Opel predstavuje novú Corsu

Utorok, 15 júl 2014

Opel predstavil v týchto dňoch piatu generáciu modelu Corsa, ktorý bude mať svetovú premiéru v októbri na parížskom autosalóne. Už teraz vieme, že bude mať nový podvozok, motory novej generácie a nové prevodovky. Novým štandardom bude interiér vysokej kvality s infotainmentom IntelliLink a množstvom asistenčných systémov.

1 Opel Corsa
Opel Corsa piatej generácie sa po mediálnej prezentácii predstaví na jeseň v Paríži

Corsa je pre Opel i General Motors jedným z najdôležitejších modelov pre starý kontinent, podobne ako je Polo pre Volkswagen, Fiesta pre Ford alebo Fabia pre Škodu. Karoséria novej Corsy prezrádza využitie konštrukcie súčasného modelu, technika i podvozok sú podľa automobilky nové.

Nová Corsa má dynamický a moderný tvar karosérie, ktorý korešponduje s filozofiou dizajnu značky a pokračuje v 32-ročnej histórii tohto modelu. Na novú prednú partiu s novými tvarovo komplikovanými svetlometmi nadväzuje typický profil bočných partií. Vzadu sú nové horizontálne orientované koncové svetlá podobné Astre a je tam tiež miesto pre výsuvný držiak na bicykle. Dĺžka novej Corsy oproti súčasnému modelu má byť nezmenená. Trojdverová Corsa bude ako športový model, päťdverová je pre rodinu.

2 Opel Corsa
Veľkou vizuálnou zmenou zadnej partie novej Corsy sú do šírky orientované svetlá

Značne zmenený a zmodernizovaný je aj interiér novej Corsy, ktorému dominuje veľký sedempalcový displej na stredovej konzole. Je dotykový a jeho infotainment bude kompatibilný so systémami Apple i Android. Väčšia a priestranejšia by mala byť kabína a vo výbave viacero elektronických asistentov.

Základnou pohonnou jednotkou bude litrový benzínový preplňovaný trojvalec Ecotec vo výkonových verziách 90 a 115 koní s najvyšším krútiacim momentom 170 Nm už od 1800 otáčok za minútu. Ďalším bude inovovaný benzínový motor 1,4 Turbo s výkonom 101 koní a 200 Nm. Atmosférické pohonné jednotky zastupujú objemy 1,2 a 1,4 l.

3 Opel Corsa
Úplne nový interiér Corsy je priestrannejší a modernejší a má veľký dotykový displej

Naftou poháňaný bude prepracovaný 1,3 CDTi vo verziách s výkonmi 75 a 95 koní. Opel sľubuje tiež pohonnú jednotku pre športovú verziu OPC s výkonom okolo 200 koní. Z prevodoviek to budú nové 6stupňové manuálne i automatické, pre slabšie motory 5stupňové manuálne, prípadne robotizované.

Piata generácia bestsellera značky Opel bude mať svetovú premiéru na autosalóne v Paríži , ktorý bude pre verejnosť otvorený od 4. do 19. októbra. Výroba v závodoch Zaragoza a Eisenach sa rozbehne koncom tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.