Prvý Ford Kuga zišiel z linky

Streda, 27 február 2008

Crossover Kuga s modrým oválom na maske chladiča uvidíme naživo a definitívnej podobe už o pár dní v Ženeve. Model Fordu, ktorý v segmente stredných SUV bude konkurovať najmä VW Tiguan, práve v týchto dňoch začal schádzať z výrobných liniek.

Ford Kuga

Nový Ford Kuga, ktorým európsky Ford práve vstupuje na vysoko konkurenčný trh crossoverov, sa začal vyrábať v továrni Ford v nemeckom Saarlouis. Spoločnosť plánuje tento rok vyrobiť okolo 45 tisíc kusov tohto automobilu, čo je približne desatina celkového plánovaného ročného objemu automobilky Ford v Saarlouis. Ford Kuga sa bude exkluzívne vyrábať len v Saarlouis a približne 84 % produkcie sa bude exportovať do 32 štátov sveta. Najviac z nich poputuje do Nemecka, Talianska, Veľkej Británie, Francúzska a Španielska, menšie množstvá aj do iných štátov Európy vrátane Slovenska.

Základnou pohonnou jednotkou na začiatku výroby má byť štvorvalcový turbodiesel 2,0 Duratorq TDCi s výkonom 136 k a krútiacim momentom 340 Nm už od 2000 ot/min. Neskôr pribudnú ďalšie motory, najmä benzínové, a chýbať nebude ani hybridná pohonná jednotka, prvá európskeho Forda. Ford Kuga sa bude dodávať tak s pohonom len predných kolies, ako aj všetkých štyroch s medzinápravovou spojkou Haldex.

Do predaja by sa podľa dávnejších informácií nový crossover Ford Kuga mal dostať na prelome leta a jesene tohto roku. Továreň Ford v nemeckom meste Saarlouis vyrába teraz súčasne tri typy automobilov – okrem modelu Kuga aj Focus a C-MAX. V roku 2007 opustilo výrobnú linku v Saarlouis 392 413 vozidiel. V roku 2008 by sa podľa očakávaní malo toto číslo zvýšiť na 425 000 kusov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.