Renault Laguna Coupé: vyzerá skvele

Streda, 26 november 2008

Už základný model Renault Laguna zaujal svojim dizajnom. Nová Laguna Coupé je však akoby z iného sveta. Jej dizajn je výnimočný a nové štvormiestne kupé je jedno z najkrajších.

Renault Laguna Coupé Renault Laguna Coupé

Renault už pri príprave základného modelu Laguny avizoval, že tretia generácia bude skvelým, dizajnovo krásnym, technicky vyspelým a kvalitným automobilom. Vrcholnú verziu GT s riadenými kolesami zadnej nápravy už poznáme a v mnohom s Renaultom súhlasíme. Teraz uvádza francúzsky výrobca po liftbacku a kombi aj kupé, ktoré by malo byť pýchou modelového radu Laguna.

Už na pohľad je zrejmé, že zámer sa Renaultu vydaril. Statické predstavenie v uplynulých dňoch ukázalo, že Renault to, čo sľúbil, aj dodržal. Nové kupé je skutočne prekrásne. Či je aj také dobré, to by sme sa mali dozvedieť neskôr. Ale ak zoberieme do úvahy, že má podobne ako verzia GT riadené všetky štyri kolesá a k doterajším motorom pribudli dva nové vidlicové šesťvalce, benzínový i turbodiesel, prvý s výkonom 240 koní a druhý s výkonom 235 koní, potom kupé Laguna má v rukách všetky tromfy na to, aby u odbornej verejnosti i medzi zákazníkmi naplno zabodovalo.

Renault Laguna Coupé Renault Laguna Coupé

Nové kupé Renaultu má korene v koncepte predstavenom na jeseň 2007 vo Frankfurte. Skutočná premiéra sa konala rok na to, v októbri tohto roku na autosalóne v Paríži.

Laguna Coupé s dĺžkou 4643 mm, šírkou 1812 mm, výškou 1398 mm a rázvorom náprav 2694 mm pôsobí švihovo a elegantne. Práve taká je aj silueta nového kupé. Začína nízkym predkom pomerne veľký otvor v nárazníku pre vstup vzduchu a štýlovými svetlometmi, ktoré môžu byť bi-xenónové. Karosérii dominujú ladné prvky s výrazne oblou zvažujúcou sa strechou a bočný prelis, ktorý sa tiahne od predného nárazníka až k zadnej časti karosérie. Tú zdobia nízke koncové svetlá so svetelnými diódami. Pod zadným vekom sa skrýva batožinový priestor s objemom až 423 litrov. Ladnej karosérii vďačí Laguna Coupé za nízky koeficient aerodynamického odporu 0,307.

Renault Laguna Coupé Renault Laguna Coupé

Interiér Laguny Coupé je priestorovo takmer porovnateľný s liftbackom základného modelu. Prístup k zadným sedadlám, na ktorých môžu pohodlne sedieť dve dospelé a postavou vyššie osoby, umožňujú dlhé bočné dvere so širokým uhlom otvorenia a systém posúvania (až 24 cm) a sklápania predných sedadiel Easy Entry. Komfort interiéru je bez kompromisov, vrátane tvarovania predných sedadiel, ktoré poskytujú vyššiu oporu, lepšie bočné vedenie a pôsobia športovejším dojmom ako má liftback.Vpredu pod motorovou kapotou sídli niektorá z troch benzínových alebo štyroch vznetových pohonných jednotiek s výkonmi 170, 205 a 240 koní, resp. 150, 175, 180 a 235 koní. Najžiadanejšie budú pravdepodobne naftový štvorvalec s výkonom 180 koní a silnejší šesťvalec s 235 konskými silami (max. krútiaci moment 450 Nm, 0 – 100 km/h za 7,3 s, spotreba 7,3 l/100 km/h). Vyznávači benzínových motorov siahnu najskôr po preplňovanom dvojlitri s výkonom 204 koní, komu však piští srdce po harmonickom šepote väčšieho počtu valcov, ten si vyberie vidlicový tri a pol litrový šesťvalec s 240 koňmi (330 Nm, 0 – 100 za 7,4 sekundy, spotreba 10,0 l/100 km).

Renault Laguna Coupé Renault Laguna Coupé

Podvozok so systémom riadenia všetkých kolies 4Control bude štandardným prvkom pri verziách modelu Laguna Coupé GT a Initiale. Vďaka štyrom riadeným kolesám zabezpečuje výnimočnú manévrovateľnosť a obratnosť na menšom priestore, skvelé jazdné vlastnosti a vyššiu bezpečnosť. Všetky verzie budú vybavené šesťstupňovými manuálnymi, resp. automatickými prevodovkami.

Predaj Laguny Coupé sa na Slovensku rozbehne 28. novembra. Akciová cena prvej verzie GT (2,0T 16V 205k) je 969 900 korún. Turbodiesel 2,0 dCi s výkonom 180 koní štartuje na cene 1 011 923 korún. S benzínovým 3,5 V6/240 k a 6stupňovým automatom má cenu 1 123 399 korún a turbodiesel 3,0 dCi/235 k (rovnako s automatom) sa bude predávať za 1 189 676 korún.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.