Renault Clio Grandtour: malé veľké kombi

Štvrtok, 31 január 2008

Renault Clio tretej generácie sa dočkal väčšieho brata. Od zajtra prvého februára sa začína jeho predaj aj na Slovensku. Praktická verzia Clio Grandtour tak rozširuje pomerne málo početný segment malých kombi.

Renault Clio Grandtour Renault Clio Grandtour

Clio Grandtour je po Mégane a Lagune tretím a zároveň najmenším kombi v rodine Renaulta. S myšlienkou malého kombi sa v Renaulte pohrávali už dlhší čas. Najprv predstavili v Ženeve v minulom roku štúdiu Clio Grand Tour Concept, ktorá bola zvláštna tým, že išlo o neobvyklú koncepciu trojdverového kombi. Navyše Renault v tomto prípade, povedané futbalovou terminológiou, klamal telom, keď pod kapotu konceptu namontoval motor z Clia Sport s výkonom až 197 koní. Základný batožinový priestor mal objem 430 litrov a maximálny po sklopení zadných sedadiel až 1275 litrov. Neuplynul ani rok a nie troj-, ale päťdverový sériový Clio Grandtour je pripravený v showroomoch a čaká na svojich zákazníkov.

Renault Clio Grandtour Renault Clio Grandtour

Vyzerá to tak, že Renault už pri koncipovaní Clia tretej generácia myslel aj na to, že na jeho báze postaví nové kombi. Napovedá tomu aj na túto kategóriu pomerne veľký rázvor náprav 2575 mm (Fabia Combi ho má menší takmer o 11,5 cm). A aj keď to určite nebolo jednoduché, francúzsky výrobca dokázal postaviť na platforme malého hatchbacku vydarené malé kombi. Karoséria Clia Grandtour však napriek tomu pôsobí veľmi vyvážene a ponúka veľký vnútorný priestor. Pri dĺžke 4,2 m a šírke 1,72 m má minimálny batožinový priestor objem 439 litrov a najväčší 1277 litrov. Výborná je aj variabilita – ak predné sedadlá nie sú úplne dozadu posunuté, dajú sa zadné sedadlá sklápať bez toho, aby bolo nutné vyberať opierky hláv zadných sedadiel.

Clio Grandtour ponúka na výber štyri pohonné jednotky, dve benzínové a dve na naftu. Benzínové štvorvalce sú s objemom 1,2 l a výkonmi 75 a 100 koní, pričom prvý je atmosférický a druhý s turbom. Naftové preplňované štvorvalce dCi majú objem 1,5 litra a výkony 70 a 85 koní. Všetky sú aj veľmi úsporné a kombinované spotreba pri benzínových motoroch sa pohybuje pod hranicou šesť litrov na sto kilometrov a pri naftových pod 4,5 litra.

Renault Clio Grandtour

Štyri stupne výbavy - Authentique, ICE, Expression a Dynamique, ktoré nový Grandtour ponúka, uspokoja aj najnáročnejších. Veď už základná Authentique ponúka ABS, airbagy vodiča a spolujazdca a dva bočné airbagy vpredu, výškovo nastaviteľný volant a sedadlo vodiča, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, kontrolu nezapnutia bezpečnostného pásu, posilňovač riadenia s variabilným účinkom, príprava pre autorádio a veľa ďalších. Jednoducho – francúzsky komfort.

Nový Clio Grandtour tým čo ponúka poteší možno najviac mladé rodiny, ktoré túžia po rodinnom, nie drahom, ale priestrannom automobile vhodnom na každodenné používanie, ale aj na výlety či dovolenky. A všetky tieto očakávanie je Grandtour schopný splniť. Navyše Renault pristúpil aj v prípade tohto automobilu k cenovým zľavám už od začiatku jeho predaja. Uvádzacie ceny sú síce akciové, ale podľa importéra dlhodobé, platné vraj približne do konca tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.