Renault Frendzy: na prácu i pre rodinu

Štvrtok, 14 júl 2011

Renault uvoľnil správy o svojom novom koncepte Frendzy, ktorý bude mať premiéru na 64. medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte a odhaľuje tak jeho detaily. Po konceptoch DeZir, Capture a R-space reprezentuje Frendzy podľa Renaultu svet práce. Je to štvrtý krok v dizajnovej stratégii Renaultu založenej na rôznych fázach životného cyklu.

Renault Frendzy
Koncept Frendzy je predzvesťou stratégie Renaultu v segmente ľahkých úžitkových áut

Najnovší koncept, vyrobený pod taktovkou Laurensa van den Ackera, má byť dokonalé multitalentové vozidlo. Ako úžitkové biznis vozidlo, ktoré môže dokonale poslúžiť aj ako komfortný osobný automobil, spĺňa požiadavky biznis užívateľov na jednej strane a požiadavky rodín na strane druhej.

Elektricky poháňaný Frendzy je plne vybavená kancelária na kolesách, ktorá s uvedením tabletu BlackBerry PlayBook predvádza nový dizajnový jazyk Renaultu. Tablet premieňa Frendzy na naozaj interaktívny a komunikatívny nástroj. BlackBerry PlayBook zapojený do prístrojovej dosky vytvára z konceptu kanceláriu na kolesách. Má vynikajúci výkon a umožňuje surfovanie po webe. Stáva sa efektívnym pracoviskom s neobmedzenou mobilitou na cestách. To ho robí predovšetkým vhodným pre miestnych prepravcov a remeselníkov, pre ktorých je ozajstným pracovným nástrojom.

Podľa riaditeľa industriálneho dizajnu Laurensa van der Ackera je Frendzy štvrtým vozidlom, na ktorom Renault ilustruje novú dizajnovú stratégiu Renaultu, ktorá začala modelom DeZir. Frendzy sa k svetu ľahkých úžitkových vozidiel stavia podľa van der Ackera originálnym a inovatívnym postojom, čo je kľúčová oblasť aktivít Renaultu.

Renault Frendzy
Zelené svetlá z prístrojového panela vytvárajú v interiéri príjemnú pracovnú atmosféru

Originálna karoséria je bez stredových B-stĺpikov. Druhé dvere na ľavej strane sa otvárajú proti smeru jazdy, na pravej strane sú druhé dvere posuvné. Absentuje tu okno, namiesto ktorého má 37palcovú obrazovku. Vonkajší vzhľad ukazuje budúcnosť ľahkých úžitkových modelov francúzskej automobilky.

Priestor pre vodiča je v súlade s futuristickou témou "pracovného stola" so štruktúrou, ktorá vyzerá ako keby bola vyrobená z taveného kovu. Zelené podsvietenie palubnej dosky a stredovej konzoly je pre pracovný režim, v rodinnom režime sa svetlo prístrojovej dosky prepne na oranžové.

Renault Frendzy je dlhý 4091 mm, široký 1872 mm a vysoký1743 mm. Rázvor meria 2691 mm a koncept má hmotnosť 1420 kg. Úložná plocha má objem 2250 litrov. Koncept má obuté pneumatiky 205/45 R19.

Renault Frendzy
Unikátne je protismerné otváranie druhých bočných dverí na pravej strane vozidla. Na pravej strane sú druhé dvere posuvné, ktoré majú namiesto okna 37palcovú obrazovku.

Na svoj pohon využíva Frendzy elektromotor s výkonom 44 kW (60 k) a najvyšším krútiacom momentom 226 Nm, ktorý poznáme z modelu Kangoo. Energiu čerpá z líthium-iónovej batérie. Koncept dokáže ísť rýchlosťou 130 km/h, ktorá je však elektronicky obmedzená.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.