Peugeot vstúpil do segmentu SUV

Nedeľa, 10 jún 2007

Peugeot predstavil v Ženeve hneď niekoľko noviniek. Okrem hlavnej hviezdy z kategórie SUV, modelu 4007, predviedol aj modifikácie 207-čky – kupé-cabrio, rýchle a výkonné RC a kombi SW Outdoor.

Peugeot 4007 Peugeot 4007

Najväčším tromfom a hviezdou v expozícii značky s levom v znaku bol nový SUV, ktorý ponesie označenie 4007. Štvorka v číselnom označení vyjadruje poradie v hierarchii modelového radu, sedmička na konci zasa rok uvedenia modelu a dve nuly uprostred nový modelový rad. Nový Peugeot 4007 vyvíjali v koncerne PSA spoločne s Citroënom C-Crosser a v spolupráci s Mitsubishi Motors na báze nového Outlandera. Všetky tri modely sú navzájom dosť podobné, pričom najviac sa odlišujú v prednej a zadnej partii. Pohon bude obstarávať zatiaľ jediný motor 2,2 HDI s výkonom 156 koní a najvyšším krútiacim momentom 380 Nm, ktorý bude spolupracovať so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Nový Peugeot 4007 sa má objaviť na trhu v júli tohto roku a spolu s koncernovým C-Crosserom by sa ich ročne malo predať okolo 30 tisíc. S dovozom do našej republiky sa ráta však neskôr, možno až v budúcom roku.

Peugeot 207 Peugeot 207 Peugeot 207

Kupé-kabriolet označené ako 207 CC nadväzuje na úspešného predchodcu 206 CC. Aj teraz ide o 2+2 miestny automobil s elektricky ovládanou pevnou skladacou strechou. Zaujímavý je údaj o batožinovom priestore pri vysunutej streche, kedy má objem 449 litrov, po sklopení strechy sa kupé zmení na kabriolet a batožinový priestor sa zmenší na 187 litrov. Ráta sa dvoma benzínovými motormi s objemom 1,6 litra (110 a 150 koní - pochádzajú zo spolupráce s BMW) a 1,6 l turbodieselom (108 k).

Radosť z rýchlosti a jazdy – s týmto cieľom pripravil Peugeot model 1,6 RC. Športový charakter zvýrazňujú upravené nárazníky vpredu i vzadu a koncovka výfuku, najmä však to, čo je pod kapotou a pod kabátom karosérie. Predovšetkým zážihový preplňovaný štvorvalec 1,6 vyvíjaný s BMW, ktorý dosahuje vrcholný výkon 174 koní, krútiaci moment 240 Nm už od 1600 otáčok, ktorý pri akcelerácii možno krátkodobo zvýšiť na 260 Nm. Má však tiež tvrdší podvozok so zosilnenými pružinami a tlmičmi, ale aj výkonnejšími brzdami. Je nastavený tak, aby dokázal skrotiť výkonný motor a bez problémov zvládol najvyššiu rýchlosť 200 km/h i akceleráciu z nuly na stovku za 7,1 s. Na zvládnutie dynamiky má Peugeot 207 RC zabudovaný systém stabilizácie ESP, ktorý však pre športovo schopných vodičov sa dá deaktivovať.

Peugeot 207 Peugeot 207

Malé kombi Peugeot 207 SW Outdoor je ďalšia ženevská novinka. Nahrádza predchodcu 206 SW, má však ďaleko viac zasklených plôch a štýl ako o dva modely väčšie kombi Peugeot 407. Pod kapotou bude mať toto kombi dlhé necelých 416 cm na začiatok vznetový motor 1,6 HDI s výkonom 109 koní.

Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.