Opel predstavuje novú Corsu

Utorok, 15 júl 2014

Opel predstavil v týchto dňoch piatu generáciu modelu Corsa, ktorý bude mať svetovú premiéru v októbri na parížskom autosalóne. Už teraz vieme, že bude mať nový podvozok, motory novej generácie a nové prevodovky. Novým štandardom bude interiér vysokej kvality s infotainmentom IntelliLink a množstvom asistenčných systémov.

1 Opel Corsa
Opel Corsa piatej generácie sa po mediálnej prezentácii predstaví na jeseň v Paríži

Corsa je pre Opel i General Motors jedným z najdôležitejších modelov pre starý kontinent, podobne ako je Polo pre Volkswagen, Fiesta pre Ford alebo Fabia pre Škodu. Karoséria novej Corsy prezrádza využitie konštrukcie súčasného modelu, technika i podvozok sú podľa automobilky nové.

Nová Corsa má dynamický a moderný tvar karosérie, ktorý korešponduje s filozofiou dizajnu značky a pokračuje v 32-ročnej histórii tohto modelu. Na novú prednú partiu s novými tvarovo komplikovanými svetlometmi nadväzuje typický profil bočných partií. Vzadu sú nové horizontálne orientované koncové svetlá podobné Astre a je tam tiež miesto pre výsuvný držiak na bicykle. Dĺžka novej Corsy oproti súčasnému modelu má byť nezmenená. Trojdverová Corsa bude ako športový model, päťdverová je pre rodinu.

2 Opel Corsa
Veľkou vizuálnou zmenou zadnej partie novej Corsy sú do šírky orientované svetlá

Značne zmenený a zmodernizovaný je aj interiér novej Corsy, ktorému dominuje veľký sedempalcový displej na stredovej konzole. Je dotykový a jeho infotainment bude kompatibilný so systémami Apple i Android. Väčšia a priestranejšia by mala byť kabína a vo výbave viacero elektronických asistentov.

Základnou pohonnou jednotkou bude litrový benzínový preplňovaný trojvalec Ecotec vo výkonových verziách 90 a 115 koní s najvyšším krútiacim momentom 170 Nm už od 1800 otáčok za minútu. Ďalším bude inovovaný benzínový motor 1,4 Turbo s výkonom 101 koní a 200 Nm. Atmosférické pohonné jednotky zastupujú objemy 1,2 a 1,4 l.

3 Opel Corsa
Úplne nový interiér Corsy je priestrannejší a modernejší a má veľký dotykový displej

Naftou poháňaný bude prepracovaný 1,3 CDTi vo verziách s výkonmi 75 a 95 koní. Opel sľubuje tiež pohonnú jednotku pre športovú verziu OPC s výkonom okolo 200 koní. Z prevodoviek to budú nové 6stupňové manuálne i automatické, pre slabšie motory 5stupňové manuálne, prípadne robotizované.

Piata generácia bestsellera značky Opel bude mať svetovú premiéru na autosalóne v Paríži , ktorý bude pre verejnosť otvorený od 4. do 19. októbra. Výroba v závodoch Zaragoza a Eisenach sa rozbehne koncom tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.