Opel Zafira Life: Z MPV osobná dodávka s veľkým D

Nedeľa, 26 máj 2019

Opel predstavil prednedávnom nový model Zafira, ktorý s doterajšou Zafirou má spoločné len meno. Vychádza z modelov skupiny PSA, konkrétne Citroëna Space Tourer a Peugeota Traveller. Nová Zafira sa na trhu objaví vo verzii osobnej dodávky, po nej príde potom aj úžitková verzia, ktorá nahradí model Vivaro.

DSC 0002
Opel Zafira Life – osobná dodávka sa ukázala na slovenskej premiére v Bratislave

Po tom, ako Opel prešiel do skupiny PSA, jeho modely majú inú fazónu a postupne preberajú aj francúzsku techniku. Teraz prišiel rad na Zafiru postavenú na platforme modelov Citroën Space Tourer a Peugeot Traveller, a rovnakú techniku používa aj Toyota Proace Verso.

Novinka príde postupne v dĺžkach 460 cm, 495 cm a 530 cm a má tak mnohostranné využitie. V roku 2021 pribudnú aj elektrické verzie. Prvou Zafirou, ktorá príde na trh už čo nevidieť, bude osobná verzia Life.

Nová Zafira je nepriamym nástupcom aktuálnej, ktorá sa teraz dopredáva. Novinka vo verzii Life je iná aj v tom, že už to nie je MPV, ale osobná dodávka. Uvezie osem cestujúcich a oproti predchodcovi má priestrannejší interiér.

Štvrtá generácia Zafiry je nepriamym nástupcom dosluhujúceho modelu. Okrem osobnej dodávky bude aj úžitková verzia a nahradí Vivaro. Aj keď nová Zafira má zhodný základ s francúzskymi osobnými dodávkami, tiež siluetu a kabína, predná časť je čistý Opel.

Zafira vo verzii Small je dlhá 4,6 metra, Medium 4,95 metra a Large 5,3 metra. Všestranne nastaviteľné komfortné sedadlo vodiča už v základnej výbave Medium zvyšuje pohodlie na úroveň áut vyššej kategórie. Nechýbajú jej ani asistenčné systémy ako Hill Start Assist, tempomat s obmedzovačom rýchlosti či kontrola trakcie so zásahom prostredníctvom bŕzd.

Vyššie výbavy Zafiry sľubujú ešte bohatšiu výbavu, ako kožené čalúnenie, automatické prepínanie diaľkových a tlmených svetiel, head-up displej, adaptívny tempomat a iné, nie bežné prvky v tejto kategórii vozidiel.

Spočiatku by sa pod kapotou mali objaviť turbodieselové motory 1,5 BlueHDi (88 kW) a 2,0 BlueHDi (110 kW,130 kW) z ponuky francúzskych sesterských dodávok. Verzie s elektrickým pohonom prídu v roku 2021. Budú tiež verzie s pohonom všetkých kolies.

DSC 0002 DSC 0004 DSC 0013 DSC 0015 DSC 0018 DSC 0019 DSC 0020 DSC 0021
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.