Renault KWID: koncept zábavného crossovera

Sobota, 08 február 2014

Renault predstavil na autosalóne Auto Expo v indickom Novom Dillí futuristicky vyzerajúci koncept crossovera Kwid, ktorý tu mal oficiálnu premiéru. Zvláštnosťou konceptu je, že okrem pohonu spaľovacím motorom ho bude môcť poháňať aj elektromotor.

1 Renault Kwid
Koncept crossovera Renault Kwid mal premiéru na autosalóne v Novom Dillí

Na novom koncepte pracoval medzinárodný tím spolu s oddelením indickej divízie automobilky Renault. Cieľom bolo navrhnúť veselý, ale pritom robustný automobil so zaujímavým dizajnom a hyper konektivitou, aby sa tak vyhovelo požiadavkám mladých zákazníkov na nových trhoch. Išlo o crossover segmentu C, už na pohľad väčší ako známy Renault Captur.

Zvláštnosťou nového konceptu crossovera je, že vo svojom interiéri má nezvyčajnú maličkos – pod zadnou časťou strechy je uložený malý vrtuľník "Flying Companion" (lietajúci spločník), ktorý môže sledovať situáciu na ceste alebo fotografovať krajinu, či detekovať prekážky na ceste pred autom. Ovláda sa manuálne cez tablet alebo pomocou automatického módu, kde využíva naprogramované sekvencie a GPS lokáciu.

Hravosť exteriéru je kompenzovaná robustným vzhľadom, z automobilu pritom vyžaruje sila vďaka ochranným prvkom a masívnym blatníkom. Prvotne je vozidlo vybavené pohonom jednej nápravy prostredníctvom spaľovacieho motora, pôsobí však off-roadovo. Jednotlivé časti a rozmery vozidla spolu s nadrozmernými pneumatikami pripomínajú buginu.

Interiér konceptu Kwid pripomína vtáčie hniezdo. Biele sedadlá podporujú dojem ľahkosti a svetlosti. Koncept je vybavený klimatizáciou s ovládaním aj na zadnej strane vodičovho sedadla, a tiež ventiláciou cez drobné otvory. Palubná doska je tvorená integrovaným tabletom, cez ktorý je možné ovládať aj lietajúceho spoločníka.

Koncept má elektricky ovládané predné sedadlá – lavicu, elektrické ovládanie dverí, LED svetlomety, ovládanie radenia prevodových stupňov je dotykové vedľa volantu. TFT dotyková obrazovka je zároveň palubnou doskou a poskytuje viaceré služby.

Súčasný koncept poháňa benzínový turbomotor s objemom 1,2 litra, ktorý je spriahnutý s dvojspojkovou prevodovkou EDC. Koncept Kwid je stavaný tak, aby z neho mohol vzniknúť elektromobil – má dostatok priestoru pre umiestnenie elektrických batérií. Nabíjaciu zásuvku je možné schovať za logo na prednej maske vozidla.

Koncept Kwid je prvým konceptom automobilu predstaveným spoločnosťou mimo Európy a podľa Renaultu predstavuje jej záväzok voči novým trhom.

1 Renault Kwid 2 Renault Kwid 3 Renault Kwid 4 Renault Kwid 5 Renault Kwid 6 Renault Kwid 7 Renault Kwid 8 Renault Kwid 9 Renault Kwid 10 Renault Kwid 11 Renault Kwid
Autor: jGold
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.