Range Rover Evoque Convertible ako štúdia

Utorok, 28 február 2012

Po troj- a päťdverovom modeli Evoque prichádza teraz najmenší Range Rover aj bez pevnej strechy ako kabriolet – Convertible. Zatiaľ nejde o sériový model, ale o koncept, ktorý môže mať šance dostať sa do výroby, aj keď zástupcovia automobilky zatiaľ tvrdia, že sériová výroba sa neplánuje.

RR Evoque Convertible Concept
Verzia Convertible by mala byť treťou karosárskou verziou najmenšieho Range Rovera

Koncept so sklápacou strechou, Range Rover Evoque Convertible, sa predstaví už o týždeň na autosalóne v Ženeve. Cieľom konceptu je preskúmať potenciál luxusného SUV kabrioletu. Ide o naozajstný kabriolet so sklápacou strechou, aj keď na dvoch snímkach uvoľnených fabrikou jeho podobu so strechou nevidíme.

Evoque Convertible je ako kabriolet v segmente SUV určite mimoriadny počin. Dvojdverový štvormiestny unikát dostane plátennú sťahovaciu strechu. Strecha sa zloží pod kryt v zadnej časti auta a prístup do batožinového priestoru by mal byť po sklopení zadných dverí. Toto riešenie umožnilo ponechať pôvodný tvar auta v podstate nezmenený.

Koncept navrhol so svojim tímom šéfdizajnér značky Land Rover Gerry McGovern. Podľa neho: "Range Rover Evoque je nádherný základ pre kabriolet so sklápacou strechou. V tejto štúdii nejde o tradičné stvárnenie kabrioletu – namiesto toho sme sa snažili pracovať s vyváženými krivkami modelu Range Rover Evoque tak, aby sme zachovali jeho charakteristický tvar a vytvorili niečo jedinečné, a veríme, že aj veľmi atraktívne."

Koncept kabrioletu s mäkkou sklápacou strechou vychádza z modelu Range Rover Evoque Coupe. Má sklápaciu strechu so špičkovou konštrukciou, ktorá sa úplne skryje do karosérie. Kabrioletu nechýba systémom ochrany pri prevrátení vozidla (ROPS Roll Over Protection System). Koncept ponúka inteligentné spojenie praktickosti sklápania veka batožinového priestoru a komfortu štyroch sedadiel.

Pri vývoji vozidla bolo zachované jadro DNA značky Land Rover s kľúčovými charakteristickými prvkami, ako je zvýšené sedenie vodiča, ktoré zaručuje nielen lepší výhľad, ale dodáva aj pocit kontroly nad celým vozidlo spolu so schopnosťou poradiť si so všetkými druhmi terénu.

Koncept kabrioletu Range Rover Evoque Convertible zdobia 21palcové zliatinové disky kolies Titan a jeho karoséria sa predvádza v novej sivej metalickej farbe Causeway Grey. V interiéri nájdeme farby Lunar a Ivory, perforované kožené sedadlá a kontrastným prešívaním vo farbe Ivory.

Odvážny koncept stavia na celosvetovom úspechu modelu Range Rover Evoque. Reakcie verejnosti na jeho odhalenie by mohli ovplyvniť rozhodovanie o tom, ako bude vyzerať ďalší jedinečný produkt značky Land Rover. Tiež to, či sa vôbec dostane do sériovej výroby.

RR Evoque Convertible Concept RR Evoque Convertible Concept
Autor: J. Goldberger
Foto: Range Rover
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."