Peugeot Concept Inception, vízia medzi snom a realitou

Utorok, 07 február 2023

Automobilky ohurujú motoristický svet čoraz častejšie novými špičkový modelmi, ktorých kreativita je často nevídaná, niekedy až za hranicou predstavivosti. Naposledy tak urobil francúzsky Peugeot, ktorý v priamom prenose ukázal svetu koncept akoby z inej planéty a pomenoval ho Inception, Začiatok.

1-peugeot-inception

Francúzska automobilka predstavením konceptu Inception chce ukázať svetu svoju predstavu o ére budúcnosti dizajnu s elektrickými automobilmi. Deklaruje, že od roku 2023 bude každý jej model elektrifikovaný, čím sa zrejme myslí, že každý model jej portfólia bude mať elektrifikovaného súrodenca.

Peugeot navyše deklaruje, že do roku 2025 uvedie na trh päť nových plne elektrifikovaných áut a od rok 2030 sa chce stať najväčšou elektrickou značkou v Európe.

Pri prezentácii novinky v Las Vegas začiatkom januára sa Peugeot vyjadril, že francúzska automobilka vstupuje do novej éry a predstavuje vlastnú víziu budúcnosti automobilov zameranú na elektrické vozidlá budúcnosti. Prezentovaný Concept Inception ukazuje zásadnú premenu značky vytvorenú pod vedením Matthiasa Hossanna.

Vďaka inovovanej generácii, ktorú už predtým naznačil systém i-Cockpit, a tiež ovládaniu Hypersquare (obdĺžniková náhrada volantu, ktorá okrem ovládania vozidla ponúka aj ovládanie navigácie a infotainmentu) s využitím intuitívnych gest a pohybov, prináša v koncepte Inception nové zážitky z jazdy.

Novým zážitkom je aj inovatívna panoramatická presklená strecha Skyspace, ktorá je tiež zdrojom nových emócií a pocitov.

Koncept francúzskej automobilky má siluetu nízkeho, len 1,34 metra vysokého sedanu s dĺžkou 5 metrov, čo návrhári zvolili schválne, aby na koncepte vyniklo množstvo inovácií. Stojí na platforme STLA Large, jednej zo štyroch budúcich platforiem skupiny Stellantis.

Nové platformy budú znamenať pre modely Peugeot od roku 2023 novú revolúciu. Sú špeciálne vytvorené pre elektrifikované autá a ponúknu veľké zmeny v architektúre stavby automobilov, čo umožní dizajnérom pretvoriť kabínu a v nej priestor pre cestujúcich.

Koncept Inception využíva 800V architektúru s batériou kapacity 100 kWh. To mu umožňuje prejsť 800 km na jedno nabitie, čo je napríklad vzdialenosť z Paríža do Marseille. Udivuje aj extrémne nízkou spotrebou približne 12,5 kWh na 100 kilometrov.

Nový koncept má skvelé parametre pri nabíjaní batérie, keď už po jednej minúte nabíjania sa zvýši dojazd o 30 kilometrov, po piatich minútach o 150 kilometrov. V pláne je aj jednoduchšie nabíjanie pomocou indukcie, pri ktorom nebude potrebné používať nabíjací kábel. Zatiaľ však automobilka na jeho využívaní nepracuje.

Pohon obstarávajú dva kompaktné elektromotory s kombinovaným výkonom 500 kW/680 k a poháňajú všetky štyri kolesá. To umožní akcelerovať na stovku pod tri sekundy. Exteriér má dynamický profil a vytvára dojem postoja šelmi.

Peugeot sa pýši inovatívnym vyhotovením panoramatickej presklenej strechy Skyspace, ktorá vraj má byť zdrojom nevšedných emócií a pocitov.

Inovatívnosť použitých technológií v koncepte Inception zvýrazňuje technológia Steer-by-Wire, kde volant nie je mechanicky prepojený s kolesami a kde volant nahrádza systém Hypersquare, kde mechanické prepojenia plne nahrádzajú elektrické.

Koncept Inception je štvormiestny, zaujme futuristickým poňatím palubnej dosky, ovládacích prvkov a sedadlami, ktoré sú širšie a pohodlnejšie a ponúkajú svojim komfortom relax pri autonómnej jazde.

Peugeot Concept Inception je podľa automobilky vstupom do novej dimenzie medzi snom a realitou. Jeho ambíciou je preniesť väčšinu inovácií do výroby počínajúc rokom 2025. Koncept Inception bude inšpirovať ďalšie nové modely značky Peugeot, vrátane tých najkompaktnejších.

1-peugeot-inception 2-peugeot-inception1 3-peugeot-inception1 4-peugeot-inception 5-peugeot-inception2
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.