Opel Zafira Life: Z MPV osobná dodávka s veľkým D

Nedeľa, 26 máj 2019

Opel predstavil prednedávnom nový model Zafira, ktorý s doterajšou Zafirou má spoločné len meno. Vychádza z modelov skupiny PSA, konkrétne Citroëna Space Tourer a Peugeota Traveller. Nová Zafira sa na trhu objaví vo verzii osobnej dodávky, po nej príde potom aj úžitková verzia, ktorá nahradí model Vivaro.

DSC 0002
Opel Zafira Life – osobná dodávka sa ukázala na slovenskej premiére v Bratislave

Po tom, ako Opel prešiel do skupiny PSA, jeho modely majú inú fazónu a postupne preberajú aj francúzsku techniku. Teraz prišiel rad na Zafiru postavenú na platforme modelov Citroën Space Tourer a Peugeot Traveller, a rovnakú techniku používa aj Toyota Proace Verso.

Novinka príde postupne v dĺžkach 460 cm, 495 cm a 530 cm a má tak mnohostranné využitie. V roku 2021 pribudnú aj elektrické verzie. Prvou Zafirou, ktorá príde na trh už čo nevidieť, bude osobná verzia Life.

Nová Zafira je nepriamym nástupcom aktuálnej, ktorá sa teraz dopredáva. Novinka vo verzii Life je iná aj v tom, že už to nie je MPV, ale osobná dodávka. Uvezie osem cestujúcich a oproti predchodcovi má priestrannejší interiér.

Štvrtá generácia Zafiry je nepriamym nástupcom dosluhujúceho modelu. Okrem osobnej dodávky bude aj úžitková verzia a nahradí Vivaro. Aj keď nová Zafira má zhodný základ s francúzskymi osobnými dodávkami, tiež siluetu a kabína, predná časť je čistý Opel.

Zafira vo verzii Small je dlhá 4,6 metra, Medium 4,95 metra a Large 5,3 metra. Všestranne nastaviteľné komfortné sedadlo vodiča už v základnej výbave Medium zvyšuje pohodlie na úroveň áut vyššej kategórie. Nechýbajú jej ani asistenčné systémy ako Hill Start Assist, tempomat s obmedzovačom rýchlosti či kontrola trakcie so zásahom prostredníctvom bŕzd.

Vyššie výbavy Zafiry sľubujú ešte bohatšiu výbavu, ako kožené čalúnenie, automatické prepínanie diaľkových a tlmených svetiel, head-up displej, adaptívny tempomat a iné, nie bežné prvky v tejto kategórii vozidiel.

Spočiatku by sa pod kapotou mali objaviť turbodieselové motory 1,5 BlueHDi (88 kW) a 2,0 BlueHDi (110 kW,130 kW) z ponuky francúzskych sesterských dodávok. Verzie s elektrickým pohonom prídu v roku 2021. Budú tiež verzie s pohonom všetkých kolies.

DSC 0002 DSC 0004 DSC 0013 DSC 0015 DSC 0018 DSC 0019 DSC 0020 DSC 0021
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.