RCZ R: najrýchlejší cestný Peugeot

Piatok, 02 august 2013

Peugeot si vybral to najlepšie miesto na uvedenie svojho historicky najvýkonnejšieho športového kupé RCZ R, keď na festivale rýchlosti Festival of Speed v britskom Goodwoode uviedol dlho očakávaný "rýchlik" s pôsobivými parametrami, s preplňovaným motorom 1,6 litra a výkonom 271 koní. Vďaka ním je RCZ R najvýkonnejším cestným automobilom francúzskeho výrobcu s levom v znaku.

Peugeot RCZ R
Peugeot RCZ R sa môže pochváliť parametrami ako 271 koní a 5,9 sekundy na stovku

Približne pred desiatimi mesiacmi na autosalóne v Paríži ukázal Peugeot štúdiu rýchleho kupé RCZ R. Keďže sa Peugeot nezastavil na pol ceste a pretavil štúdiu do sériového modelu, je tu športový model s pôsobivými parametrami.

Preplňovaný motor 1,6 THP vyvinul Peugoet spoločne s BMW. Výsledkom spolupráce týchto dvoch automobiliek je výkon, ktorý predčil pôvodné predpokladaných 260 koní. Má ich 271, dosahuje ich pri 6000 otáčkach a krútiaci moment je tiež nad očakávanou špičkou, keď 330 Nm má v rozmedzí od 1900 až do 5500 otáčok.

Na liter objemu vychádza neuveriteľných 169 koní, ktorými sa motor Peugeota RCZ R radí k absolútnej špičke medzi sériovo vyrábanými autami. Pri hmotnosti len 1280 kg pôjde o jedno z najdynamickejších kupé, a to nie len vo svojej kategórii.

Z nuly na stokilometrovú rýchlosť potrebuje RCZ R len 5,9 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 250 km/h. Kolesá rozmeru 19palcov sú obuté pneumatikami rozmeru 235/40. Na skrotenie rýchlosti používa na brzdových kotúčoch s rozmerom 380 x 32 mm štvorpiestikové brzdové strmene.

Na Peugeote RCZ R upúta aj zadný spoiler, oproti 200koňovej verzii aj zmenený difúzor, dvojice koncoviek výfuku a dvofarebná karoséria v štyroch vyberaných odtieňoch. Punc kabíne dodávajú najrýchlejšiemu RCZ ešte skvele tvarované športové sedadlá, čalúnenie v kombinácii koža/alcantara a logá R.

Peugeot RCZ R Peugeot RCZ R Peugeot RCZ R Peugeot RCZ R Peugeot RCZ R Peugeot RCZ R
Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.