematickým systémom Opel OnStar robia z modelu Mokka X jedno z najlepšie vybavených kompaktných SUV z hľadiska konektivity.

Opel Mokka X
Opel Mokkra X po prvej modernizácii. Okrem zmien na prednej časti karosérie, vylepšenej kabíne, novom silnejšom benzínovom motore 1,4 litra dominujú na jeho facelifte aj najmodernejšie systémy infotaimentu.

Systémy infotainmentu Opel IntelliLink najnovšej generácie umožňujú majiteľovi jednoduchým spôsobom preniesť funkcie smartfónov a jeho aplikácie do modelu Mokka X. Systém R 4.0 IntelliLink má dotykový monitor s uhlopriečkou 7 palcov (17,8 cm), vstup USB a integrovaný modul Bluetooth na telefonovanie, audio streaming, prezeranie fotografií a prehrávanie filmov. Rovnako ako navigačný systém NAVI 900 Intelli Link je kompatibilný so systémami Apple CarPlay a Android Auto.

Apple CarPlay umožňuje vodičovi telefonovať, prijímať a posielať textové správy a prehrávať hudbu ovládaním priamo z monitora alebo prostredníctvom hlasového ovládania Siri. Aplikácie Apple CarPlay zahŕňajú Phone, Messages, Maps, Music a kompatibilné aplikácie tretích strán.

Na druhej strane Android Auto využíva Google Maps, Google Now a možnosť telefonovať prostredníctvom Google, ale aj stále bohatšiu ponuku hudobných a komunikačných systémov ako WhatsApp, Skype, Google Play Music, Spotify a prehrávače podcastov.

Využívanie aplikácií v automobile Mokka X je jednoduché. Ikona Projekcia na dotykovom monitore systému infotainment je viditeľná keď nie je k systému pripojený smartfón, po pripojení kompatibilného telefónu cez USB sa zmení buď na Apple CarPlay alebo Android Auto, podľa toho, aký operačný systém má telefón. Android Auto vyžaduje telefóny s operačným systémom Android Lollipop 5.0 alebo vyšším, Apple CarPlay zasa iPhone 5 alebo niektorý novší model.

Systém infotaimentu Navi 900 IntelliLink je určený pre zákazníkov preferujúcich integrovanú navigáciu. Na zobrazovanie a ovládanie slúži dotykový monitor s uhlopriečkou 8 palcov. Systém IntelliLink umožňuje audio streaming, predčítavanie prichádzajúcich textových správ SMS a hlasové ovládanie funkcií. Možné je aj prehrávanie filmov a videa pri stojacom vozidle.

Navigačný systém obsahuje digitálne mapy vyše 30 európskych štátov. Mapy sa dajú zobrazovať dvojrozmerne alebo trojrozmerne – podľa osobných preferencií vodiča, jednotlivé funkcie navigačného systému sa dajú ovládať hlasovými povelmi. Funkcia Favoriti umožňuje uložiť 60 rozhlasových staníc, cieľov, kontaktov, telefónnych čísel alebo playlistov.

Fanúšikovia kvalitnej reprodukcie hudby si môžu systém NAVI 900 IntelliLink v kompaktnom SUV Mokka X za príplatok doplniť ozvučovacím systémom Bose kategórie high-end. Na prianie zákazníka sa dodáva aj prijímač digitálneho rozhlasového vysielania DAB+, ktorý má väčší počet staníc a kvalitnejší príjem.

S telematickým systémom Opel OnStar majú majitelia modelu Mokka X po boku nepretržite 365 dní v roku osobného "strážneho anjela", ktorý automaticky reaguje v núdzových situáciách. Napríklad keď sa pri nehode nafúkne airbag, senzory vo vozidle automaticky upovedomia dispečing v centrále OnStar.

Automatické hlásenie nehody je iba jednou z mnohých inovatívnych funkcií systému Opel OnStar, ktoré dohliada na bezpečnosť jazdy. Jedinečné služby so živými dispečermi namiesto strojov umožňujú napríklad na diaľku odomknúť dvere vozidla, poslať cieľ trasy priamo do navigačného systému alebo posielať správy o aktuálnom technickom stave automobilu.

Jednou z naj služieb OnStar je aplikácia myOpel pre smartfóny, ktorá umožňuje majiteľovi na diaľku zamknúť/odomknúť dvere vozidla, lokalizovať vozidlo, vyvolať dôležité prevádzkové údaje ako stav motorového oleja alebo tlak vzduchu v pneumatikách, ako aj poslať cieľ jazdy do navigačného systému vozidla. Okrem toho Opel OnStar premieňa automobil Mokka X na mobilný Wi-Fi hotspot 4G/LTE, ktorý umožňuje pripojenie až 7 mobilných koncových zariadení vo vozidle a v jeho blízkosti.

Spomenieme ešte, že Mokka X v rámci faceliftu okrem bohatej konektivity sa dočkal aj zmeneného predku, vynovenej a prepracovanej kabíny, nového silnejšieho benzínového motora 1,4 litra a vylepšenej výbavy. Bi-xenónové svetlomety nahradili adaptívne diódové svetlá a pribudli aj ďalšie vylepšenia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.