Renault Laguna: po modernizácii v Paríži

Nedeľa, 05 september 2010

Novinkou Renaultu, ktorá sa predstaví na domácom autosalóne v Paríži na prelome septembra a októbra, bude mierne vzhľadovo upravená Laguna. Ide o jemne zmenený dizajn karosérie. Dochádza k tomu po troch rokoch výroby aktuálneho modelu.

Renault Laguna
Po modernizácii vyzerá Renault Laguna agilnejšie a má aj dynamickejší dizajn

Modernizáciu, ktorá sa dotkla predovšetkým zmien prednej časti karosérie, považuje samotný výrobca za vydarenú a nový Renault Laguna oproti aktuálnemu modelu za atraktívnejší automobil. Novú Lagunu zvýrazňujú zvonku zmeny, ktoré má tak verzia hatchback ako aj kombi.

Nová Laguna má inú mriežku chladiča, zmenené predné svetlomety, na nárazníku na oboch stranách chrómované doplnky, iné tvarovanie nárazníkov a rozšírené vstupy pre chladiaci vzduch v spodnej časti nárazníka. Zmeny zvyšujú príťažlivosť modernizovanej Laguny, ostatné úpravy zasa potešenie z jazdy a väčšieho pohodlia.

Hlavnými dizajnovými znakmi nového modelu sú také zmeny na karosérii, ktoré zvýrazňujú najmä jej dynamiku. Za dizajnovými zmenami však nebudú zaostávať ani technológie pre vyšší komfort a pohodlie jazdy, či už v podobe navigácie Carminat TomTom® Live alebo Bose Sound System®.

Doterajší systém riadenia všetkých kolies u modernizovanej Laguny rozširuje výrobca aj na ďalšie motorizácie so špičkovými motormi, predovšetkým s motormi 2,0 dCi s výkonmi 130 a 150 koní. K doteraz sprístupneným informáciám o modernizovanej Lagune pridá Renault ďalšie a podrobnejšie na parížskom autosalóne už o necelý mesiac.

Objednať si Novú Lagunu bude možné už začiatkom novembra 2010.

Renault Laguna Renault Laguna Renault Laguna Renault Laguna
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.