Rallye V. Británie: Tanäk po víťazstve siaha na titul

Pondelok, 07 október 2019

Britskú rallye, dvanásty podnik seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží vyhral Estónec Ott Tänak. Druhý skončil Belgičan Thierry Nueville a tretí obhajca titulu majstra sveta Francúz Sebastien Ogier.

Thierry-Neuville

Belgičan Thierry Neuville pri naháňačke Estónca Tanäka. Skončil druhý.

Ott Tänak mal v nedeľu popoludní dôvod na obrovskú radosť – ak vyhrá najbližšiu rallye v Katalánsku, stane sa majstrom sveta. Víťazstvo vo Veľkej Británii priblížilo Estóncovi titul majstra sveta, od ktorého je teraz len na krok. V Katalánsku koncom októbra však musí zvíťaziť. Pri jeho súčasnej forme a pri troške šťastia by ho mohol získať.

Aj o víťazstvo na súťaži v Británii Tanäk urputne bojoval. Pred posledným súťažným dňom mal pred druhým Thierry Neuville k dobru len jedenásť sekúnd a tretím Ogierom 17,3 sekundy. Pred dotieravým Belgičanom i ctižiadostivým Francúzom sa s prehľadom bránil. Neuville v nasledujúcej RS bol síce rýchlejší o 0,1 sekundy a v ďalšej o 1,4 sekundy, ale Tanäk nepripustil drámu a poslednú RS – power stage – vyhral a pripísal si za toto víťazstvo maximálny bodový bonus!

Ott Tanäk zvíťazil pred Neuville o 10,9 sekundy a Ogierom o 23,8 sekundy, k tomu si pripísal najvyšší možný počet bónusových bodov za víťazstvo v power stage. Ak mu súťaž v Katalánsku vyjde podobne ako vo Walese, bude Estónec majstrom sveta rallye pre rok 2019.

6. Mikkelsen - Jaeger Nor./Hyundai i20 WRC +58,2

Priebežné poradie jazdcov (po 12 podujatiach)

4. M-Sport Ford WRT 200

Najbližším podujatím seriálu WRC bude od 24. do 27. októbra Rallye Katalánska.

1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.