Renault Clio RS Red Bull Racing: oslava spolupráce

Nedeľa, 19 august 2012

Renault už dávnejšie avizoval blížiaci sa koniec éry svojho ostrého modelu Clio s atmosférickým plnením motora, ktoré patrí k špičke vo svojej triede. Keďže už nové Clio RS s turbomotorom klope na dvere a predstaviť sa má na jar 2013, posiela Renault do sveta ešte jednu výnimočnú sériu – limitované Clio RS Red Bull Racing. Po Twingu RS je limitované ostré Clio druhým modelom v edícii Red Bull Racing. Tretím špeciálnym modelom bude Mégane RS v rovnakej edícii ako dva predchádzajúce.

Renault Clio RS Red Bull Racing
Modelom Clio RS Red Bull Racing sa končí produkcia modelu Clio s nepreplňovaným motorom

Ako z názvu limitovanej série modelu Clio vyplýva, Renault si ním pripomína partnerstvo s tímom formuly jeden Red Bull Racing. Clio RS Red Bull Racing RB7 dostalo podobne ako najmenšie Twingo čierny lesklý lak, ktorý dopĺňajú detaily v špeciálnej žltej farbe Sirius. Má ju na prednom nárazníku, na zadnom difúzore a na vonkajších spätných zrkadlách.

Aj dvojlitrový motor s výkonom 203 koní prešiel úpravou a vyladili ho v Renault Sport Technologies tak, aby dosiahol výkon viac ako 100 koní na liter. Športové Clio zdobí aj sivočierna šachovnicová strecha Renault Sport. Vonkajšie prvky tohto vozidla zvýrazňujú silnú pozíciu Clia RS Red Bull Racing RB7 medzi konkurenčnými modelmi.

Clio RS má obuté 18palcové čierne disky kolies z ľahkej zliatiny Interlagos, ktoré sa dodávajú len na prianie zákazníka a pneumatikami Bridgestone RE050A, ako má Mégane RS Trophy, ktorý zajazdil najrýchlejšie kolo na Nordschleife na okruhu Nürburgring a vytvoril nový rekord. Upútajú aj strmene kotúčových bŕzd v červenej farbe.

S agresívnym športovým exteriérom je zladený aj interiér Clia RS Red Bull Racing RB7 a jeho sériová výbava. Zahŕňa automatickú klimatizáciu, hands-free kartu Renault, žlté športové sedačky Recaro, hlavicu riadiacej páky Renault Sport, personalizovaný štítok a connection box pre vstup USB.

Clio RS sa vyrába v Dieppe vo Francúzsku od roku 2006, predáva sa v Európe, Ázii, Afrike a Oceánii. Vyvinulo ho športové oddelenie Renault Sport Technologies s cieľom vyniknúť medzi konkurenciou. Nová limitovaná edícia Clio RS Red Bull Racing RB7 predstavuje to najlepšie od expertov tímu Renault F1, z čoho profitujú aj tímy Red Bull, Lotus, Caterham a Williams.

Renault Clio RS Red Bull Racing Renault Clio RS Red Bull Racing Renault Clio RS Red Bull Racing
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.