Peugeot iOn: nulové emisie

Štvrtok, 10 september 2009

Peugeot vstúpi koncom budúceho roka svojim novým automobilom na elektrický pohon do "klubu nulových emisií". Dostal pomenovanie iOn a bude to prvý výsledok spolupráce medzi Mitsubishi a Peugeotom. Výstavnú premiéru spoločný produkt japonských diamantov a francúzskeho leva bude mať už o týždeň na autosalóne vo Frankfurte.

Peugeot iOn
Elektrický Peugeot iOn sa predstaví už o pár dní na autosalóne vo Frankfurte

Podľa dohody uzatvorenej medzi spoločnosťou Mitsubishi a koncernom PSA Peugeot Citroën by sa elektromobil Peugeot mal začať vyrábať koncom budúceho roka a hneď na to by sa mal dostať aj do obchodnej siete. Vieme aj ako bude vyzerať, keďže Peugeot už zverejnil jeho fotografiu. Ako reálny model ho uvidíme v premiére vo Frankfurte. Elektrický automobil s meno iOn a so znakom leva sa tu predstaví vo verzii päťdverového hatchbacku. Vychádza zo známeho modelu Mitsubishi i MiEV.

O automobile Peugeot na elektrický pohon sa vie iba málo. Vie sa však napríklad to, že dojazd automobilu s dĺžkou necelých 3,5 metra bude približne 130 kilometrov. Energiu na pohon dodajú lithium-iontové batérie. Výkon elektromotora má byť 64 koní, najvyšší krútiaci moment 180 Nm a najvyššia rýchlosť 130 km/h. Čas potrebný na dobitie akumulátora na 80 % kapacity by mal byť pol hodiny, na plnú kapacitu by sa mal nabíjať z bežnej 220 voltovej siete približne šesť hodín.

Nový Peugeot iOn bude plne rešpektuje životné prostredie, pretože do ovzdušia nevypustí žiadne emisie. Aj preto, ale aj pre kratší dojazd na jedno nabitie bude nový elektromobil Peugeot vhodný najmä do mestskej premávky.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.