Renault Captur - crossover do mesta i do prírody

Utorok, 28 máj 2013

Vlna malých crossoverov sa valí na nás ako cunami pred pár rokmi na Japonsko. Ten najnovší malý francúzsky crossover mánázov Captur a iba pred pár dňami ho Renault predstavil aj na Slovensku. Captur vychádza z modelu Clio a radí sa tak do segmentu B, do kategórie malých áut. Na Slovensku sa začína predávať práve v týchto dňoch.

Renault Captur
Renault Captur

Captur je navonok malé, ale vo vnútri priestranné, veľmi praktické a veľmi dobre vyzerajúce auto. Má všetky znaky SUV, predovšetkým vyššiu svetlú výšku. Mnohí pokladajú nový Captur za nástupcu malého MPV Modus, v skutočnosti sa však nový model francúzskeho výrobcu od neho odlišuje predovšetkým tým, že má v sebe ďaleko väčšiu osobnosť, aj keď s ním zdieľa veľkopriestorovosť.

Od darcu "orgánov", Clia, je Captur dlhší o sedem centimetrov a vyšší o dvanásť. Má o dosť väčší aj batožinový priestor, keď pojme od 377 do 455 litrov, podľa toho, či pozdĺžne posuvné zadné sedadlá sú v prednej či zadnej polohe. A keď už sme pri mierach, tak si pripomeňme aj to, že svetlá výška Capturu má 200 milimetrov, čo je viac, ako majú mnohé väčšie skutočné SUV. Čo však Captur nemá, je pohon všetkých kolies, pretože ho nepotrebuje.

Čo s Cliom okrem čŕt dizajnu má Captur ďalej spoločné, to sú podvozok a pohonné jednotky. Základom motorizácie je výkonný preplňovaný benzínový trojvalec 0,9 TCe, ktorý má výkon 90 koní, po novom 66 kW. K nemu sa viaže 5stupňová mechanická prevodovka. Vyšší výkon má štvorvalcový motor 1,2 TCe – až 120 koní (88 kW). Dodáva sa so 6stupňovou automatickou prevodovkou.

Záujemcov o naftu poteší štvorvalec 1,5 dCi a jeho výkon 90 koní (66 kW). Kupujúci ho môže mať s 5stupňovou manuálnou prevodovkou, ale aj so 6stupňovým automatom. Obe pohonné jednotky sú veľmi úsporné, čo platí aj o alternatíve s 5stupňovou prevodovkou. To aj vďaka tomu, že Captur je ľahké auto, keď bez vodiča má hmotnosť len 1170 kg ( s benzínovým motorom len 1101 kg).

Renault Captur prichádza k nám v troch stupňoch výbav: Authentique, Expression a Dynamique. Cena v najlacnejšej výbave Authentique s motorom 0,9 TCe sa začína na 11 990 eurách, s motorom 1,5 dCi sa predáva za 14 390 eur. Captur s výbavou Expression a s motorom 0,9 TCe stojí 13 190 eur a s motorom 1,2 TCe 15 190 eur. V najvyššej výbave Dynamique s motorom 0,9 TCe má na Slovensku cenu 14 390 eur, s motorom 1,2 TCe 16 390 eur a s 1,5 dCi stojí 16 790 eur. Dobrým počinom Renaultu je, že v najvyššej výbave Dynamique je dvojfarebná karoséria zahrnutá už v cene.

Renault Captur je nový crossover Renaultu určený predovšetkým do mesta, ale ani menu s cestami v prírode. Pôsobivý dizajn, jeho veľké 16 a 17 palcové kolesá s pneumatikami 205/60 a 205/55, vyššia svetlá výška 200 mm, väčší rozchod kolies, viac sklonené čelné sklo, rozsiahly individuálny program personalizácie s mnohými variáciami dvojfarebnej karosérie, na výber tri farby kolies, svetlé a tmavé obloženie interiéru, poťahové látky a grafické motívy i celkový vzhľad ho robia unikátnym automobilom. Captur je novinkou, ktorá prináša viac svetla do sveta malých SUV.

Renault Captur Renault Captur Renault Captur Renault Captur Renault Captur Renault Captur Renault Captur Renault Captur Renault Captur
Autor: J. Goldberger
Foto: Autor
Komentáre
Preco nie 4X4?????????
Pridal vo štvrtok 22 augusta 2013 o 17:54
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.