Peugeot 208 GTi a 208 XY: iná kategória

Utorok, 11 september 2012

Francúzsky Peugeot predstavil na jar tohto roku v Ženeve svoju zamýšľanú čerešničku v podobe konceptu 208 GTi, ktorú teraz uvádza do sériovej podoby aj s termínom jej uvedenia do predaja. A aby toho nebolo málo, pridáva ešte ďalší nový model s označením 208 XY, ktorý podľa francúzskej automobilky predstavuje začiatok novej histórie značky, histórie exkluzívnych, šarmantných a rafinovaných automobilov.

Peugeot 208 GTi
Peugeot 208 GTi, ostrý francúzsky hatchback. Nadviaže na ikonický model 205 GTi?

Modelom 208 GTi nadväzuje Peugeot na históriu ešte aj dnes populárneho 205 GTi, ktorý už dlhší čas v ponuke francúzskeho výrobcu absentuje. Aj nový 208 GTi má pripomínať vlastnosti svojho slávneho predchodcu. V marci v Ženeve predstavený 208 GTi Concept sa od sériového modelu 208 odlišoval už na prvý pohľad, vpredu napríklad hliníkovou mriežkou chladiča a spojlerom nad zadným oknom.

Modely 208 GTi a 208 XY obohatia ponuku v segmente malých automobilov a viacúčelových mestských automobilov, športový GTi však vyplní v tomto segmente medzeru aj výbavou i štýlom. Pri verzii 208 GTi navyše pre vodiča za jeho volantom aj mimoriadnym potešením z jazdy.

Tieto dve rozdielne verzie sa vyznačujú silným, avšak navzájom odlišným výzorom. Okrem toho Peugeot 208 XY predstavuje podľa automobilky začiatok novej histórie značky, histórie exkluzívnych, šarmantných a rafinovaných automobilov.

Práve tak hodnotí manažér produktového radu Peugeot Laurent Blanchet uvedenie dvoch nových modelov značky:"S modelom 208 XY značka Peugeot otvára novú stránku svojej histórie. V podobe Peugeotu 208 GTi vytvára novú ikonu."

Od bežných modelov 208 sa GTi okrem dizajnu odlišuje aj technikou. Má športové tlmiče pruženia, tvrdšie pružiny a silnejšie stabilizátory. Väčší je rozchod kolies – vpredu o 10 mm a vzadu o 20 mm. Nové konštrukčné prvky robia podvozok GTi špecifickým. Za 17" kolesami Carbone s diamantovým efektom s matným lakom a pneumatikami 205/45 ZR 17 sú vetrané kotúče s priemerom 302 mm vpredu a 249 mm vzadu.

Pod kapotou sa skrýva benzínový motor 1,6 THP s výkonom 200 koní a najvyšším krútiacim momentom 275 Nm. S ním vykazuje vynikajúce zrýchlenie i pružnosť. Z 0 na 100 km/h zrýchli za menej ako 7 sekúnd, pri pevnom štarte prejde 1000 m za 27 sekúnd a z 80 na 120 km/h zrýchli na piatom prevodovom stupni za menej ako sedem sekúnd.

Tieto hodnoty dosahuje 208 GTi aj vďaka svojej nízkej hmotnosti, keďže váži len 1160 kg (GTi Concept zo Ženevy vážil údajne len 975 kg) a do vzduchu vypúšťa emisie CO2 iba v hodnote 145 g/km. Vodiča poteší okrem lákavého zvukového prejavu aj úplne vypínateľné ESP.

Peugeot príchod nového modelu GTi "osladí" limitovanou 50 kusovou sériou.

Bude odetý do exkluzívnej bielej perleťovej farby, stáť bude na hliníkových 17" kolesách s diamantovým efektom v čiernej farbe pokrytej lesklým lakom so stredovým hliníkovým krytom a červeným kruhom. Spodná lišta masky chladiča, tiež biela, ponesie francúzsku zástavu. V interiéri nebude chýbať navigačný systém či súprava HiFi. A platnička s číslom z limitovanej série bude majiteľom pripomínať členstvo v exkluzívnom klube.

A teraz to podstatné: začiatok predaja nového modelu Peugeot 208 GTi je naplánovaný na jar 2012. Cena bude známa až neskôr.

Peugeot 208 GTi Peugeot 208 GTi Peugeot 208 GTi Peugeot 208 GTi 111 Peugeot 208 GTi Peugeot 208 GTi
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.