Renault Clio Grandtour: malé veľké kombi

Štvrtok, 31 január 2008

Renault Clio tretej generácie sa dočkal väčšieho brata. Od zajtra prvého februára sa začína jeho predaj aj na Slovensku. Praktická verzia Clio Grandtour tak rozširuje pomerne málo početný segment malých kombi.

Renault Clio Grandtour Renault Clio Grandtour

Clio Grandtour je po Mégane a Lagune tretím a zároveň najmenším kombi v rodine Renaulta. S myšlienkou malého kombi sa v Renaulte pohrávali už dlhší čas. Najprv predstavili v Ženeve v minulom roku štúdiu Clio Grand Tour Concept, ktorá bola zvláštna tým, že išlo o neobvyklú koncepciu trojdverového kombi. Navyše Renault v tomto prípade, povedané futbalovou terminológiou, klamal telom, keď pod kapotu konceptu namontoval motor z Clia Sport s výkonom až 197 koní. Základný batožinový priestor mal objem 430 litrov a maximálny po sklopení zadných sedadiel až 1275 litrov. Neuplynul ani rok a nie troj-, ale päťdverový sériový Clio Grandtour je pripravený v showroomoch a čaká na svojich zákazníkov.

Renault Clio Grandtour Renault Clio Grandtour

Vyzerá to tak, že Renault už pri koncipovaní Clia tretej generácia myslel aj na to, že na jeho báze postaví nové kombi. Napovedá tomu aj na túto kategóriu pomerne veľký rázvor náprav 2575 mm (Fabia Combi ho má menší takmer o 11,5 cm). A aj keď to určite nebolo jednoduché, francúzsky výrobca dokázal postaviť na platforme malého hatchbacku vydarené malé kombi. Karoséria Clia Grandtour však napriek tomu pôsobí veľmi vyvážene a ponúka veľký vnútorný priestor. Pri dĺžke 4,2 m a šírke 1,72 m má minimálny batožinový priestor objem 439 litrov a najväčší 1277 litrov. Výborná je aj variabilita – ak predné sedadlá nie sú úplne dozadu posunuté, dajú sa zadné sedadlá sklápať bez toho, aby bolo nutné vyberať opierky hláv zadných sedadiel.

Clio Grandtour ponúka na výber štyri pohonné jednotky, dve benzínové a dve na naftu. Benzínové štvorvalce sú s objemom 1,2 l a výkonmi 75 a 100 koní, pričom prvý je atmosférický a druhý s turbom. Naftové preplňované štvorvalce dCi majú objem 1,5 litra a výkony 70 a 85 koní. Všetky sú aj veľmi úsporné a kombinované spotreba pri benzínových motoroch sa pohybuje pod hranicou šesť litrov na sto kilometrov a pri naftových pod 4,5 litra.

Renault Clio Grandtour

Štyri stupne výbavy - Authentique, ICE, Expression a Dynamique, ktoré nový Grandtour ponúka, uspokoja aj najnáročnejších. Veď už základná Authentique ponúka ABS, airbagy vodiča a spolujazdca a dva bočné airbagy vpredu, výškovo nastaviteľný volant a sedadlo vodiča, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, kontrolu nezapnutia bezpečnostného pásu, posilňovač riadenia s variabilným účinkom, príprava pre autorádio a veľa ďalších. Jednoducho – francúzsky komfort.

Nový Clio Grandtour tým čo ponúka poteší možno najviac mladé rodiny, ktoré túžia po rodinnom, nie drahom, ale priestrannom automobile vhodnom na každodenné používanie, ale aj na výlety či dovolenky. A všetky tieto očakávanie je Grandtour schopný splniť. Navyše Renault pristúpil aj v prípade tohto automobilu k cenovým zľavám už od začiatku jeho predaja. Uvádzacie ceny sú síce akciové, ale podľa importéra dlhodobé, platné vraj približne do konca tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.