Po facelifte Škody Octavie je tu aj derivát RS

Utorok, 24 január 2017

Po výraznej modernizácii základného modelu Škoda Octavia je tu teraz nová špičková verzia tohto modelového radu - Octavia RS. Modernizovaná Octavia RS bude v ponuke ako liftback tak aj kombi.

1 Škoda Octavia RS
Po veľkej modernizácii modelu Octavia prichádza aj športovo orientovaná Octavia RS

Vzhľad nového modelu Octavia RS vychádza z výrazne prepracovaného dizajnu základného modelu. Predná časť má širšiu masku chladiča vizuálne rozšírenú o dvojicu svetlometov. Vďaka tomu i novo tvarovanému nárazníku so širšími vstupmi pre vzduch pôsobí dynamickejším dojmom. Vzhľad novej prednej časti dotvárajú plne adaptívne full-LED svetlomety, rovnako aj do nárazníka integrované hmlové LED svetlomety.

Zadnej časti dominuje výrazný čierny difúzor a charakteristický červený reflexný pás odrazovej plochy, prvky charakteristické pre Octaviu RS. Na zadnej časti je neprehliadnuteľné aj prítlačné krídlo na hrane výklopnej zadnej časti u liftbacku, resp. strešný spojler u kombi.

Pre obe karosárske verzie sú k dispozícii dva štvorvalcové agregáty. Kým vznetový 2,0 TDI má tak ako doteraz výkon 184 koní (135 kW), výkon zážihového motora 2,0 TSI vzrástol o 10 koní na 230 koní (169 kW). Tým sa model Octavia RS stáva historicky najsilnejším a najrýchlejším sériovým modelom radu Octavia.

Sériovo je model RS 2,0 TSI vybavený manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, na želanie môže byť šesťstupňová DSG. Verzia so vznetovým motorom RS 2,0 TDI a pohonom predných kolies sa dodáva s manuálnou šesťstupňovou, prípadne šesťstupňovou DSG prevodovkou, alebo s pohonom 4x4 a šesťstupňovou prevodovkou DSG.

2 Škoda Octavia Combi RS
Súčasne s liftbackom prichádza aj praktickejšie vyhotovenie modelu Octavia Combi RS

Podvozok má Octavia RS oproti základnému modelu znížený o 15 mm a o 30 mm je širší rozchod kolies vzadu, čo by malo zvýšiť stabilitu zadnej časti vozidla. Sériovo sa montujú 17-palcové kolesá, voliteľne sú v ponuke 18-palcové a neskôr pribudnú aj 19-palcové. Dynamický charakter modelu RS majú zvýrazniť červené brzdové strmene.

Model RS sa pýši špičkovými technológiami, napríklad infotainmentu, konektivity a asistenčných systémov, ktoré zvýrazňujú výnimočnosť tohto kompaktného športovo ladeného automobilu.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.