Renault Kangoo Z.E. už v predaji

Štvrtok, 03 november 2011

Renault uviedol v týchto dňoch na európsky trh úžitkový elektrický automobil Renault Kangoo Z.E. Elektrický van Kangoo z radu automobilov Z.E. (Zero Emissions) sa koncom októbra dostal k prvým dílerom Renaultu.

Renault Kangoo ZE
Renault Kangoo Z.E., prvá lastovička medzi elektrickými kompaktnými vanmi

Vo Francúzsku sa predáva za cenu od 15 000 eur (bez DPH), po odpočítaní maximálnej finančnej podpory, ktorú štát poskytuje vo výške 5 000 eur. Kangoo Z.E. sa vyrába na rovnakých výrobných linkách ako jeho verzia so spaľovacím motorom. Závod vo francúzskom Maubeuge produkuje v súčasnosti 40 elektrických vanov Kangoo Z.E. denne, denná produkcia sa však bude zvyšovať.

Kangoo Z.E. je prvý cenovo dostupný, výlučne elektricky poháňaný van na trhu. Model bude k dispozícii v dvoj- a päťmiestnej verzii, ktoré ponúknu rovnaké funkcie ako verzie so spaľovacím motorom: prepravnú kapacitu 2,4 až 4,6 m3, užitočnú hmotnosť 650 kg i rovnakú úroveň komfortu.

Elektrický van Z.E. ponúka tiež pôžitok z tichej jazdy s maximálnym krútiacim momentom dostupným od najnižších otáčok, plynulú akceleráciu vďaka absencii prevodových stupňov, nízke prevádzkové náklady a uspokojenie z nulových emisií.

Renault Kangoo Z.E. vyexpedovali do viac ako 350 dílerstiev vo Francúzsku a postupne sa dostane aj do ďalších štátov Európy. Od polovice novembra aj do Nemecka, Veľkej Británie, Španielska, Holandska a od januára 2012 aj do Portugalska, Talianska a Belgicka. Na slovenský trh príde v priebehu roku 2012.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.