Opel Mokka X: skrášlený vzhľad a 1,4 Turbo

Utorok, 16 február 2016

Od uvedenia malého SUV Mokka uplynuli takmer štyri roky a Opel usúdil, že je tu čas na jeho modernizáciu. Jeho novú podobu prezradil prostredníctvom fotografie a dostal aj zmenené meno, takže teraz sa mu hovorí Mokka X. Premiéru bude mať na blížiacom sa autosalóne v Ženeve, práve tam, kde sa súčasný model predstavil v roku 2012.

Opel Mokka X
Po štyroch rokoch prichádza teraz faceliftovaný Opel Mokka s novým označením Mokka X

Najviac zmien sa modernizovanom modeli Mokka udialo na jeho prednej časti. Upúta najmä nová a užšia maska chladiče s vodorovnou chrómovanou priečkou. Nový tvar majú aj hlavné svetlomety, ktoré môžu byť adaptívne a diódové. Prepracovaný predok karosérie má tvary, ktoré vraj má mať pripravovaná nová Insignia. Zmeny sú aj v zadnej časti karosérie. Predovšetkým koncové svetlá s novou grafikou, ktoré za príplatok môžu byť tiež s diódami.

Faceliftovaný Mokka X dostal aj novú pohonnú jednotku, preplňovanú benzínovú štrnásťstovku s priamym vstrekovaním a výkonom 152 koní (112 kW), ktorú používa nové Astra. Kombinovať sa bude s automatickou prevodovkou, systémom Stop/Start a pohonom všetkých kolies. V ponuke bude aj nedávno uvedený tichý diesel novej generácie s objemom 1,6 CDTI.

Na trh príde nová Mokka X na jeseň tohto roka s osvieženým vonkajším dizajnom, novým interiérom a najnovšou generáciou systémov infotainmentu. Najmä interiér prešiel väčšou premenou. Prepracovaná je palubná doska, ktorá má 7palcový (za príplatok aj 8palcový) dotykový displej a vďaka nemu menej klasických tlačidlových ovládačov. Nechýba multimediálny systém IntelliLink, ktorý sa dá spojiť a využívať so smartfónom.

Novinkou modelu subkompaktného SUV Mokka X je nová generácia systému Opel Eye. S vylepšenou kamerou presnejšie rozpoznáva dopravné značky a lepšie sleduje vpredu idúceho vozidlá. V prípade hroziaceho čelného nárazu systém varuje vodiča rozsvietenými výstražnými diódami.

Modernizovaná Mokka X by sa do predaja mala dostať na jeseň tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.