Peugeot iOn: nulové emisie

Štvrtok, 10 september 2009

Peugeot vstúpi koncom budúceho roka svojim novým automobilom na elektrický pohon do "klubu nulových emisií". Dostal pomenovanie iOn a bude to prvý výsledok spolupráce medzi Mitsubishi a Peugeotom. Výstavnú premiéru spoločný produkt japonských diamantov a francúzskeho leva bude mať už o týždeň na autosalóne vo Frankfurte.

Peugeot iOn
Elektrický Peugeot iOn sa predstaví už o pár dní na autosalóne vo Frankfurte

Podľa dohody uzatvorenej medzi spoločnosťou Mitsubishi a koncernom PSA Peugeot Citroën by sa elektromobil Peugeot mal začať vyrábať koncom budúceho roka a hneď na to by sa mal dostať aj do obchodnej siete. Vieme aj ako bude vyzerať, keďže Peugeot už zverejnil jeho fotografiu. Ako reálny model ho uvidíme v premiére vo Frankfurte. Elektrický automobil s meno iOn a so znakom leva sa tu predstaví vo verzii päťdverového hatchbacku. Vychádza zo známeho modelu Mitsubishi i MiEV.

O automobile Peugeot na elektrický pohon sa vie iba málo. Vie sa však napríklad to, že dojazd automobilu s dĺžkou necelých 3,5 metra bude približne 130 kilometrov. Energiu na pohon dodajú lithium-iontové batérie. Výkon elektromotora má byť 64 koní, najvyšší krútiaci moment 180 Nm a najvyššia rýchlosť 130 km/h. Čas potrebný na dobitie akumulátora na 80 % kapacity by mal byť pol hodiny, na plnú kapacitu by sa mal nabíjať z bežnej 220 voltovej siete približne šesť hodín.

Nový Peugeot iOn bude plne rešpektuje životné prostredie, pretože do ovzdušia nevypustí žiadne emisie. Aj preto, ale aj pre kratší dojazd na jedno nabitie bude nový elektromobil Peugeot vhodný najmä do mestskej premávky.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.