Peugeot Concept Inception, vízia medzi snom a realitou

Utorok, 07 február 2023

Automobilky ohurujú motoristický svet čoraz častejšie novými špičkový modelmi, ktorých kreativita je často nevídaná, niekedy až za hranicou predstavivosti. Naposledy tak urobil francúzsky Peugeot, ktorý v priamom prenose ukázal svetu koncept akoby z inej planéty a pomenoval ho Inception, Začiatok.

1-peugeot-inception

Francúzska automobilka predstavením konceptu Inception chce ukázať svetu svoju predstavu o ére budúcnosti dizajnu s elektrickými automobilmi. Deklaruje, že od roku 2023 bude každý jej model elektrifikovaný, čím sa zrejme myslí, že každý model jej portfólia bude mať elektrifikovaného súrodenca.

Peugeot navyše deklaruje, že do roku 2025 uvedie na trh päť nových plne elektrifikovaných áut a od rok 2030 sa chce stať najväčšou elektrickou značkou v Európe.

Pri prezentácii novinky v Las Vegas začiatkom januára sa Peugeot vyjadril, že francúzska automobilka vstupuje do novej éry a predstavuje vlastnú víziu budúcnosti automobilov zameranú na elektrické vozidlá budúcnosti. Prezentovaný Concept Inception ukazuje zásadnú premenu značky vytvorenú pod vedením Matthiasa Hossanna.

Vďaka inovovanej generácii, ktorú už predtým naznačil systém i-Cockpit, a tiež ovládaniu Hypersquare (obdĺžniková náhrada volantu, ktorá okrem ovládania vozidla ponúka aj ovládanie navigácie a infotainmentu) s využitím intuitívnych gest a pohybov, prináša v koncepte Inception nové zážitky z jazdy.

Novým zážitkom je aj inovatívna panoramatická presklená strecha Skyspace, ktorá je tiež zdrojom nových emócií a pocitov.

Koncept francúzskej automobilky má siluetu nízkeho, len 1,34 metra vysokého sedanu s dĺžkou 5 metrov, čo návrhári zvolili schválne, aby na koncepte vyniklo množstvo inovácií. Stojí na platforme STLA Large, jednej zo štyroch budúcich platforiem skupiny Stellantis.

Nové platformy budú znamenať pre modely Peugeot od roku 2023 novú revolúciu. Sú špeciálne vytvorené pre elektrifikované autá a ponúknu veľké zmeny v architektúre stavby automobilov, čo umožní dizajnérom pretvoriť kabínu a v nej priestor pre cestujúcich.

Koncept Inception využíva 800V architektúru s batériou kapacity 100 kWh. To mu umožňuje prejsť 800 km na jedno nabitie, čo je napríklad vzdialenosť z Paríža do Marseille. Udivuje aj extrémne nízkou spotrebou približne 12,5 kWh na 100 kilometrov.

Nový koncept má skvelé parametre pri nabíjaní batérie, keď už po jednej minúte nabíjania sa zvýši dojazd o 30 kilometrov, po piatich minútach o 150 kilometrov. V pláne je aj jednoduchšie nabíjanie pomocou indukcie, pri ktorom nebude potrebné používať nabíjací kábel. Zatiaľ však automobilka na jeho využívaní nepracuje.

Pohon obstarávajú dva kompaktné elektromotory s kombinovaným výkonom 500 kW/680 k a poháňajú všetky štyri kolesá. To umožní akcelerovať na stovku pod tri sekundy. Exteriér má dynamický profil a vytvára dojem postoja šelmi.

Peugeot sa pýši inovatívnym vyhotovením panoramatickej presklenej strechy Skyspace, ktorá vraj má byť zdrojom nevšedných emócií a pocitov.

Inovatívnosť použitých technológií v koncepte Inception zvýrazňuje technológia Steer-by-Wire, kde volant nie je mechanicky prepojený s kolesami a kde volant nahrádza systém Hypersquare, kde mechanické prepojenia plne nahrádzajú elektrické.

Koncept Inception je štvormiestny, zaujme futuristickým poňatím palubnej dosky, ovládacích prvkov a sedadlami, ktoré sú širšie a pohodlnejšie a ponúkajú svojim komfortom relax pri autonómnej jazde.

Peugeot Concept Inception je podľa automobilky vstupom do novej dimenzie medzi snom a realitou. Jeho ambíciou je preniesť väčšinu inovácií do výroby počínajúc rokom 2025. Koncept Inception bude inšpirovať ďalšie nové modely značky Peugeot, vrátane tých najkompaktnejších.

1-peugeot-inception 2-peugeot-inception1 3-peugeot-inception1 4-peugeot-inception 5-peugeot-inception2
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.
1-goodyear-urbanmax
Goodyear uviedol na trh nové pneumatiky pre verejnú osobnú dopravu. Pneumatiky Urbanmax Commuter preklenujú medzeru medzi pneumatikami na diaľkové a mestské použitie. Vyvinuli ich špeciálne pre vozidlá prevádzkované na medzimestských a prímestských spojoch. Pneumatiky Urbanmax Commuter sú pripravené na elektrický pohon, na vozidlá s elektrickým, hybridným aj bežným dieselovým pohonom. To znižuje požiadavky na skladové zásoby prevádzkovateľa, pretože dopravcovia môžu používať rovnaké pneumatiky na všetkých vozidlách bez ohľadu na ich pohon. Pneumatiky spĺňajú najdôležitejšie požiadavky elektrických vozidiel, takže pre dopravcov predstavujú dobré riešenie pri prechode z konvenčného na elektrický pohon.
Martin-Lauer
Na čele marketingového a komunikačného oddelenia českého, slovenského a maďarského zastúpenia výrobcu nákladných vozidiel Scania stojí od januára tohto roku Martin Lauer. Má bohaté skúsenosti z vedúcich pozícií na oddeleniach komunikácie a marketingu. Pracoval okrem iného v spoločnostiach Mercedes-Benz Czech Republic, Škoda Auto, Ogilvy One alebo v Českomoravskej stavebnej sporiteľni. Na pozícii strieda Ondřeja Koubka. Martin Lauer je absolventom pražskej VŠ ekonomickej. Do spoločnosti Scania sa vracia po viac než desiatich rokoch do automotive. V osobe Martina Lauera získala Scania človeka s bohatými skúsenosťami v oblasti marketingu a komunikácie.