Ostré BMW od švédskeho špecialistu BSR

Piatok, 02 december 2011

Popredná švédska high-tech spoločnosť BSR, ktorá sa venuje optimalizácii výkonu automobilových motorov, vytvorila špeciálny model, ktorý predstavila vo svetovej premiére na Bilsport fair vo Švédsku.

BMW 120d BSR

Základom extrémneho "malého" dravca je sériové BMW 120d, ktoré upravili radom technických vylepšení. Výkon sa vďaka PPC3 Tuning Systému zvýšil na 340 koní a krútiaci moment na 700 Nm. Použitým agregátom je 3,0 diesel biturbo, ktorý dostal nový modifikovaný filter pevných častíc.

BMW 120d od úpravcu BSR má tiež nový výfukový systém BSR Sport Flow, brzdy BMW Performance a podvozok posilnil Bilstein coilover PSS10. Na ráfikoch AEZ Valencia 8,5x19 od OCL Bronssons má BMW 120d obuté pneumatiky Bridgestone 235/35/19. Sedadlá, volant, ručná brzda, radiaca páka, karbónové obloženie, spojler, kryty vonkajších zrkadiel a difúzor sú použité z BMW Performance.

Automobil dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 5,1 sekundy a štvrťmíľu (402 m) zdolá za 13,3 sekundy.

BMW 120d BSR BMW 120d BSR BMW 120d BSR BMW 120d BSR BMW 120d BSR BMW 120d BSR
Autor: J. Goldberger
Foto: BSR
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.