Qashqai +2 rovná sa sedem

Sobota, 25 október 2008

Najnovší Nissan Qashqai +2 stavia na úspechu pôvodnej verzie Qashqai a vďaka väčšej priestrannosti a všestrannému využitiu sa stáva prvým skutočne rodinným crossoverom.

Qashqai +2

Sedemmiestna verzia nie je len vylepšením originálneho päťmiestneho modelu. Qashqai +2, ktorý je dlhší a vyšší než pôvodná verzia, bol skonštruovaný so zreteľom na viac miesta vo vnútri automobilu a väčšiu praktickosť. No zásadnými úpravami prešiel aj takmer celý exteriér. K viditeľným zmenám patria nové predné a zadné dvere, bočné presklenie a nový vzhľad masky chladiča. Qashqai +2 sa predstavil na nedávnom autosalóne v Londýne.

S pôvodným modelom je nový Qashqai +2 zhodný len po A-stĺpik. Do dĺžky narástol o 211 mm na 4526 mm, do výšky o 38 mm na 1643 mm a rázvor náprav je väčší o 135 mm – má teraz veľmi slušných 2765 mm. Nárast rozmerov sa prejavil zväčšením priestoru za prednými sedadlami, ale aj nad hlavami cestujúcich vpredu i v prostrednom rade sedadiel. Väčší je aj batožinový priestor, oproti 410 litrom "krátkeho" Qashqaia má teraz rovných 500 litrov. Predĺžením bočných zadných dverí sa zlepšilo vystupovanie a nastupovanie do druhého radu sedadiel. Celková hmotnosť nového sedemmiestneho modelu je vyššia oproti päťmiestnemu o 100 kg.

Vo vnútri sa skrýva variabilný priestor, ktorý sa dá prispôsobiť aj tým najnáročnejším potrebám cestujúcich. Novinkou je tretí rad sedadiel určený pre deti alebo dospelých do výšky približne 160 centimetrov, ktorý je dômyselne praktický – sedadlá sa dajú sklápať do siedmich polôh alebo celkom do roviny, čím sa zväčší batožinový priestor. Pod jeho podlahou sa nachádza krytý úložný priestor, kam možno pre väčšiu bezpečnosť uschovať cennejšie veci.

Nový sedemmiestny model bude mať pod kapotou buď benzínový dvojliter s výkonom 140 koní, alebo dvojlitrový turbodiesel s potenciálom 150 koní. Benzínový bude spolupracovať so 6stupňovou manuálnou prevodovkou, alebo s prevodovkou CVT s plynule meniteľným prevodom, turbodiel so 6stupňovým manuálom alebo 6stupňovým automatom. Qashqai +2 tak s benzínovou ako i naftovou pohonnou jednotkou si zákazník bude môcť kúpiť buď len s pohonom predných kolies alebo s pohonom 4x4. Dostupný je v štyroch verziách výbavy – Visia, Acenta, Tecna a Tecna Premium.

Najlacnejšia dvojkolka s benzínovým 2,0/140 k a najnižšou výbavou Visia je za 812 000 korún, s naftovým 2,0 dCi v rovnakej výbave za 872 000 korún. Za najlacnejšiu štvorkolku s rovnakým motorom a v rovnakej výbave zaplatí kupujúci viac o 80 000 korún, celkom 892 000 korún – s naftovým motorom 2,0 dCi/150 k je to 952 000 korún. Najvyššiu cenu má Qashqai +2 vo výbave Tecna Premium s motorom 2,0 dCi, ktorý sa predáva za 1,232 milióna korún.

Qashqai +2 je určený aktívnym rodinám, ktoré hľadajú priestorný a praktický viacúčelový automobil, no zároveň ponúka niečo navyše - štýlový dizajn, skvelú jazdnú dynamiku, prednosti inteligentnej technológie pohonu všetkých kolies ALL MODE 4x4 či nadštandardne bohatú výbavu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.