Rallye V. Británie: Tanäk po víťazstve siaha na titul

Pondelok, 07 október 2019

Britskú rallye, dvanásty podnik seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží vyhral Estónec Ott Tänak. Druhý skončil Belgičan Thierry Nueville a tretí obhajca titulu majstra sveta Francúz Sebastien Ogier.

Thierry-Neuville

Belgičan Thierry Neuville pri naháňačke Estónca Tanäka. Skončil druhý.

Ott Tänak mal v nedeľu popoludní dôvod na obrovskú radosť – ak vyhrá najbližšiu rallye v Katalánsku, stane sa majstrom sveta. Víťazstvo vo Veľkej Británii priblížilo Estóncovi titul majstra sveta, od ktorého je teraz len na krok. V Katalánsku koncom októbra však musí zvíťaziť. Pri jeho súčasnej forme a pri troške šťastia by ho mohol získať.

Aj o víťazstvo na súťaži v Británii Tanäk urputne bojoval. Pred posledným súťažným dňom mal pred druhým Thierry Neuville k dobru len jedenásť sekúnd a tretím Ogierom 17,3 sekundy. Pred dotieravým Belgičanom i ctižiadostivým Francúzom sa s prehľadom bránil. Neuville v nasledujúcej RS bol síce rýchlejší o 0,1 sekundy a v ďalšej o 1,4 sekundy, ale Tanäk nepripustil drámu a poslednú RS – power stage – vyhral a pripísal si za toto víťazstvo maximálny bodový bonus!

Ott Tanäk zvíťazil pred Neuville o 10,9 sekundy a Ogierom o 23,8 sekundy, k tomu si pripísal najvyšší možný počet bónusových bodov za víťazstvo v power stage. Ak mu súťaž v Katalánsku vyjde podobne ako vo Walese, bude Estónec majstrom sveta rallye pre rok 2019.

6. Mikkelsen - Jaeger Nor./Hyundai i20 WRC +58,2

Priebežné poradie jazdcov (po 12 podujatiach)

4. M-Sport Ford WRT 200

Najbližším podujatím seriálu WRC bude od 24. do 27. októbra Rallye Katalánska.

Toyota-C-HR
Francúzska vláda si dala za cieľ programom nazvaným Prime à la conversion podporiť výmenu staršieho a menej ekologického automobilu za model s nižšími emisiami. Program sa vzťahuje na elektromobily a plug-in hybridy, ako aj na hybridy, ktoré nie sú nabíjané zo zásuvky, na ktoré je dotácia vyššia. Výška bonusu je 3000 eur na spaľovacie alebo hybridné auto s emisiami CO2 nižšími ako 137 g/km a 5000 eur na elektromobil alebo plug-in hybrid. Nastaveným podmienkam štátnej subvencie vyhovuje až 98 % áut japonskej značky Toyota. Dotáciu na zošrotovanie starého auta možno získať pri kúpe nového aj jazdeného vozidla.