Opel vo Frankfurte: štyri svetové premiéry

Štvrtok, 08 september 2011

Automobilka Opel sústredila pred nadchádzajúcim autosalónom vo Frankfurte všetok svoj zbrojný arzenál a do boja s konkurenciou vysiela hneď štyri rakety typov Astra GTC, Zafira Tourer, Combo a nemenovanú štúdiu, ktorej meno a podobu spoznáme až priamo na stánku automobilky.

Opel Astra GTC
Trojdverová Astra GTC ponúka výrazne odlišný vzhľad i charakter ako päťdverová

Tri z noviniek predstavuje Opel na fotografiách ktoré prinášame, takže vzhľad Astry GTC, Tafiry Tourer a Comba poznáme, podoba štvrtej novinky však zostane zahalená tajomstvom do jej predstavenia na tlačovej konferencii vo Frankfurte 13. septembra. Zatiaľ o utajovanej novinke povedal Opel len to, že ide o experimentálne vozidlo, ktoré dokumentuje priekopníckeho ducha značky.

Pripravovaná premiéra experimentálnej štúdie má prezentovať novú interpretáciu mobility. Môže to znamenať, že pôjde o experimentálny automobil s novou interpretáciou hnacieho ústrojenstva. Či by to mala byť štúdia s hybridným alebo elektrickým pohonom, alebo niečo celkom iné, o tom možno iba špekulovať.

Atraktívny dizajn modelu Astra GTC sľubuje mimoriadnu jazdnú dynamiku. Vďaka svojej špeciálnej prednej náprave HiPerStrut má ostré kompaktné kupé Opel ultimatívne presné ovládanie. Pri uvedení na trh bude k dispozícii škála benzínových a naftových motorov vo výkonovom rozpätí od 120 do 180 koní.

Opel Zafira Tourer
Zafira Tourer vyniká variabilitou interiéru a inovovaným systémom sedadiel Flex7

Kompaktný van Zafira Tourer definuje nové štandardy variability interiéru kompletne rekonštruovaným systémom sedadiel Flex7. Lóža na kolesách prináša podľa automobilky do interiéru jednopriestorovej karosérie atmosféru a prémiovú kvalitu špičkového modelu Insignia v spojení s inovatívnymi technológiami a skulpturálnym, dynamickým dizajnom.

O niečom inom je nové Combo. Ide o variabilný automobil pre prácu, rodinu a voľný čas. Ponúka šesť pohonných jednotiek: štyri naftové, jednu benzínovú a jednu na skvapalnený zemný plyn CNG. Combo novej generácie je k dispozícii s piatimi alebo siedmimi sedadlami, s dvoma veľkosťami rázvoru, so zasklenou kabínou alebo ako skriňová dodávka.

Opel Combo
Nové Combo je variabilný osobno-dodávkový automobil pre prácu, rodinu a voľný čas

Vo Frankfurte predstaví Opel aj rozšírenie ekologických modelov radu ecoFlex. Široké portfólio modelov tohto radu demonštruje, že aj konvenčné motory majú potenciál úspory paliva bez negatívneho ovplyvnenia pôžitku z jazdy. Vo Frankfurte bude mať premiéru sedem nových modelov ecoFLEX.

Opel predstaví vo Frankfurte aj sériovú verziu modelu Ampera, prvého elektromobilu v Európe vhodného na každodenné používanie. Premiéra vo Frankfurte sa uskutoční iba niekoľko týždňov pred príchodom nového modelu do predajní značky Opel vo vybraných európskych štátoch.

Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.