RCZ R: najrýchlejší cestný Peugeot

Piatok, 02 august 2013

Peugeot si vybral to najlepšie miesto na uvedenie svojho historicky najvýkonnejšieho športového kupé RCZ R, keď na festivale rýchlosti Festival of Speed v britskom Goodwoode uviedol dlho očakávaný "rýchlik" s pôsobivými parametrami, s preplňovaným motorom 1,6 litra a výkonom 271 koní. Vďaka ním je RCZ R najvýkonnejším cestným automobilom francúzskeho výrobcu s levom v znaku.

Peugeot RCZ R
Peugeot RCZ R sa môže pochváliť parametrami ako 271 koní a 5,9 sekundy na stovku

Približne pred desiatimi mesiacmi na autosalóne v Paríži ukázal Peugeot štúdiu rýchleho kupé RCZ R. Keďže sa Peugeot nezastavil na pol ceste a pretavil štúdiu do sériového modelu, je tu športový model s pôsobivými parametrami.

Preplňovaný motor 1,6 THP vyvinul Peugoet spoločne s BMW. Výsledkom spolupráce týchto dvoch automobiliek je výkon, ktorý predčil pôvodné predpokladaných 260 koní. Má ich 271, dosahuje ich pri 6000 otáčkach a krútiaci moment je tiež nad očakávanou špičkou, keď 330 Nm má v rozmedzí od 1900 až do 5500 otáčok.

Na liter objemu vychádza neuveriteľných 169 koní, ktorými sa motor Peugeota RCZ R radí k absolútnej špičke medzi sériovo vyrábanými autami. Pri hmotnosti len 1280 kg pôjde o jedno z najdynamickejších kupé, a to nie len vo svojej kategórii.

Z nuly na stokilometrovú rýchlosť potrebuje RCZ R len 5,9 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 250 km/h. Kolesá rozmeru 19palcov sú obuté pneumatikami rozmeru 235/40. Na skrotenie rýchlosti používa na brzdových kotúčoch s rozmerom 380 x 32 mm štvorpiestikové brzdové strmene.

Na Peugeote RCZ R upúta aj zadný spoiler, oproti 200koňovej verzii aj zmenený difúzor, dvojice koncoviek výfuku a dvofarebná karoséria v štyroch vyberaných odtieňoch. Punc kabíne dodávajú najrýchlejšiemu RCZ ešte skvele tvarované športové sedadlá, čalúnenie v kombinácii koža/alcantara a logá R.

Peugeot RCZ R Peugeot RCZ R Peugeot RCZ R Peugeot RCZ R Peugeot RCZ R Peugeot RCZ R
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.