Qashqai +2 rovná sa sedem

Sobota, 25 október 2008

Najnovší Nissan Qashqai +2 stavia na úspechu pôvodnej verzie Qashqai a vďaka väčšej priestrannosti a všestrannému využitiu sa stáva prvým skutočne rodinným crossoverom.

Qashqai +2

Sedemmiestna verzia nie je len vylepšením originálneho päťmiestneho modelu. Qashqai +2, ktorý je dlhší a vyšší než pôvodná verzia, bol skonštruovaný so zreteľom na viac miesta vo vnútri automobilu a väčšiu praktickosť. No zásadnými úpravami prešiel aj takmer celý exteriér. K viditeľným zmenám patria nové predné a zadné dvere, bočné presklenie a nový vzhľad masky chladiča. Qashqai +2 sa predstavil na nedávnom autosalóne v Londýne.

S pôvodným modelom je nový Qashqai +2 zhodný len po A-stĺpik. Do dĺžky narástol o 211 mm na 4526 mm, do výšky o 38 mm na 1643 mm a rázvor náprav je väčší o 135 mm – má teraz veľmi slušných 2765 mm. Nárast rozmerov sa prejavil zväčšením priestoru za prednými sedadlami, ale aj nad hlavami cestujúcich vpredu i v prostrednom rade sedadiel. Väčší je aj batožinový priestor, oproti 410 litrom "krátkeho" Qashqaia má teraz rovných 500 litrov. Predĺžením bočných zadných dverí sa zlepšilo vystupovanie a nastupovanie do druhého radu sedadiel. Celková hmotnosť nového sedemmiestneho modelu je vyššia oproti päťmiestnemu o 100 kg.

Vo vnútri sa skrýva variabilný priestor, ktorý sa dá prispôsobiť aj tým najnáročnejším potrebám cestujúcich. Novinkou je tretí rad sedadiel určený pre deti alebo dospelých do výšky približne 160 centimetrov, ktorý je dômyselne praktický – sedadlá sa dajú sklápať do siedmich polôh alebo celkom do roviny, čím sa zväčší batožinový priestor. Pod jeho podlahou sa nachádza krytý úložný priestor, kam možno pre väčšiu bezpečnosť uschovať cennejšie veci.

Nový sedemmiestny model bude mať pod kapotou buď benzínový dvojliter s výkonom 140 koní, alebo dvojlitrový turbodiesel s potenciálom 150 koní. Benzínový bude spolupracovať so 6stupňovou manuálnou prevodovkou, alebo s prevodovkou CVT s plynule meniteľným prevodom, turbodiel so 6stupňovým manuálom alebo 6stupňovým automatom. Qashqai +2 tak s benzínovou ako i naftovou pohonnou jednotkou si zákazník bude môcť kúpiť buď len s pohonom predných kolies alebo s pohonom 4x4. Dostupný je v štyroch verziách výbavy – Visia, Acenta, Tecna a Tecna Premium.

Najlacnejšia dvojkolka s benzínovým 2,0/140 k a najnižšou výbavou Visia je za 812 000 korún, s naftovým 2,0 dCi v rovnakej výbave za 872 000 korún. Za najlacnejšiu štvorkolku s rovnakým motorom a v rovnakej výbave zaplatí kupujúci viac o 80 000 korún, celkom 892 000 korún – s naftovým motorom 2,0 dCi/150 k je to 952 000 korún. Najvyššiu cenu má Qashqai +2 vo výbave Tecna Premium s motorom 2,0 dCi, ktorý sa predáva za 1,232 milióna korún.

Qashqai +2 je určený aktívnym rodinám, ktoré hľadajú priestorný a praktický viacúčelový automobil, no zároveň ponúka niečo navyše - štýlový dizajn, skvelú jazdnú dynamiku, prednosti inteligentnej technológie pohonu všetkých kolies ALL MODE 4x4 či nadštandardne bohatú výbavu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.