Peugeot iOn: nulové emisie

Štvrtok, 10 september 2009

Peugeot vstúpi koncom budúceho roka svojim novým automobilom na elektrický pohon do "klubu nulových emisií". Dostal pomenovanie iOn a bude to prvý výsledok spolupráce medzi Mitsubishi a Peugeotom. Výstavnú premiéru spoločný produkt japonských diamantov a francúzskeho leva bude mať už o týždeň na autosalóne vo Frankfurte.

Peugeot iOn
Elektrický Peugeot iOn sa predstaví už o pár dní na autosalóne vo Frankfurte

Podľa dohody uzatvorenej medzi spoločnosťou Mitsubishi a koncernom PSA Peugeot Citroën by sa elektromobil Peugeot mal začať vyrábať koncom budúceho roka a hneď na to by sa mal dostať aj do obchodnej siete. Vieme aj ako bude vyzerať, keďže Peugeot už zverejnil jeho fotografiu. Ako reálny model ho uvidíme v premiére vo Frankfurte. Elektrický automobil s meno iOn a so znakom leva sa tu predstaví vo verzii päťdverového hatchbacku. Vychádza zo známeho modelu Mitsubishi i MiEV.

O automobile Peugeot na elektrický pohon sa vie iba málo. Vie sa však napríklad to, že dojazd automobilu s dĺžkou necelých 3,5 metra bude približne 130 kilometrov. Energiu na pohon dodajú lithium-iontové batérie. Výkon elektromotora má byť 64 koní, najvyšší krútiaci moment 180 Nm a najvyššia rýchlosť 130 km/h. Čas potrebný na dobitie akumulátora na 80 % kapacity by mal byť pol hodiny, na plnú kapacitu by sa mal nabíjať z bežnej 220 voltovej siete približne šesť hodín.

Nový Peugeot iOn bude plne rešpektuje životné prostredie, pretože do ovzdušia nevypustí žiadne emisie. Aj preto, ale aj pre kratší dojazd na jedno nabitie bude nový elektromobil Peugeot vhodný najmä do mestskej premávky.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.