Renault Austral, nové francúzske elektrifikované SUV

Nedeľa, 13 marec 2022

Renault oficiálne odhalil dlho utajované a postupne odkrývane nové elektrifikované SUV, pre automobilku mimoriadne dôležitý model menom Austral. Nejde tu len o jediný základný model, pretože Francúzi na ňom postavia neskôr ďalšie dva deriváty: väčšie sedemmiestne vyhotovenie a atraktívne kupé. To je dôvod, prečo je Austral pre Renault tak mimoriadne dôležitý model.

1-renault-austra

Dlho očakávaný Renault Austral je po postupnom odhaľovaní tu oficiálne. Nahradí niekoľko svojich modelov z aktuálnej ponuky, ako SUV Kadjar, končiaci sedan Talisman, ďalšie SUV Koleos a tiež MPV Espace.

Renault modelom Austral oživí ponuku značky v segmente SUV. Podľa automobilky okrem nového vzhľadu aj rafinovaný́ high-tech interiér a pohodlie hodné rodinných modelov. Klenotom kabíny má byť displej OpenR.

Nový Austral je ako prvý model značky Renault postavený na platforme CMF-CD tretej generácie vyvinutej spoločne v rámci Alliance. S novým modelom prichádza nová silnejšiu verzia systému E-Tech Full hybrid a dva benzínové pohony mild hybrid.

Na dĺžku 4,51 metra dlhý Austral pripomína svojim vzhľadom dizajnový smer načrtnutý elektrickým modelom Mégane. Spoločné črty s týmto elektromobilom sa nájdu aj v interiéri modelu Austral vrátane vertikálne umiestneného displeja multimediálneho systému. Tiež kvalitné materiály prístrojového panela a obloženia dverí.

Luca de Meo, CEO Renaultu: "Nový Renault Austral je dokonalým stelesnením toho, o čom by mal byť segment C, a tiež čoho je Renault schopný dosiahnuť."

Novinka Renaultu nepohŕda so spaľovacími motormi. Neponúkne však žiadny diesel, ale počíta s benzínom. Ako prvý naštartuje štvorvalec 1,3 TCe s výkonovými verziami 103 kW/140 k (manuál aj automat) a 118 kW/160 k – tento bude aj ako 12 V mikro hybrid (len automat, na prianie aj 4x4).

Neskôr sa ešte pridá trojvalcový 1,2 TCe s výkonom 96 kW/130 k ako mild hybridy (48 V), ale aj 118 kW/160 k či ešte výkonnejšiu pohonnú jednotku 132 kW/180 k. Prevodovka má tu byť samočinná CVT.

Samozrejmá bohatá výbava bude mať okrem iného svetlomety Matrix LED, head displej s premietaním na čelné sklo, natáčanie kolies zadnej nápravy, 360 stupňové sledovanie okolia auta, masáž sedadiel a iné prvky komfortu.

Objednávky na nový Austral otvorí Renault v druhej polovici roka 2022 a predaj sa začne na prelome rokov 2022/2023.

1-renault-austra 2-renault-austral 3-renault-austral
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Bulik-Jerez
V posledný víkend sa v španielskom Jereze konali prvé preteky medzinárodných majstrovstiev Španielska ESBK 2022. 16-ročný slovenský pretekár Michal Búlik začal svoju druhú sezónu v triede Superstock 600 a obsadil 13. a 15.miesto. Po pretekoch takto ohodnotil svoje preteky: "Príliš mi to nešlo. Motocykel bol pripravený na sto percent, ale ja som zrýchľoval veľmi pomaly. Pred sezónou sme mali dva testy, oba však boli na vode, čo mi na rýchlosti nepridalo. Motocykle novej triedy NG (New Generation) sú výrazne rýchlejšie a ja sa budem musieť naučiť dostať sa dopredu rýchlejšie. Musím zapracovať na úvode jazdy a pridať viac agresivity na štarte. Druhé podujatie bude 22.-24. apríla vo Valencii, kde si musím dokázať, že do ESBK patrím.
klaus-zellner
Novým predsedom predstavenstva spoločnosti Škoda Auto bude od 1. júla 2022 Klaus Zellmer, ktorý v súčasnosti ako člen predstavenstva značky Volkswagen zodpovedá za oblasť predaja, marketingu a popredajných služieb. Doterajší predseda predstavenstva Škoda Auto Thomas Schäfer od 1. júlu 2022 prevezme funkciu predsedu predstavenstva značky Volkswagen, zároveň sa stane členom koncernového predstavenstva a bude riadiť skupinu objemových značiek.
stellantis1
Novinkami inovatívnych technológií nového Peugeota 308 sú doplnky vyrobené technológiou 3D tlače z úplne nového polyméru. Z neho je nový rad príslušenstva, ako sú držiak na slnečné okuliare, držiak na nápoje alebo na telefón. Nové príslušenstvo je výsledkom spoločnej práce tímov pre dizajn, produkt a výskum automobilky a spoločností HP Inc., Mäder a Erpro. Cieľom spolupráce je ponúkať inovatívne produkty, ktoré sú príjemné nielen na dotyk, ale sú aj ľahké, pevné a jednoducho využiteľné, a zlepšujú pohodu v interiéri už oceňovaného Peugeot i-Cockpitu.