Renault Clio Grandtour: malé "veľké" kombi

Sobota, 16 február 2013

Nové Clio Grandtour, ktorý Renault teraz predstavuje, bol k videniu už koncom minulého roku v Paríži. Podrobnejšie informácie však francúzsky výrobca zverejnil až teraz, krátko pred uvedením na trh, k čomu má dôjsť už v apríli tohto roku.

Renault Clio Grandtour
Kombi verzia Renaultu Clio Grandtour už v apríli obohatí slovenský trh o nový model

Nové Clio Grandtour vychádzajú z konceptu DeZir, od ktorého je odvodený aj päťdverový hatchback. Ponúka tiež kvalitu, komfort a bezpečnosť päťdverového Clia. Obsahuje výbavu akú majú autá vyšších segmentov a dve multimediálne riešenia. S novým Cliom Grandtour prichádza aj systém R-Link, multimediálny tablet, ktorý vytvára prepojenie medzi autom a on-line životným štýlom.

Karoséria nového Clia je dlhá 4267 mm a mala by mať rovnaký rázvor náprav ako hatchback. V čiernom C-stĺpiku sa ukrýva kľučka druhých bočných dverí. Atletický vzhľad karosérie obsahuje všetky funkcie a modularitu očakávanú od kombi B-segmentu.

Priestranný 443 litrový batožinový priestor sa po sklopení zadných sedadiel, ktoré sú delené v pomere 60:40, zväčší na 1380 litrov. Po sklopení sedadla predného spolujazdca vznikne v novom Cliu Grandtour bezkonkurenčná dĺžka ložnej plochy 248 cm.

Na pohon Clia Grandtour budú slúžiť motory najnovšej generácie, vrátane trojvalcového Energy TCe 90 a dieselového Energy dCi 90, ktoré vykazujú spotrebu len 3,2 l na 100 km a v oblasti emisií CO2 sa tak vyrovnajú hybridom, keďže vypúšťajú iba 83 g/km. K manuálnym päťstupňovým prevodovkám pribudne aj dvojspojková EDC, ktorá bude už v prvej polovici 2013 dostupná pre motor TCe 120, neskôr aj pre dCi 90.

Uvedenie na trh na Slovensku sa uskutoční v apríli tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.