Opel Zafira Life: Z MPV osobná dodávka s veľkým D

Nedeľa, 26 máj 2019

Opel predstavil prednedávnom nový model Zafira, ktorý s doterajšou Zafirou má spoločné len meno. Vychádza z modelov skupiny PSA, konkrétne Citroëna Space Tourer a Peugeota Traveller. Nová Zafira sa na trhu objaví vo verzii osobnej dodávky, po nej príde potom aj úžitková verzia, ktorá nahradí model Vivaro.

DSC 0002
Opel Zafira Life – osobná dodávka sa ukázala na slovenskej premiére v Bratislave

Po tom, ako Opel prešiel do skupiny PSA, jeho modely majú inú fazónu a postupne preberajú aj francúzsku techniku. Teraz prišiel rad na Zafiru postavenú na platforme modelov Citroën Space Tourer a Peugeot Traveller, a rovnakú techniku používa aj Toyota Proace Verso.

Novinka príde postupne v dĺžkach 460 cm, 495 cm a 530 cm a má tak mnohostranné využitie. V roku 2021 pribudnú aj elektrické verzie. Prvou Zafirou, ktorá príde na trh už čo nevidieť, bude osobná verzia Life.

Nová Zafira je nepriamym nástupcom aktuálnej, ktorá sa teraz dopredáva. Novinka vo verzii Life je iná aj v tom, že už to nie je MPV, ale osobná dodávka. Uvezie osem cestujúcich a oproti predchodcovi má priestrannejší interiér.

Štvrtá generácia Zafiry je nepriamym nástupcom dosluhujúceho modelu. Okrem osobnej dodávky bude aj úžitková verzia a nahradí Vivaro. Aj keď nová Zafira má zhodný základ s francúzskymi osobnými dodávkami, tiež siluetu a kabína, predná časť je čistý Opel.

Zafira vo verzii Small je dlhá 4,6 metra, Medium 4,95 metra a Large 5,3 metra. Všestranne nastaviteľné komfortné sedadlo vodiča už v základnej výbave Medium zvyšuje pohodlie na úroveň áut vyššej kategórie. Nechýbajú jej ani asistenčné systémy ako Hill Start Assist, tempomat s obmedzovačom rýchlosti či kontrola trakcie so zásahom prostredníctvom bŕzd.

Vyššie výbavy Zafiry sľubujú ešte bohatšiu výbavu, ako kožené čalúnenie, automatické prepínanie diaľkových a tlmených svetiel, head-up displej, adaptívny tempomat a iné, nie bežné prvky v tejto kategórii vozidiel.

Spočiatku by sa pod kapotou mali objaviť turbodieselové motory 1,5 BlueHDi (88 kW) a 2,0 BlueHDi (110 kW,130 kW) z ponuky francúzskych sesterských dodávok. Verzie s elektrickým pohonom prídu v roku 2021. Budú tiež verzie s pohonom všetkých kolies.

DSC 0002 DSC 0004 DSC 0013 DSC 0015 DSC 0018 DSC 0019 DSC 0020 DSC 0021
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.