Renault: dve svetové premiéry

Nedeľa, 10 jún 2007

Hoci Renault pôvodne neohlasoval pred Ženevou veľké novinky, nakoniec prišiel s dvoma, a hneď svetovými premiérami: Twingom druhej generácie a štúdiou Clia kombi pod označením Clio Grand Tour Concept.

Renault Twingo Renault Twingo Renault Twingo

Twingo píše svoju úspešnú históriu jednopriestorového miniauta od roku 1993 a doteraz sa ho predalo takmer dva a pol milióna. A tak po dlhých štrnástich rokoch tohto mimoriadne úspešného minifrancúza nahrádza nový, dospelejší a aj o málo väčší variant Twingo II. Dostal modifikovaný podvozok z väčšieho Clia druhej generácie, a aj preto možno očakávať, že v novej generácii Twinga nájdu uplatnenie aj výkonnejšie pohonné jednotky než tomu bolo doteraz. Väčšinu motorov však budú tvoriť pravdepodobne benzínové 1,2 a naftové 1,5 dCi. Renault má pre Twingo nasledovnú stratégiu: malý motor, vysoký výkon, nízke CO2. Tak nový motor 1,2 l s turbom bude mať 100 koní, kombinovanú spotrebu 5,9 l/100 km a 140 g CO2 na 1 km. Ale pre úspešný boj s konkurenciou aj ďalšie motory. Nové Twingo vyzbrojil Renault výbavou, akú predchádzajúca generácia nemala. Má napríklad bočné airbagy, tempomat, samočinnú klimatizáciu, výškovo nastaviteľný volant a samočinnú aktiváciu predných svetlometov. Dlhšie servisné intervaly zasa zjednodušia starostlivosť o automobil a ušetria náklady na servis a údržbu. Iný je aj celkový vzhľad Nové Twingo okrem toho, že povyrástlo, prišlo aj o doterajší vajíčkovitý tvar, ktorý teraz nahrádza konvenčnejšia karoséria. Renault Twingo sa má začať predávať už v júni tohto roku.

Renault Clio Renault Clio Renault Clio

Štúdia Clia s karosériou kombi pomenovaná Clio Grand Tour Concept sa so svojou dosť neobvyklou trojdverovou karosériou možno onedlho dostane tiež do sériovej výroby. Otázne je či práve s motorom z dvojlitrového Clia Sport s výkonom 197 koní, ktorý bol vo vystavovanom exemplári. Koncept so základným objemom batožinového priestoru 430 litrov (po sklopenízadných sedadiel 1275 litrov) je dlhý 4,2 metra, a okrem výkonného motora a zlatým metalizovaným lakom udivoval najmä uhladenými tvarmi svojho vzhľadu.

Renault Mégane Renault Mégane

Z ponuky športových vozidiel Renault predstavil Mégane Sport dCi so vznetovým dvojlitrovým motorom s výkonom 175 koní a kombinovanou spotrebou 6,5 l/100 km. Tiež špeciálnu sériu Clio Renault Sport v excluzívnej farbe žltá Sirius na 17-palcových ráfikoch, s červenými brzdovými čeľusťami a športovým interiérom so sedadlami Recaro.

Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.