Opel Mokka X: skrášlený vzhľad a 1,4 Turbo

Utorok, 16 február 2016

Od uvedenia malého SUV Mokka uplynuli takmer štyri roky a Opel usúdil, že je tu čas na jeho modernizáciu. Jeho novú podobu prezradil prostredníctvom fotografie a dostal aj zmenené meno, takže teraz sa mu hovorí Mokka X. Premiéru bude mať na blížiacom sa autosalóne v Ženeve, práve tam, kde sa súčasný model predstavil v roku 2012.

Opel Mokka X
Po štyroch rokoch prichádza teraz faceliftovaný Opel Mokka s novým označením Mokka X

Najviac zmien sa modernizovanom modeli Mokka udialo na jeho prednej časti. Upúta najmä nová a užšia maska chladiče s vodorovnou chrómovanou priečkou. Nový tvar majú aj hlavné svetlomety, ktoré môžu byť adaptívne a diódové. Prepracovaný predok karosérie má tvary, ktoré vraj má mať pripravovaná nová Insignia. Zmeny sú aj v zadnej časti karosérie. Predovšetkým koncové svetlá s novou grafikou, ktoré za príplatok môžu byť tiež s diódami.

Faceliftovaný Mokka X dostal aj novú pohonnú jednotku, preplňovanú benzínovú štrnásťstovku s priamym vstrekovaním a výkonom 152 koní (112 kW), ktorú používa nové Astra. Kombinovať sa bude s automatickou prevodovkou, systémom Stop/Start a pohonom všetkých kolies. V ponuke bude aj nedávno uvedený tichý diesel novej generácie s objemom 1,6 CDTI.

Na trh príde nová Mokka X na jeseň tohto roka s osvieženým vonkajším dizajnom, novým interiérom a najnovšou generáciou systémov infotainmentu. Najmä interiér prešiel väčšou premenou. Prepracovaná je palubná doska, ktorá má 7palcový (za príplatok aj 8palcový) dotykový displej a vďaka nemu menej klasických tlačidlových ovládačov. Nechýba multimediálny systém IntelliLink, ktorý sa dá spojiť a využívať so smartfónom.

Novinkou modelu subkompaktného SUV Mokka X je nová generácia systému Opel Eye. S vylepšenou kamerou presnejšie rozpoznáva dopravné značky a lepšie sleduje vpredu idúceho vozidlá. V prípade hroziaceho čelného nárazu systém varuje vodiča rozsvietenými výstražnými diódami.

Modernizovaná Mokka X by sa do predaja mala dostať na jeseň tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.