Peugeot Quartz: Výnimočný crossover

Piatok, 26 september 2014

Automobilka Peugeot krátko pred parížskym autosalónom mediálne predstavila štúdiu crossovera, možno predstavu o budúcom uvažovanom modeli 6008. Štúdia je dlhá 4,5 metra a pohonnou jednotkou je plug-in hybrid, ktorý kombinuje benzínový motor s dvomi elektromotormi.

1 Peugeot Quartz
Futuristické tvary konceptu Peugeot Quartz pôsobia športovo, robustne a výkonne

Spolu so štúdiou Quartzom predstaví Peugeot v Paríži aj svoju druhú novinku, koncept Axalt, ktorý po prvý raz ukázal na jar tohto roku v Číne na autosalóne v Pekingu. Quartz je však hlavnou novinkou a má ukázať smerovanie Peugeotu v segmente SUV. Svojim futuristickým dizajnom sa štúdia vymyká tvarom, na ktoré sme doteraz v tejto kategórii automobilov neboli zvyknutý.

Štúdia Quartz je novou víziou značky o budúcnosti segmentu SUV. Tento koncept spája výnimočný výraz novej generácie SUV s najvýkonnejšími verziami značky.

Použité športové prvky, ako v exteriéri tak aj v interiéri sú jedinečné vďaka nádhernému dizajnu a inovatívnym materiálom: čadičovému kameňu, digitálne utkaným textíliám, melírovanej koži a iným.

2 Peugeot Quartz
Interiér Peugeot Quartz je nielen elegantný a komfortný, ale aj kompletne inovatívny

Peugeot Quartz vyzerá už na prvý pohľad športovo, robustne a nepochybne aj ako výkonný automobil. Spojením karosérie SUV a kabíny hatchbacku vznikol výnimočný dizajn. Quartz má i-Cockpit úplne zameraný na vodiča. Umožňuje ovládať až 500 koní pohonnej jednotky Peugeot Sport, ako aj inteligentný podvozok.

Krídlové otváranie dverí dohora umožňuje ľahký prístup do kabíny. Quartz je postavený na platforme EMP2 (má ju Peugeot 308) s kompozitnou karosériou s lepenými panelmi. Pri jej stavbe použili nový výrobný proces, ktorým sa znížila hmotnosť a dosiahla vysoká tuhosť. Najmä vďaka tomu bolo možné odstrániť stredový stĺpik.

Rešpektovaním tradícií automobilového priemyslu sa v kabíne použila aj koža. V záujme športovej atmosféry sú podlahy, stĺpiky a strecha odeté do čiernej kože a kontaktné plochy, ako sedadlá a operadlá, sú z hnedej kože. Takáto hnedá koža má pôvod v nábytku alebo starom oblečení.

3 Peugeot Quartz
Quartz je bez B-stĺpika a dvere štúdie sa otvárajú dohora čo uľahčuje nastupovanie

Koncept Quartz je plug-in hybrid. Kombinuje štvorvalcový benzínový motor s výkonom 199 kW/270 k (330 Nm) a elektromotor na zadnej náprave s výkonom 85 kW (115 k), ktorý sa pri brzdení dobíja. Špecifické ESP riadi rozdelenie brzdných síl medzi štyri kolesá a zabezpečuje tak stabilitu vozidla, ale aj optimálne riadenie úrovne nabitia batérie. Jazdiť môže v troch režimoch: v čisto elektrickom prejde okolo 50 km, mód Road je pre bežnú premávku a Race pre dynamickú jazdu.

Jazdné vlastnosti sú zrejmé už pri pohľade na 2,06 m širokú prednú časť vozidla a na pneumatiky so šírkou 305 mm. Osvetlenie obstarávajú optické LED moduly. Svetlomety bez skla sú zvýraznené svetlovodom, ktorý na stranách vystupuje z karosérie a roztína tok vzduchu. Lev je umiestnený v strede mriežky chladiča so šachovnicovým vzorom, ktorý sa mení podľa polohy pozorovateľa.

"Koncepty Exalt a Quartz prezentujú víziu značky o luxusnom vozidle. Pre takýchto zákazníkov chce Peugeot exkluzívne koncepty: nevšedný dizajn, inovatívne materiály, výnimočné pocity" povedal o novej štúdii Maxime Picat, generálny riaditeľ Peugeotu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."