Peugeot 2008: nový malý crossover

Štvrtok, 17 január 2013

Prvé fotografie priamo od výrobcu avizujú s pomerne veľkým predstihom príchod nového malého crossovera od Peugeota. Veľmi skúpe informácie prezrádzajú o novom modeli, ktorý sa zrejme predstaví už na marcovom autosalóne v Ženeve, iba veľmi málo. A tak si na technické podrobnosti budeme musieť ešte počkať.

Peugeot 2008
Chystaný nový Peugeot 2008 bude ďalším prírastkom do rodiny malých crossoverov

Podľa niektorých zahraničných zdrojov by Peugeot 2008 mal byť dlhý 416 centimetrov a jeho šírka by mala byť 174 centimetrov. Ďalšie informácie francúzsky výrobca o pripravovanom novom modeli nezverejnil.

Pod kapotou kompaktné crossovera by sa mali objaviť dva benzínové a dva naftové motory. Základným bude zrejme trojvalec 1,2 litra s výkonom 110 koní (81 kW) a 1,6 THP s výkonom 156 koní (115 kW). Turbodiesel 1,6 e-HDi by mal byť v dvoch výkonových verziách s výkonmi 68 kW/92 k a 85 kW/115 k. Poháňané by mali byť všetky štyri kolesá. Či bude aj pohon len predných kolies, zatiaľ nie je známe.

Viac o novom crossoveri 2008 sa zrejme dozvieme až na jarnom ženevskom autosalóne, kde malý člen rodiny Peugeot by mal mať svoju premiéru.

Peugeot 2008 Peugeot 2008 Peugeot 2008

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.