Renault KWID: koncept zábavného crossovera

Sobota, 08 február 2014

Renault predstavil na autosalóne Auto Expo v indickom Novom Dillí futuristicky vyzerajúci koncept crossovera Kwid, ktorý tu mal oficiálnu premiéru. Zvláštnosťou konceptu je, že okrem pohonu spaľovacím motorom ho bude môcť poháňať aj elektromotor.

1 Renault Kwid
Koncept crossovera Renault Kwid mal premiéru na autosalóne v Novom Dillí

Na novom koncepte pracoval medzinárodný tím spolu s oddelením indickej divízie automobilky Renault. Cieľom bolo navrhnúť veselý, ale pritom robustný automobil so zaujímavým dizajnom a hyper konektivitou, aby sa tak vyhovelo požiadavkám mladých zákazníkov na nových trhoch. Išlo o crossover segmentu C, už na pohľad väčší ako známy Renault Captur.

Zvláštnosťou nového konceptu crossovera je, že vo svojom interiéri má nezvyčajnú maličkos – pod zadnou časťou strechy je uložený malý vrtuľník "Flying Companion" (lietajúci spločník), ktorý môže sledovať situáciu na ceste alebo fotografovať krajinu, či detekovať prekážky na ceste pred autom. Ovláda sa manuálne cez tablet alebo pomocou automatického módu, kde využíva naprogramované sekvencie a GPS lokáciu.

Hravosť exteriéru je kompenzovaná robustným vzhľadom, z automobilu pritom vyžaruje sila vďaka ochranným prvkom a masívnym blatníkom. Prvotne je vozidlo vybavené pohonom jednej nápravy prostredníctvom spaľovacieho motora, pôsobí však off-roadovo. Jednotlivé časti a rozmery vozidla spolu s nadrozmernými pneumatikami pripomínajú buginu.

Interiér konceptu Kwid pripomína vtáčie hniezdo. Biele sedadlá podporujú dojem ľahkosti a svetlosti. Koncept je vybavený klimatizáciou s ovládaním aj na zadnej strane vodičovho sedadla, a tiež ventiláciou cez drobné otvory. Palubná doska je tvorená integrovaným tabletom, cez ktorý je možné ovládať aj lietajúceho spoločníka.

Koncept má elektricky ovládané predné sedadlá – lavicu, elektrické ovládanie dverí, LED svetlomety, ovládanie radenia prevodových stupňov je dotykové vedľa volantu. TFT dotyková obrazovka je zároveň palubnou doskou a poskytuje viaceré služby.

Súčasný koncept poháňa benzínový turbomotor s objemom 1,2 litra, ktorý je spriahnutý s dvojspojkovou prevodovkou EDC. Koncept Kwid je stavaný tak, aby z neho mohol vzniknúť elektromobil – má dostatok priestoru pre umiestnenie elektrických batérií. Nabíjaciu zásuvku je možné schovať za logo na prednej maske vozidla.

Koncept Kwid je prvým konceptom automobilu predstaveným spoločnosťou mimo Európy a podľa Renaultu predstavuje jej záväzok voči novým trhom.

1 Renault Kwid 2 Renault Kwid 3 Renault Kwid 4 Renault Kwid 5 Renault Kwid 6 Renault Kwid 7 Renault Kwid 8 Renault Kwid 9 Renault Kwid 10 Renault Kwid 11 Renault Kwid
Autor: jGold
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.