Opel predstavuje novú Corsu

Utorok, 15 júl 2014

Opel predstavil v týchto dňoch piatu generáciu modelu Corsa, ktorý bude mať svetovú premiéru v októbri na parížskom autosalóne. Už teraz vieme, že bude mať nový podvozok, motory novej generácie a nové prevodovky. Novým štandardom bude interiér vysokej kvality s infotainmentom IntelliLink a množstvom asistenčných systémov.

1 Opel Corsa
Opel Corsa piatej generácie sa po mediálnej prezentácii predstaví na jeseň v Paríži

Corsa je pre Opel i General Motors jedným z najdôležitejších modelov pre starý kontinent, podobne ako je Polo pre Volkswagen, Fiesta pre Ford alebo Fabia pre Škodu. Karoséria novej Corsy prezrádza využitie konštrukcie súčasného modelu, technika i podvozok sú podľa automobilky nové.

Nová Corsa má dynamický a moderný tvar karosérie, ktorý korešponduje s filozofiou dizajnu značky a pokračuje v 32-ročnej histórii tohto modelu. Na novú prednú partiu s novými tvarovo komplikovanými svetlometmi nadväzuje typický profil bočných partií. Vzadu sú nové horizontálne orientované koncové svetlá podobné Astre a je tam tiež miesto pre výsuvný držiak na bicykle. Dĺžka novej Corsy oproti súčasnému modelu má byť nezmenená. Trojdverová Corsa bude ako športový model, päťdverová je pre rodinu.

2 Opel Corsa
Veľkou vizuálnou zmenou zadnej partie novej Corsy sú do šírky orientované svetlá

Značne zmenený a zmodernizovaný je aj interiér novej Corsy, ktorému dominuje veľký sedempalcový displej na stredovej konzole. Je dotykový a jeho infotainment bude kompatibilný so systémami Apple i Android. Väčšia a priestranejšia by mala byť kabína a vo výbave viacero elektronických asistentov.

Základnou pohonnou jednotkou bude litrový benzínový preplňovaný trojvalec Ecotec vo výkonových verziách 90 a 115 koní s najvyšším krútiacim momentom 170 Nm už od 1800 otáčok za minútu. Ďalším bude inovovaný benzínový motor 1,4 Turbo s výkonom 101 koní a 200 Nm. Atmosférické pohonné jednotky zastupujú objemy 1,2 a 1,4 l.

3 Opel Corsa
Úplne nový interiér Corsy je priestrannejší a modernejší a má veľký dotykový displej

Naftou poháňaný bude prepracovaný 1,3 CDTi vo verziách s výkonmi 75 a 95 koní. Opel sľubuje tiež pohonnú jednotku pre športovú verziu OPC s výkonom okolo 200 koní. Z prevodoviek to budú nové 6stupňové manuálne i automatické, pre slabšie motory 5stupňové manuálne, prípadne robotizované.

Piata generácia bestsellera značky Opel bude mať svetovú premiéru na autosalóne v Paríži , ktorý bude pre verejnosť otvorený od 4. do 19. októbra. Výroba v závodoch Zaragoza a Eisenach sa rozbehne koncom tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.