Prvý Ford Kuga zišiel z linky

Streda, 27 február 2008

Crossover Kuga s modrým oválom na maske chladiča uvidíme naživo a definitívnej podobe už o pár dní v Ženeve. Model Fordu, ktorý v segmente stredných SUV bude konkurovať najmä VW Tiguan, práve v týchto dňoch začal schádzať z výrobných liniek.

Ford Kuga

Nový Ford Kuga, ktorým európsky Ford práve vstupuje na vysoko konkurenčný trh crossoverov, sa začal vyrábať v továrni Ford v nemeckom Saarlouis. Spoločnosť plánuje tento rok vyrobiť okolo 45 tisíc kusov tohto automobilu, čo je približne desatina celkového plánovaného ročného objemu automobilky Ford v Saarlouis. Ford Kuga sa bude exkluzívne vyrábať len v Saarlouis a približne 84 % produkcie sa bude exportovať do 32 štátov sveta. Najviac z nich poputuje do Nemecka, Talianska, Veľkej Británie, Francúzska a Španielska, menšie množstvá aj do iných štátov Európy vrátane Slovenska.

Základnou pohonnou jednotkou na začiatku výroby má byť štvorvalcový turbodiesel 2,0 Duratorq TDCi s výkonom 136 k a krútiacim momentom 340 Nm už od 2000 ot/min. Neskôr pribudnú ďalšie motory, najmä benzínové, a chýbať nebude ani hybridná pohonná jednotka, prvá európskeho Forda. Ford Kuga sa bude dodávať tak s pohonom len predných kolies, ako aj všetkých štyroch s medzinápravovou spojkou Haldex.

Do predaja by sa podľa dávnejších informácií nový crossover Ford Kuga mal dostať na prelome leta a jesene tohto roku. Továreň Ford v nemeckom meste Saarlouis vyrába teraz súčasne tri typy automobilov – okrem modelu Kuga aj Focus a C-MAX. V roku 2007 opustilo výrobnú linku v Saarlouis 392 413 vozidiel. V roku 2008 by sa podľa očakávaní malo toto číslo zvýšiť na 425 000 kusov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."