Renault Clio Grandtour: malé veľké kombi

Štvrtok, 31 január 2008

Renault Clio tretej generácie sa dočkal väčšieho brata. Od zajtra prvého februára sa začína jeho predaj aj na Slovensku. Praktická verzia Clio Grandtour tak rozširuje pomerne málo početný segment malých kombi.

Renault Clio Grandtour Renault Clio Grandtour

Clio Grandtour je po Mégane a Lagune tretím a zároveň najmenším kombi v rodine Renaulta. S myšlienkou malého kombi sa v Renaulte pohrávali už dlhší čas. Najprv predstavili v Ženeve v minulom roku štúdiu Clio Grand Tour Concept, ktorá bola zvláštna tým, že išlo o neobvyklú koncepciu trojdverového kombi. Navyše Renault v tomto prípade, povedané futbalovou terminológiou, klamal telom, keď pod kapotu konceptu namontoval motor z Clia Sport s výkonom až 197 koní. Základný batožinový priestor mal objem 430 litrov a maximálny po sklopení zadných sedadiel až 1275 litrov. Neuplynul ani rok a nie troj-, ale päťdverový sériový Clio Grandtour je pripravený v showroomoch a čaká na svojich zákazníkov.

Renault Clio Grandtour Renault Clio Grandtour

Vyzerá to tak, že Renault už pri koncipovaní Clia tretej generácia myslel aj na to, že na jeho báze postaví nové kombi. Napovedá tomu aj na túto kategóriu pomerne veľký rázvor náprav 2575 mm (Fabia Combi ho má menší takmer o 11,5 cm). A aj keď to určite nebolo jednoduché, francúzsky výrobca dokázal postaviť na platforme malého hatchbacku vydarené malé kombi. Karoséria Clia Grandtour však napriek tomu pôsobí veľmi vyvážene a ponúka veľký vnútorný priestor. Pri dĺžke 4,2 m a šírke 1,72 m má minimálny batožinový priestor objem 439 litrov a najväčší 1277 litrov. Výborná je aj variabilita – ak predné sedadlá nie sú úplne dozadu posunuté, dajú sa zadné sedadlá sklápať bez toho, aby bolo nutné vyberať opierky hláv zadných sedadiel.

Clio Grandtour ponúka na výber štyri pohonné jednotky, dve benzínové a dve na naftu. Benzínové štvorvalce sú s objemom 1,2 l a výkonmi 75 a 100 koní, pričom prvý je atmosférický a druhý s turbom. Naftové preplňované štvorvalce dCi majú objem 1,5 litra a výkony 70 a 85 koní. Všetky sú aj veľmi úsporné a kombinované spotreba pri benzínových motoroch sa pohybuje pod hranicou šesť litrov na sto kilometrov a pri naftových pod 4,5 litra.

Renault Clio Grandtour

Štyri stupne výbavy - Authentique, ICE, Expression a Dynamique, ktoré nový Grandtour ponúka, uspokoja aj najnáročnejších. Veď už základná Authentique ponúka ABS, airbagy vodiča a spolujazdca a dva bočné airbagy vpredu, výškovo nastaviteľný volant a sedadlo vodiča, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, kontrolu nezapnutia bezpečnostného pásu, posilňovač riadenia s variabilným účinkom, príprava pre autorádio a veľa ďalších. Jednoducho – francúzsky komfort.

Nový Clio Grandtour tým čo ponúka poteší možno najviac mladé rodiny, ktoré túžia po rodinnom, nie drahom, ale priestrannom automobile vhodnom na každodenné používanie, ale aj na výlety či dovolenky. A všetky tieto očakávanie je Grandtour schopný splniť. Navyše Renault pristúpil aj v prípade tohto automobilu k cenovým zľavám už od začiatku jeho predaja. Uvádzacie ceny sú síce akciové, ale podľa importéra dlhodobé, platné vraj približne do konca tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.