Opel Mokka X: skrášlený vzhľad a 1,4 Turbo

Utorok, 16 február 2016

Od uvedenia malého SUV Mokka uplynuli takmer štyri roky a Opel usúdil, že je tu čas na jeho modernizáciu. Jeho novú podobu prezradil prostredníctvom fotografie a dostal aj zmenené meno, takže teraz sa mu hovorí Mokka X. Premiéru bude mať na blížiacom sa autosalóne v Ženeve, práve tam, kde sa súčasný model predstavil v roku 2012.

Opel Mokka X
Po štyroch rokoch prichádza teraz faceliftovaný Opel Mokka s novým označením Mokka X

Najviac zmien sa modernizovanom modeli Mokka udialo na jeho prednej časti. Upúta najmä nová a užšia maska chladiče s vodorovnou chrómovanou priečkou. Nový tvar majú aj hlavné svetlomety, ktoré môžu byť adaptívne a diódové. Prepracovaný predok karosérie má tvary, ktoré vraj má mať pripravovaná nová Insignia. Zmeny sú aj v zadnej časti karosérie. Predovšetkým koncové svetlá s novou grafikou, ktoré za príplatok môžu byť tiež s diódami.

Faceliftovaný Mokka X dostal aj novú pohonnú jednotku, preplňovanú benzínovú štrnásťstovku s priamym vstrekovaním a výkonom 152 koní (112 kW), ktorú používa nové Astra. Kombinovať sa bude s automatickou prevodovkou, systémom Stop/Start a pohonom všetkých kolies. V ponuke bude aj nedávno uvedený tichý diesel novej generácie s objemom 1,6 CDTI.

Na trh príde nová Mokka X na jeseň tohto roka s osvieženým vonkajším dizajnom, novým interiérom a najnovšou generáciou systémov infotainmentu. Najmä interiér prešiel väčšou premenou. Prepracovaná je palubná doska, ktorá má 7palcový (za príplatok aj 8palcový) dotykový displej a vďaka nemu menej klasických tlačidlových ovládačov. Nechýba multimediálny systém IntelliLink, ktorý sa dá spojiť a využívať so smartfónom.

Novinkou modelu subkompaktného SUV Mokka X je nová generácia systému Opel Eye. S vylepšenou kamerou presnejšie rozpoznáva dopravné značky a lepšie sleduje vpredu idúceho vozidlá. V prípade hroziaceho čelného nárazu systém varuje vodiča rozsvietenými výstražnými diódami.

Modernizovaná Mokka X by sa do predaja mala dostať na jeseň tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.