Renault Clio Grandtour: malé "veľké" kombi

Sobota, 16 február 2013

Nové Clio Grandtour, ktorý Renault teraz predstavuje, bol k videniu už koncom minulého roku v Paríži. Podrobnejšie informácie však francúzsky výrobca zverejnil až teraz, krátko pred uvedením na trh, k čomu má dôjsť už v apríli tohto roku.

Renault Clio Grandtour
Kombi verzia Renaultu Clio Grandtour už v apríli obohatí slovenský trh o nový model

Nové Clio Grandtour vychádzajú z konceptu DeZir, od ktorého je odvodený aj päťdverový hatchback. Ponúka tiež kvalitu, komfort a bezpečnosť päťdverového Clia. Obsahuje výbavu akú majú autá vyšších segmentov a dve multimediálne riešenia. S novým Cliom Grandtour prichádza aj systém R-Link, multimediálny tablet, ktorý vytvára prepojenie medzi autom a on-line životným štýlom.

Karoséria nového Clia je dlhá 4267 mm a mala by mať rovnaký rázvor náprav ako hatchback. V čiernom C-stĺpiku sa ukrýva kľučka druhých bočných dverí. Atletický vzhľad karosérie obsahuje všetky funkcie a modularitu očakávanú od kombi B-segmentu.

Priestranný 443 litrový batožinový priestor sa po sklopení zadných sedadiel, ktoré sú delené v pomere 60:40, zväčší na 1380 litrov. Po sklopení sedadla predného spolujazdca vznikne v novom Cliu Grandtour bezkonkurenčná dĺžka ložnej plochy 248 cm.

Na pohon Clia Grandtour budú slúžiť motory najnovšej generácie, vrátane trojvalcového Energy TCe 90 a dieselového Energy dCi 90, ktoré vykazujú spotrebu len 3,2 l na 100 km a v oblasti emisií CO2 sa tak vyrovnajú hybridom, keďže vypúšťajú iba 83 g/km. K manuálnym päťstupňovým prevodovkám pribudne aj dvojspojková EDC, ktorá bude už v prvej polovici 2013 dostupná pre motor TCe 120, neskôr aj pre dCi 90.

Uvedenie na trh na Slovensku sa uskutoční v apríli tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.