Poslanie BMW i: riešenie mobility

Štvrtok, 24 február 2011

Bavorská automobilka má novú divíziu: BMW i. Založili ju "kvôli rozvíjajúcej sa doprave a na riešenie z nej vyplývajúcich problémov". Tak, ako divízia M, ktorá vyvíja výkonné a rýchle autá, nová divízia "BMW i" sa bude špecializovať na automobilyhybridné a elektrické. Na začiatku pôjde o dva modely: BMW i3 a BMW i8.

BMW i
Dizajnová animácia pripravovaných budúcich modelov BMW i3 a BMW i8

Vytvorenie novej divízie je odpoveďou BMW Group na zmenu potrieb zákazníka, vrátane stúpajúceho dopytu po alternatívnych pohonoch – hybridných a elektromobiloch. BMW i znamená trvalo udržateľné automobily a riešenie mobility. Servis mobility dopĺňa základ podnikania spoločnosti. BMW i holdingovej spoločnosti.

Novou divíziou si chce BMW Group upevniť postavenie medzi prémiovými značkami. "Toto je BMW i – zrodené z elektriny," – povedal na oficiálnom predstavení novej divízie Ian Robertson, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za predaj a marketing. Prvé dva modely novej divízie sa začnú vyrábať v roku 2013 – BMW i3 a BMW i8.

BMW i
Skica BMW i3 a BMW i8 – mestského elektromobilu a športového plug-in hybridu

BMW i3 známe ako Megacity Vehicle bude v BMW Group prvý sériovo vyrábaný mestský elektromobil. BMW i8 vychádza zo štúdie BMW Vision EfficientDynamics. Pôjde o plug-in hybrid (nabíjanie z elektrickej zásuvky) kombinujúci športovú agilitu s vysokovýkonným motorom, ale so spotrebou a emisiami malého auta.

Základom budúcich modelov je progresívna architektúra a materiál CFRP, aby sa zmenšil nepriaznivý hmotnostný dopad ťažkých akumulátorov. Zákazníkom to prinesie vrcholnú dynamiku kombinovanú so zvýšeným dojazdom na elektrickú energiu.

BMW i
BMW i3 a BMW i8 z iného pohľadu. Vyrábať sa budú v továrni BMW v Lipsku.

Podobne ako BMW i3 aj BMW i8 sa bude vyrábať v Lipsku. Do nového vybavenia výrobnej linky sa investovalo približne 400 miliónov eur a do roku 2013 sa tu vytvorí 800 nových pracovných miest.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.