Poslanie BMW i: riešenie mobility

Štvrtok, 24 február 2011

Bavorská automobilka má novú divíziu: BMW i. Založili ju "kvôli rozvíjajúcej sa doprave a na riešenie z nej vyplývajúcich problémov". Tak, ako divízia M, ktorá vyvíja výkonné a rýchle autá, nová divízia "BMW i" sa bude špecializovať na automobilyhybridné a elektrické. Na začiatku pôjde o dva modely: BMW i3 a BMW i8.

BMW i
Dizajnová animácia pripravovaných budúcich modelov BMW i3 a BMW i8

Vytvorenie novej divízie je odpoveďou BMW Group na zmenu potrieb zákazníka, vrátane stúpajúceho dopytu po alternatívnych pohonoch – hybridných a elektromobiloch. BMW i znamená trvalo udržateľné automobily a riešenie mobility. Servis mobility dopĺňa základ podnikania spoločnosti. BMW i holdingovej spoločnosti.

Novou divíziou si chce BMW Group upevniť postavenie medzi prémiovými značkami. "Toto je BMW i – zrodené z elektriny," – povedal na oficiálnom predstavení novej divízie Ian Robertson, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za predaj a marketing. Prvé dva modely novej divízie sa začnú vyrábať v roku 2013 – BMW i3 a BMW i8.

BMW i
Skica BMW i3 a BMW i8 – mestského elektromobilu a športového plug-in hybridu

BMW i3 známe ako Megacity Vehicle bude v BMW Group prvý sériovo vyrábaný mestský elektromobil. BMW i8 vychádza zo štúdie BMW Vision EfficientDynamics. Pôjde o plug-in hybrid (nabíjanie z elektrickej zásuvky) kombinujúci športovú agilitu s vysokovýkonným motorom, ale so spotrebou a emisiami malého auta.

Základom budúcich modelov je progresívna architektúra a materiál CFRP, aby sa zmenšil nepriaznivý hmotnostný dopad ťažkých akumulátorov. Zákazníkom to prinesie vrcholnú dynamiku kombinovanú so zvýšeným dojazdom na elektrickú energiu.

BMW i
BMW i3 a BMW i8 z iného pohľadu. Vyrábať sa budú v továrni BMW v Lipsku.

Podobne ako BMW i3 aj BMW i8 sa bude vyrábať v Lipsku. Do nového vybavenia výrobnej linky sa investovalo približne 400 miliónov eur a do roku 2013 sa tu vytvorí 800 nových pracovných miest.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.