Peugeot Quartz: Výnimočný crossover

Piatok, 26 september 2014

Automobilka Peugeot krátko pred parížskym autosalónom mediálne predstavila štúdiu crossovera, možno predstavu o budúcom uvažovanom modeli 6008. Štúdia je dlhá 4,5 metra a pohonnou jednotkou je plug-in hybrid, ktorý kombinuje benzínový motor s dvomi elektromotormi.

1 Peugeot Quartz
Futuristické tvary konceptu Peugeot Quartz pôsobia športovo, robustne a výkonne

Spolu so štúdiou Quartzom predstaví Peugeot v Paríži aj svoju druhú novinku, koncept Axalt, ktorý po prvý raz ukázal na jar tohto roku v Číne na autosalóne v Pekingu. Quartz je však hlavnou novinkou a má ukázať smerovanie Peugeotu v segmente SUV. Svojim futuristickým dizajnom sa štúdia vymyká tvarom, na ktoré sme doteraz v tejto kategórii automobilov neboli zvyknutý.

Štúdia Quartz je novou víziou značky o budúcnosti segmentu SUV. Tento koncept spája výnimočný výraz novej generácie SUV s najvýkonnejšími verziami značky.

Použité športové prvky, ako v exteriéri tak aj v interiéri sú jedinečné vďaka nádhernému dizajnu a inovatívnym materiálom: čadičovému kameňu, digitálne utkaným textíliám, melírovanej koži a iným.

2 Peugeot Quartz
Interiér Peugeot Quartz je nielen elegantný a komfortný, ale aj kompletne inovatívny

Peugeot Quartz vyzerá už na prvý pohľad športovo, robustne a nepochybne aj ako výkonný automobil. Spojením karosérie SUV a kabíny hatchbacku vznikol výnimočný dizajn. Quartz má i-Cockpit úplne zameraný na vodiča. Umožňuje ovládať až 500 koní pohonnej jednotky Peugeot Sport, ako aj inteligentný podvozok.

Krídlové otváranie dverí dohora umožňuje ľahký prístup do kabíny. Quartz je postavený na platforme EMP2 (má ju Peugeot 308) s kompozitnou karosériou s lepenými panelmi. Pri jej stavbe použili nový výrobný proces, ktorým sa znížila hmotnosť a dosiahla vysoká tuhosť. Najmä vďaka tomu bolo možné odstrániť stredový stĺpik.

Rešpektovaním tradícií automobilového priemyslu sa v kabíne použila aj koža. V záujme športovej atmosféry sú podlahy, stĺpiky a strecha odeté do čiernej kože a kontaktné plochy, ako sedadlá a operadlá, sú z hnedej kože. Takáto hnedá koža má pôvod v nábytku alebo starom oblečení.

3 Peugeot Quartz
Quartz je bez B-stĺpika a dvere štúdie sa otvárajú dohora čo uľahčuje nastupovanie

Koncept Quartz je plug-in hybrid. Kombinuje štvorvalcový benzínový motor s výkonom 199 kW/270 k (330 Nm) a elektromotor na zadnej náprave s výkonom 85 kW (115 k), ktorý sa pri brzdení dobíja. Špecifické ESP riadi rozdelenie brzdných síl medzi štyri kolesá a zabezpečuje tak stabilitu vozidla, ale aj optimálne riadenie úrovne nabitia batérie. Jazdiť môže v troch režimoch: v čisto elektrickom prejde okolo 50 km, mód Road je pre bežnú premávku a Race pre dynamickú jazdu.

Jazdné vlastnosti sú zrejmé už pri pohľade na 2,06 m širokú prednú časť vozidla a na pneumatiky so šírkou 305 mm. Osvetlenie obstarávajú optické LED moduly. Svetlomety bez skla sú zvýraznené svetlovodom, ktorý na stranách vystupuje z karosérie a roztína tok vzduchu. Lev je umiestnený v strede mriežky chladiča so šachovnicovým vzorom, ktorý sa mení podľa polohy pozorovateľa.

"Koncepty Exalt a Quartz prezentujú víziu značky o luxusnom vozidle. Pre takýchto zákazníkov chce Peugeot exkluzívne koncepty: nevšedný dizajn, inovatívne materiály, výnimočné pocity" povedal o novej štúdii Maxime Picat, generálny riaditeľ Peugeotu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.