Opel predstaví elektrickú Ampera

Utorok, 03 február 2009

Päťdverový štvorsedadlový Opel Ampera bude horúcou novinkou nemeckej automobilky na autosalóne v Ženeve v dňoch 5. až 15. marca. Podľa firemných materiálov ide o revolučný model automobilu, ktorý k svojmu pohonu využíva elektrinu z batérií alebo malý spaľovací motor.

Opel Ampera

Modelom Ampera sa Opel stane prvým európskym výrobcom automobilov, ktorý poskytne zákazníkom niekoľko sto kilometrov nepretržitej jazdy na elektrický pohon. Túto vetu vyslovil pred pár dňami šéf marketingu GM Europe Alain Visser. Model Ampera bude k svojmu pohonu využívať inovatívnu technológiu GM Voltec.

Nová technológia elektrického pohonu spoločnosti General Motors pomenovaná Voltec pracuje inak ako ostatné pokročilé pohonné systémy. Na krátkych vzdialenostiach, až do 60 km, bude Ampera poháňaná výlučne lithium-ionovými batériami dobíjateľnými z bežnej zásuvky s napätím 230 V. Na dlhšie vzdialenosti ju poháňa elektrický prúd vyrábaný malým spaľovacím motorom zabudovaným v automobile.

Ampera bude dobre vybavená na denné jazdenie a svojim dojazdom dokáže uspokojiť mnohých európskych zákazníkov. Napríklad približne až 80 percent nemeckých vodičov nenajazdí denne viac ako 50 kilometrov. Bližšie informácie o novom modeli Opel zatiaľ neposkytol. Na podrobné predstavenie nového modelu si tak musíme počkať do premiéry v Ženeve.

Model Ampera vychádza zo známeho modelu Chevrolet Volt, ktorý by sa budúci rok mal začať predávať v USA. Opel Ampera by sa do predaja v Európe mala dostať pravdepodobne v roku 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.