Renault Clio Grandtour: malé "veľké" kombi

Sobota, 16 február 2013

Nové Clio Grandtour, ktorý Renault teraz predstavuje, bol k videniu už koncom minulého roku v Paríži. Podrobnejšie informácie však francúzsky výrobca zverejnil až teraz, krátko pred uvedením na trh, k čomu má dôjsť už v apríli tohto roku.

Renault Clio Grandtour
Kombi verzia Renaultu Clio Grandtour už v apríli obohatí slovenský trh o nový model

Nové Clio Grandtour vychádzajú z konceptu DeZir, od ktorého je odvodený aj päťdverový hatchback. Ponúka tiež kvalitu, komfort a bezpečnosť päťdverového Clia. Obsahuje výbavu akú majú autá vyšších segmentov a dve multimediálne riešenia. S novým Cliom Grandtour prichádza aj systém R-Link, multimediálny tablet, ktorý vytvára prepojenie medzi autom a on-line životným štýlom.

Karoséria nového Clia je dlhá 4267 mm a mala by mať rovnaký rázvor náprav ako hatchback. V čiernom C-stĺpiku sa ukrýva kľučka druhých bočných dverí. Atletický vzhľad karosérie obsahuje všetky funkcie a modularitu očakávanú od kombi B-segmentu.

Priestranný 443 litrový batožinový priestor sa po sklopení zadných sedadiel, ktoré sú delené v pomere 60:40, zväčší na 1380 litrov. Po sklopení sedadla predného spolujazdca vznikne v novom Cliu Grandtour bezkonkurenčná dĺžka ložnej plochy 248 cm.

Na pohon Clia Grandtour budú slúžiť motory najnovšej generácie, vrátane trojvalcového Energy TCe 90 a dieselového Energy dCi 90, ktoré vykazujú spotrebu len 3,2 l na 100 km a v oblasti emisií CO2 sa tak vyrovnajú hybridom, keďže vypúšťajú iba 83 g/km. K manuálnym päťstupňovým prevodovkám pribudne aj dvojspojková EDC, ktorá bude už v prvej polovici 2013 dostupná pre motor TCe 120, neskôr aj pre dCi 90.

Uvedenie na trh na Slovensku sa uskutoční v apríli tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.