Renault Clio 4G: nová kapitola v histórii modelu

Štvrtok, 05 júl 2012

Clio znáša pre Renault zlaté vajíčka. Od roku 1990, kedy zišiel z výrobného pásu prvý exemplár, ich tento model zniesol 11,5 milióna. Teraz prichádza štvrtá generácia tohto malého auta, ktorý Renault považuje za novú kapitolu v histórii modelu.

Renault Clio 4G
Clio štvrtej generácie bude mať premiéru na autosalóne v Paríži na jeseň tohto roku

Nová generácia Clia prichádza s novým dizajnom, v štýle nového dizajnérskeho smeru, ktorý Renault zavádza do nových modelov značky. V ponuke bude výhradne s päťdverovou karosériou, ktorá ponesie v maske chladiča mohutné logo značky. Pod kapotou bude mať nový úsporný trojvalcový benzínový motor.

Nové Clio je prvým sériovým modelom, ktorý dostal do vienka kompletnú dizajnovú renesanciu inšpirovanú Laurensom van den Ackerom, šéfdizajnérom značky. Práve on sľúbil, že sa štýl a emócie najnovších konceptov prenesú aj do sériových modelov. Nové malé rodinné auto Renaultu tento sľub spĺňa.

Laurens van den Acker:"Krivky nového Clia pochádzajú z DeZir a vyjadrujú dynamiku tohto konceptu. Žiadne ostré alebo agresívne uhly, iba ladné krivky, ktorých sa chcete dotýkať."

Nové Clio bude iba v päťdverovom vyhotovení, pričom zadné bočné dvere majú "neviditeľné" kľučky, ktoré používala už Alfa Romeo 147 a teraz aj Giulietta. Od trojdverovej verzie Renault upustil, pretože o tento typ bol malý záujem.

Športovú siluetu Clia zdôrazňujú kľučky zadných dverí, situované blízko C-stĺpika karosérie. Z nového Clia vyžaruje dynamika a je nezameniteľný vďaka nižšej svetlej výške, širšiemu rozchodu kolies a kolesám, ktoré sú viac vysunuté k blatníkom.

Modernému interiéru dominuje prístrojová doska, ktorá má evokovať krídla lietadla. V jej strede bude sedempalcový displej multimediálneho systému R-Link.

Už od uvedenia sa nové Clio bude ponúkať v ôsmich farebných vyhotoveniach, vrátane uvádzacej červenej farby (Flamme Red), ktorú má koncept DeZir. Každá verzia nového Clia bude mať už v základe Bluetooth.

V rámci individualizácie ponúkne Clio kryty vonkajších spätných zrkadiel vo viacfarebnom vyhotovení, rozdielne farby mriežky chladiča, disky kolies a iné.

Spočiatku bude mať nové Clio v ponuke dva motory: nový trojvalcový benzínový Energy TCe 90 (90 k, 135 NM, 4,3 l/100 km a 99 g/km CO2) a turbodiesel Energy dCi 90 (90 k, 220 NM, 3,2 l/100 km a 83 g/km CO2). Oba s päťstupňovou manuálnou prevodovkou a systémom Start/Stop. Začiatkom budúce roku pribudne pre Clio štvorvalec 1,2 TCe s výkonom 122 koní a k nemu sa bude dodávať 6stupňová dvojspojková prevodovka EDC, ktorá bude dostupná aj pre motor 0,9 TCe.

Kedy bude nové Clio na trhu a aké budú jeho ceny, to automobilka oznámi neskôr. Premiéru nové Clio bude mať na jeseň tohto roku na autosalóne v Paríži.

Renault Clio 4G Renault Clio 4G Renault Clio 4G
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.