Po facelifte Škody Octavie je tu aj derivát RS

Utorok, 24 január 2017

Po výraznej modernizácii základného modelu Škoda Octavia je tu teraz nová špičková verzia tohto modelového radu - Octavia RS. Modernizovaná Octavia RS bude v ponuke ako liftback tak aj kombi.

1 Škoda Octavia RS
Po veľkej modernizácii modelu Octavia prichádza aj športovo orientovaná Octavia RS

Vzhľad nového modelu Octavia RS vychádza z výrazne prepracovaného dizajnu základného modelu. Predná časť má širšiu masku chladiča vizuálne rozšírenú o dvojicu svetlometov. Vďaka tomu i novo tvarovanému nárazníku so širšími vstupmi pre vzduch pôsobí dynamickejším dojmom. Vzhľad novej prednej časti dotvárajú plne adaptívne full-LED svetlomety, rovnako aj do nárazníka integrované hmlové LED svetlomety.

Zadnej časti dominuje výrazný čierny difúzor a charakteristický červený reflexný pás odrazovej plochy, prvky charakteristické pre Octaviu RS. Na zadnej časti je neprehliadnuteľné aj prítlačné krídlo na hrane výklopnej zadnej časti u liftbacku, resp. strešný spojler u kombi.

Pre obe karosárske verzie sú k dispozícii dva štvorvalcové agregáty. Kým vznetový 2,0 TDI má tak ako doteraz výkon 184 koní (135 kW), výkon zážihového motora 2,0 TSI vzrástol o 10 koní na 230 koní (169 kW). Tým sa model Octavia RS stáva historicky najsilnejším a najrýchlejším sériovým modelom radu Octavia.

Sériovo je model RS 2,0 TSI vybavený manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, na želanie môže byť šesťstupňová DSG. Verzia so vznetovým motorom RS 2,0 TDI a pohonom predných kolies sa dodáva s manuálnou šesťstupňovou, prípadne šesťstupňovou DSG prevodovkou, alebo s pohonom 4x4 a šesťstupňovou prevodovkou DSG.

2 Škoda Octavia Combi RS
Súčasne s liftbackom prichádza aj praktickejšie vyhotovenie modelu Octavia Combi RS

Podvozok má Octavia RS oproti základnému modelu znížený o 15 mm a o 30 mm je širší rozchod kolies vzadu, čo by malo zvýšiť stabilitu zadnej časti vozidla. Sériovo sa montujú 17-palcové kolesá, voliteľne sú v ponuke 18-palcové a neskôr pribudnú aj 19-palcové. Dynamický charakter modelu RS majú zvýrazniť červené brzdové strmene.

Model RS sa pýši špičkovými technológiami, napríklad infotainmentu, konektivity a asistenčných systémov, ktoré zvýrazňujú výnimočnosť tohto kompaktného športovo ladeného automobilu.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.