Porsche Panamera: štvordverová limuzína

Piatok, 28 november 2008

Približne trištvrte roka pred uvedením na trh poskytla spoločnosť Porsche prvé oficiálne fotografie modelu Panamera v jeho finálnej podobe. Dizajn, profil a silueta jednoznačne zaraďujú tento štvordverový model do rodiny Porsche.

Porsche Panamera Porsche Panamera

Nová koncepcia štvordverového a štvormiestneho cestovného a športového automobilu poskytuje všetko to, čo je pre značku Porsche typické: športovú a dynamickú jazdu, priestranný a variabilný interiér a navyše komfort a pohodlie ponúkané triedou Gran Turismo. Panamera predstavuje popri športových modeloch 911, Boxter a Cayman a športovom terénnom modeli Cayenne štvrtý modelový rad značky Porsche.

Dizajnérom sa podarilo vytvoriť úplne nový model, ktorý je jednoznačne identifikovateľný ako predstaviteľ značky Porsche. V trhovom segmente, do ktorého Panamera patrí, vyniká aj svojimi rozmermi: šírkou 1931 mm (nemá ju žiadny konkurent luxusnej triedy, ani Mercedes-Benz S, BMW 7 či Lexus LS), výškou 1418 mm (nižšia ako spomínaní konkurenti) a celkovou dĺžkou 4970 mm je len o niekoľko málo centimetrov kratšia od konkurencie. Podobne jej rázvor 2920 mm je napríklad len o 5 cm menší ako má Lexus LS. Vyniká aj koeficientom odporu vzduchu cx = 0,29.

Porsche Panamera

Na predných sedadlách, ako aj na dvoch samostatných zadných sedadlách, vládne dokonalá ergonómia. Batožinový priestor s objemom 450 litrov sa dá zväčšiť sklopením zadných sedadiel na objem až 1500 litrov. Koncepcia variabilného interiéru so sklápateľnými zadnými sedadlami umožňuje tak jednoducho interiér prispôsobiť aktuálnej potrebe priestoru. Veko batožinového priestoru typické pre vozidlá triedy kupé zasadené do športovo tvarovanej zadnej časti je štýlovo elegantné a maximálne praktické.

Spoločnosť Porsche pre model Panamera vyvinula nové moderné motory. Pod prednou kapotou pracujú šesť a osemvalcové motory s usporiadaním do V a výkonmi od 300 do 500 konských síl. Prenos hnacej sily na kolesá zadnej nápravy zabezpečuje buď manuálna šesťstupňová alebo automatická dvojspojková sedemstupňová prevodovka Porsche PDK. Najvyšší model je vybavený aj pohonom všetkých kolies, ktorý je pre ostatné verzie dostupný ako voliteľné príslušenstvo. Porsche pripravuje aj obzvlášť úsporný model Panamera, ktorý bude mať hybridný pohon.

Ročná produkcia by mala dosahovať približne 20 000 automobilov. Svetová premiéra Porsche Panamera sa uskutoční na jar 2009 a prvé vozidlá sa do predaja dostanú koncom leta 2009.

Autor: J. Goldberger
Foto: Porsche
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.