Renault Clio RS Red Bull Racing: oslava spolupráce

Nedeľa, 19 august 2012

Renault už dávnejšie avizoval blížiaci sa koniec éry svojho ostrého modelu Clio s atmosférickým plnením motora, ktoré patrí k špičke vo svojej triede. Keďže už nové Clio RS s turbomotorom klope na dvere a predstaviť sa má na jar 2013, posiela Renault do sveta ešte jednu výnimočnú sériu – limitované Clio RS Red Bull Racing. Po Twingu RS je limitované ostré Clio druhým modelom v edícii Red Bull Racing. Tretím špeciálnym modelom bude Mégane RS v rovnakej edícii ako dva predchádzajúce.

Renault Clio RS Red Bull Racing
Modelom Clio RS Red Bull Racing sa končí produkcia modelu Clio s nepreplňovaným motorom

Ako z názvu limitovanej série modelu Clio vyplýva, Renault si ním pripomína partnerstvo s tímom formuly jeden Red Bull Racing. Clio RS Red Bull Racing RB7 dostalo podobne ako najmenšie Twingo čierny lesklý lak, ktorý dopĺňajú detaily v špeciálnej žltej farbe Sirius. Má ju na prednom nárazníku, na zadnom difúzore a na vonkajších spätných zrkadlách.

Aj dvojlitrový motor s výkonom 203 koní prešiel úpravou a vyladili ho v Renault Sport Technologies tak, aby dosiahol výkon viac ako 100 koní na liter. Športové Clio zdobí aj sivočierna šachovnicová strecha Renault Sport. Vonkajšie prvky tohto vozidla zvýrazňujú silnú pozíciu Clia RS Red Bull Racing RB7 medzi konkurenčnými modelmi.

Clio RS má obuté 18palcové čierne disky kolies z ľahkej zliatiny Interlagos, ktoré sa dodávajú len na prianie zákazníka a pneumatikami Bridgestone RE050A, ako má Mégane RS Trophy, ktorý zajazdil najrýchlejšie kolo na Nordschleife na okruhu Nürburgring a vytvoril nový rekord. Upútajú aj strmene kotúčových bŕzd v červenej farbe.

S agresívnym športovým exteriérom je zladený aj interiér Clia RS Red Bull Racing RB7 a jeho sériová výbava. Zahŕňa automatickú klimatizáciu, hands-free kartu Renault, žlté športové sedačky Recaro, hlavicu riadiacej páky Renault Sport, personalizovaný štítok a connection box pre vstup USB.

Clio RS sa vyrába v Dieppe vo Francúzsku od roku 2006, predáva sa v Európe, Ázii, Afrike a Oceánii. Vyvinulo ho športové oddelenie Renault Sport Technologies s cieľom vyniknúť medzi konkurenciou. Nová limitovaná edícia Clio RS Red Bull Racing RB7 predstavuje to najlepšie od expertov tímu Renault F1, z čoho profitujú aj tímy Red Bull, Lotus, Caterham a Williams.

Renault Clio RS Red Bull Racing Renault Clio RS Red Bull Racing Renault Clio RS Red Bull Racing
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."