Renault: Good bye Clio III RS

Utorok, 30 október 2012

Renault Clio je malý a veľmi ostrý hatchback. S nástupom jeho tretej generácie v roku 2006 dostal športový RS atmosférický štvrvalec s objemom 2,0 litra, výkon 200 koní pri ktorom točil 7100 otáčok, stovku z nuly zvládol za 6.9 sekundy a vyvinul najvyššiu rýchlosť 225 km/h. A teraz sa tento výkonný športovec lúči. Dáva zbohom výrobným linkám, odchádza do dôchodku.

Renault Clio RS
Posledný exemplár Renault III Clio uzatvára jednu kapitolu výroby ostrých hatchbackov Renault v Dieppe. Ďalšia je pripravená zaujať uvoľnené miesto po slávnom predkovi.

V júli 2012 zišiel z výrobnej linky známeho výrobného závodu v Dieppe 30tisíci kus športového modelu Renault Clio. Made in Dieppe je symbolom kvality, ručnej výroby a veľkého nadšenia ľudí, ktorí tu pre motoristický šport pracujú. V Dieppe sa Clio RS vyrábalo od svojej druhej generácie.

Dvadsiateho štvrtého októbra ukončil Renault výrobu modelu Clio III RS. K okrúhlemu júlovému číslu pribudlo približne 70 ďalších kusov modelu, ktorý zbieral ocenenia, chválu a uznanie všade vo svete. Posledným vyrobeným kusom bolo červené Clio III RS určené pre švajčiarskeho zákazníka.

Pripomeňme, že vôbec prvým športovým automobilom Renault vyrobeným v Dieppe bol model R5 Alpine v roku 1976.

Vyznávači malých ostrých hachbackov však ani po skončení výroby športového Clia III RS nemusia smútiť, pretože sága Clio RS pokračuje. Nové Clio RS bude poháňať nový 1,6 turbomotor s výkonom blízko 200 koní a namiesto šesťstupňovej manuálnej prevodovky bude mať automatickú dvojspojkovú.

Autor: ren-gold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.