Renault a Caterham oživia strarú dobrú Alpine

Streda, 14 november 2012

Francúzsky Renault a britsky Caterham sa dohodli, že budú vyvíjať a vyrábať športové autá a oživia značku Alpine. Vyrábať sa budú vo výrobnom závode Renaultu v Dieppe, ktorý v súčasnosti produkuje Renault Clio RS i ďalie športové verzie značky Renault.

Renault Alpine A110-50 Concept
Nová Alpine bude pravdepodobne vychádzať z konceptu Alpine A110-50 Concept

Spoločným zámerom francúzskeho Renaultu a britskej spoločnosti Caterham Group je využiť svoj potenciál a navrhovať, vyvíjať a konštruovať športové automobily. Ich budúce modely budú navzájom odlišné a budú niesť DNA od Alpine aj Caterham Cars. Vyrábať sa budú vo fabrike Alpine v Dieppe vo francúzskej Normandii.

Caterham Group bude vlastniť 50percentný podiel vo firme Automobiles Apline Renault, momentálne 100 % vlastnenou spoločnosťou Renault SAS. Société des Automobiles Apline Caterham, ktorá vzíde z tohto partnerstva, vznikne v januári 2013 a viesť ju bude Bernard Ollivier Bernard Ollivier.

K novovzniknutej spoločnosti Carlos Ghosn, predseda predstavenstva Renaultu povedal:"Inovatívne partnerstvo Renaultu s Caterhamom stelesňuje našu dlhodobú ambíciu – vytvorenie športového auta s DNA od Alpine. Prináša so sebou príležitosť pre fabriku Dieppe a tiež rozvoj jej historického know-how."

Predseda skupiny Caterhamu Tan Sri Tony Fernandes o vytvorení novej spoločnosti povedal: "Chcem sa poďakovať Carlosovi Ghosnovi, Carlosovi Tavaresovi a všetkým v rodine Renault za toto partnerstvo. Máme obrovskú príležitosť zreplikovať model AirAsia a poskytnúť zákazníkom prístup k vzrušujúcim a dostupným produktom, ktoré spájajú naše záujmy v F1."

Spokojnosť s vytvorením novej spoločnosti Renaultu a Catehamu neskrýval ani CarlosTavares, prevádzkový riaditeľ Renaultu: "Hneď od začiatku sme chceli fabriku v Dieppe posadiť do srdca projektu. Dnes, pomocou nášho partnerstva s Caterhamom, môžeme vstúpiť do fázy navrhovania dizajnu vozidla, ktoré bude stelesňovať naozajstnú esenciu Alpine. Toto všetko by mohlo byť realitou za tri či štyri roky."

Z histórie Alpine

Značku Alpine založil Jean Rédélé, pilot, businessman a automobilový priekopník v roku 1955. Dobrodružstvo výroby a pretekania začalo s modelom A106 založenom na platforme a motore Renaultu 4 CV. DNA Alpine je založená na mrštných, ľahkých a vysokovýkonných automobiloch so splývajúcimi líniami. Ďalší model A110, ktorý oslavuje už svoje 50. narodeniny, je asi najikonickejším spomedzi cestných áut od Alpine. Počas svojej existencie predalo Alpine viac ako 30 000 cestných športových automobilov. Počas niekoľkých desaťročí nieslo tiež športové sfarbenie Renaultu. Model A110 sa môže chváliť víťazstvom v majstrovstvách sveta v rallye v roku 1973, vyhral Rallye Monte Carlo Rally v rokoch 1973 a 1974 a 24hodinové preteky Le Mans v roku 1978.

O spoločnosti Caterham Group

Caterham Cars je špecializovaný výrobca športových automobilov, známy po celom svete vďaka precízne skonštruovaným, vysokovýkonným a ľahkých automobilom stelesnených modelom Seven. Jeho vývojový program je založený na jednoduchej filozofii: súzvuku ľahkej karosérie a výkonného motora spolu s intuitívnymi jazdnými vlastnosťami.

Kedy nový model?

Odhodlanie o oboch stranách je veľké. Značky Renault i Caterham spája navrhovanie a výroba športových automobilov a tiež partnerstvo vo formule 1. Isté už teraz je to, že francúzsky výrobca bude mať svoj vlastný model, ktorý bude pravdepodobne vychádzať z posledných verzií Alpine, a britský Caterham bude mať svoj ekvivalent s vlastným logom. Ale keďže všetko je ešte len na zažiatku a práce pred spoločným vývojovým týmom len stoja, prvý produkt by sme mohli očakávať najskôr o tri až štyri roky.

Renault Alpine A110-50 Concept Renault Alpine A110-50 Concept Renault Alpine A110-50 Concept Renault Alpine A110-50 Concept Renault Alpine Renault a Caterham
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.