Peugeot 4008: dnes predstavené nové SUV

Piatok, 30 september 2011

Peugeot predstavil dnes nový model označený ako 4008 a rozširuje tak svoju modelovú ponuku o nové SUV nižšej strednej triedy. Peugeot 4008 je výsledkom spolupráce PSA a Mitsubishi a nový Francúz vychádza z japonského ASX. Peugeot novým modelom s pohonom všetkých štyroch kolies obohacuje svoju ponuku v nižšej strednej triede o nové SUV.

Peugoet 4008
Nové SUV francúzskej automobilky, Peugeot 4008, má základ v Mitsubishi ASX

Oproti sesterskému ASX od Mitsubishi má Peugeot 4008 zmenený vzhľad, technika prebratá z Mitsubishi vrátane pohonu predných kolies alebo všetkých štyroch však zostala. Peugeot svojim novým modelom 4008 rozširuje ponuku automobilov Peugeot s pohonom štyroch kolies.

K súčasnej štvorkolke Peugeotu 4007 pribudne teraz ďalšia. Tak ako 4007, aj nový Peugeot 4008 používa japonskú techniku. Po väčšom Outlanderi si do francúzskych áut našla cestu aj technika menšieho ASX. Pohon štyroch kolies majú aj model 3008 Hybrid4 a nové kombi 508 RXH predstavené len prednedávnom vo Frankfurte, avšak hybridný pohon 4x4 je iný oproti klasickému v tom, že spaľovací motor poháňa predné kolesá a elektromotor zadné. A tak klasickou štvorkolkou Peugeotu bol doteraz len model 4007.

Francúzi si pri Peugeote 4008 dali záležať na tom, aby nový model bol pre zákazníkov príťažlivý okrem štýlového vzhľadu aj svojou dynamikou. Zabezpečiť ju má aj dvojica benzínových štvorvalcových motorov 1,6/115 k (152 Nm) a 2,0/154 k (198 Nm), oba s päťstupňovými manuálnymi prevodovkami, silnejší na prianie aj s bezstupňovou CVT. Dieselová verzia sa bude v základe ponúkať s francúzskym motorom 1,6 HDi/107 k (280 Nm) a so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Silnejší japonský turbodiesel bude mať objem 1,8 litra a výkon 150 koní (300 Nm), ale tiež označenie HDi.

Peugoet 4008
Kompaktnému športovo-úžitkovému Peugeot 4008 nemožno uprieť dynamické tvary

Pohon 4x4 ponúkne jazdný režim 2WD, 4WD a 4WD LOCK s uzávierkou diferenciálu. Pri oboch režimoch pohonu štyroch kolies rozdelenie krútiaceho momentu medzi kolesá prednej a zadnej nápravy riadi elektronika.

Verejnosti sa nový model 4008 predstaví na budúcu jar v Ženeve. Do predaja príde približne v polovici budúceho roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."