Poslanie BMW i: riešenie mobility

Štvrtok, 24 február 2011

Bavorská automobilka má novú divíziu: BMW i. Založili ju "kvôli rozvíjajúcej sa doprave a na riešenie z nej vyplývajúcich problémov". Tak, ako divízia M, ktorá vyvíja výkonné a rýchle autá, nová divízia "BMW i" sa bude špecializovať na automobilyhybridné a elektrické. Na začiatku pôjde o dva modely: BMW i3 a BMW i8.

BMW i
Dizajnová animácia pripravovaných budúcich modelov BMW i3 a BMW i8

Vytvorenie novej divízie je odpoveďou BMW Group na zmenu potrieb zákazníka, vrátane stúpajúceho dopytu po alternatívnych pohonoch – hybridných a elektromobiloch. BMW i znamená trvalo udržateľné automobily a riešenie mobility. Servis mobility dopĺňa základ podnikania spoločnosti. BMW i holdingovej spoločnosti.

Novou divíziou si chce BMW Group upevniť postavenie medzi prémiovými značkami. "Toto je BMW i – zrodené z elektriny," – povedal na oficiálnom predstavení novej divízie Ian Robertson, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za predaj a marketing. Prvé dva modely novej divízie sa začnú vyrábať v roku 2013 – BMW i3 a BMW i8.

BMW i
Skica BMW i3 a BMW i8 – mestského elektromobilu a športového plug-in hybridu

BMW i3 známe ako Megacity Vehicle bude v BMW Group prvý sériovo vyrábaný mestský elektromobil. BMW i8 vychádza zo štúdie BMW Vision EfficientDynamics. Pôjde o plug-in hybrid (nabíjanie z elektrickej zásuvky) kombinujúci športovú agilitu s vysokovýkonným motorom, ale so spotrebou a emisiami malého auta.

Základom budúcich modelov je progresívna architektúra a materiál CFRP, aby sa zmenšil nepriaznivý hmotnostný dopad ťažkých akumulátorov. Zákazníkom to prinesie vrcholnú dynamiku kombinovanú so zvýšeným dojazdom na elektrickú energiu.

BMW i
BMW i3 a BMW i8 z iného pohľadu. Vyrábať sa budú v továrni BMW v Lipsku.

Podobne ako BMW i3 aj BMW i8 sa bude vyrábať v Lipsku. Do nového vybavenia výrobnej linky sa investovalo približne 400 miliónov eur a do roku 2013 sa tu vytvorí 800 nových pracovných miest.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring