Renault KWID: koncept zábavného crossovera

Sobota, 08 február 2014

Renault predstavil na autosalóne Auto Expo v indickom Novom Dillí futuristicky vyzerajúci koncept crossovera Kwid, ktorý tu mal oficiálnu premiéru. Zvláštnosťou konceptu je, že okrem pohonu spaľovacím motorom ho bude môcť poháňať aj elektromotor.

1 Renault Kwid
Koncept crossovera Renault Kwid mal premiéru na autosalóne v Novom Dillí

Na novom koncepte pracoval medzinárodný tím spolu s oddelením indickej divízie automobilky Renault. Cieľom bolo navrhnúť veselý, ale pritom robustný automobil so zaujímavým dizajnom a hyper konektivitou, aby sa tak vyhovelo požiadavkám mladých zákazníkov na nových trhoch. Išlo o crossover segmentu C, už na pohľad väčší ako známy Renault Captur.

Zvláštnosťou nového konceptu crossovera je, že vo svojom interiéri má nezvyčajnú maličkos – pod zadnou časťou strechy je uložený malý vrtuľník "Flying Companion" (lietajúci spločník), ktorý môže sledovať situáciu na ceste alebo fotografovať krajinu, či detekovať prekážky na ceste pred autom. Ovláda sa manuálne cez tablet alebo pomocou automatického módu, kde využíva naprogramované sekvencie a GPS lokáciu.

Hravosť exteriéru je kompenzovaná robustným vzhľadom, z automobilu pritom vyžaruje sila vďaka ochranným prvkom a masívnym blatníkom. Prvotne je vozidlo vybavené pohonom jednej nápravy prostredníctvom spaľovacieho motora, pôsobí však off-roadovo. Jednotlivé časti a rozmery vozidla spolu s nadrozmernými pneumatikami pripomínajú buginu.

Interiér konceptu Kwid pripomína vtáčie hniezdo. Biele sedadlá podporujú dojem ľahkosti a svetlosti. Koncept je vybavený klimatizáciou s ovládaním aj na zadnej strane vodičovho sedadla, a tiež ventiláciou cez drobné otvory. Palubná doska je tvorená integrovaným tabletom, cez ktorý je možné ovládať aj lietajúceho spoločníka.

Koncept má elektricky ovládané predné sedadlá – lavicu, elektrické ovládanie dverí, LED svetlomety, ovládanie radenia prevodových stupňov je dotykové vedľa volantu. TFT dotyková obrazovka je zároveň palubnou doskou a poskytuje viaceré služby.

Súčasný koncept poháňa benzínový turbomotor s objemom 1,2 litra, ktorý je spriahnutý s dvojspojkovou prevodovkou EDC. Koncept Kwid je stavaný tak, aby z neho mohol vzniknúť elektromobil – má dostatok priestoru pre umiestnenie elektrických batérií. Nabíjaciu zásuvku je možné schovať za logo na prednej maske vozidla.

Koncept Kwid je prvým konceptom automobilu predstaveným spoločnosťou mimo Európy a podľa Renaultu predstavuje jej záväzok voči novým trhom.

1 Renault Kwid 2 Renault Kwid 3 Renault Kwid 4 Renault Kwid 5 Renault Kwid 6 Renault Kwid 7 Renault Kwid 8 Renault Kwid 9 Renault Kwid 10 Renault Kwid 11 Renault Kwid
Autor: jGold
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5