Opel odhaľuje GT Concept (+ video)

Utorok, 26 január 2016

Automobilka Opel plánuje zaradiť do svojho výrobného programu kupé a tak chce motoristickú verejnosť na túto skutočnosť pripraviť. Robí to tak, že postupne odhaľuje niektoré jeho časti a napína zvedavosť potenciálnych záujemcov. Robí tak aj prostredníctvom krátkych videí, ktoré uvádza generálny riaditeľ skupiny Opel Karl-Thomas Neumann. Opel štúdiu kompletne odhalí na autosalóne v Ženeve v prvých dňoch marca.

Opel GT Concept
Prvá fotografia GT Concept: dvojitá centrálne umiestnená koncovka výfuku s logom GT

Medzi množstvom svetových premiér v Ženeve určite uvidíme aj očakávanú hviezdu nemeckej automobilky – kupé Opel GT Concept. O svojom zámere vyrábať kupé informovala automobilka už na jeseň minulého roka. Potom v polovici januára zverejnila logo konceptu a vypustila do sveta prvé video bez toho, aby z auta bolo aspoň čo to vidieť.

Teraz je tu druhé video a na ňom už časť prednej časti konceptu. To červené koleso je pripomienkou historického motocykla Opel Motoclub 500 z roku 1928, ktoré malo pneumatiky práve tejto farby.

Na prvej fotografii štúdie GT Concept je dvojitá centrálne umiestnená koncovka výfuku s logom GT. Na videu už spomínaná červená predná pneumatika štúdie GT Concept ako odkaz na motocykel Opel Motoclub 500. Červené pneumatiky boli pri jeho premiére v roku 1928 futuristickým prvkom.

Aj dvojitá centrálne umiestnená koncovka výfuku s logom GT upozorňuje na dizajnovú ikonu. V roku 1965 Opel predstavil na frankfurtskom autosalóne avantgardný Experimental GT– historicky prvú štúdiu tohto automobilového výrobcu. Táto štúdia bola ultramoderným kupé s modelovaným tvarom, absolútne čistým a zároveň nekompromisným. Rovnakú filozofiu dizajnu uplatnil Opel aj teraz pri novej štúdii GT Concept.

Video

Video player is loading, please wait...

Predpokladáme, že GT Concept stojí na platforme Astry novej generácie. Ak by to tak bolo, potom by nové kupé malo poháňané predné kolesá a mohlo by ísť o dvojdverový automobil s usporiadaním sedadiel 2+2. Ak by verejnosť zareagovala naň pozitívne a o automobil by bol záujem, možno by sme sa sériovej výroby dočkali už v roku 2017.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.