Poslanie BMW i: riešenie mobility

Štvrtok, 24 február 2011

Bavorská automobilka má novú divíziu: BMW i. Založili ju "kvôli rozvíjajúcej sa doprave a na riešenie z nej vyplývajúcich problémov". Tak, ako divízia M, ktorá vyvíja výkonné a rýchle autá, nová divízia "BMW i" sa bude špecializovať na automobilyhybridné a elektrické. Na začiatku pôjde o dva modely: BMW i3 a BMW i8.

BMW i
Dizajnová animácia pripravovaných budúcich modelov BMW i3 a BMW i8

Vytvorenie novej divízie je odpoveďou BMW Group na zmenu potrieb zákazníka, vrátane stúpajúceho dopytu po alternatívnych pohonoch – hybridných a elektromobiloch. BMW i znamená trvalo udržateľné automobily a riešenie mobility. Servis mobility dopĺňa základ podnikania spoločnosti. BMW i holdingovej spoločnosti.

Novou divíziou si chce BMW Group upevniť postavenie medzi prémiovými značkami. "Toto je BMW i – zrodené z elektriny," – povedal na oficiálnom predstavení novej divízie Ian Robertson, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za predaj a marketing. Prvé dva modely novej divízie sa začnú vyrábať v roku 2013 – BMW i3 a BMW i8.

BMW i
Skica BMW i3 a BMW i8 – mestského elektromobilu a športového plug-in hybridu

BMW i3 známe ako Megacity Vehicle bude v BMW Group prvý sériovo vyrábaný mestský elektromobil. BMW i8 vychádza zo štúdie BMW Vision EfficientDynamics. Pôjde o plug-in hybrid (nabíjanie z elektrickej zásuvky) kombinujúci športovú agilitu s vysokovýkonným motorom, ale so spotrebou a emisiami malého auta.

Základom budúcich modelov je progresívna architektúra a materiál CFRP, aby sa zmenšil nepriaznivý hmotnostný dopad ťažkých akumulátorov. Zákazníkom to prinesie vrcholnú dynamiku kombinovanú so zvýšeným dojazdom na elektrickú energiu.

BMW i
BMW i3 a BMW i8 z iného pohľadu. Vyrábať sa budú v továrni BMW v Lipsku.

Podobne ako BMW i3 aj BMW i8 sa bude vyrábať v Lipsku. Do nového vybavenia výrobnej linky sa investovalo približne 400 miliónov eur a do roku 2013 sa tu vytvorí 800 nových pracovných miest.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.