Renault: Mégane CC na Slovensku

Streda, 19 máj 2010

Aj keď to počasie nenasvedčuje, leto sa blíži. Na príchod horúcich letných dní sa pripravil aj Renault, keď začína predávať nový Mégane bez strechy. Vlastne so strechou, ktorú si však môžete zložiť do kufru. To pre prípad, že bude pršať, aj keď možno nie tak výdatne ako v uplynulých dňoch. Strecha vás ochráni pred dažďom i vetrom, prípadne aj pred pálivým slnkom, pričom veľká presklená strecha kupé-kabrioletu vám v takomto prípade uberie len časť z výhľadu, ktorý poskytuje kabriolet bez strechy.

Renault Mégane CC

Nový Coupé-Cabriolet je už treťou generáciou otvorených automobilov modelového radu Mégane. Nahrádza predchodcu s rovnakým menom, ktorý bol postavený na platforme Méganu druhej generácie a ktorého sa od roku 2003 predalo až 170 tisíc kusov. Kupé-kabriolet, ktorý bol v týchto dňoch predstavený na Slovensku, je šiestym členom novej generácie rodiny Mégane.

Aj nový otvorený Renault má nad štvormiestnym interiérom, podobne ako jeho predchodca, presklenú skladaciu strechu. Ovláda sa elektricky a jej natiahnutie alebo zloženie (do batožinového priestoru) netrvá dlhšie ako 21 sekúnd. Unikátne na nej je celoplošné presklenie, vďaka ktorému je pod ňou dostatok svetla, ktoré však možno regulovať vnútornou roletkou. Príjemným prekvapením je objem 417 litrov batožinového priestoru vo verzii kabriolet pri zloženej streche, vo verzii kupé len 211 litrov. Veko batožinového priestoru má komfortné samočinné dotváranie.

Pohodlie v novom kupé-kabriolete si nájde aj štvorčlenná posádka. Najmä na predných športovo tvarovaných sedadlách. Otázkou je, či aj na zadných pre nohy a hlavu pod zvažujúcou sa strechou. Iné to bude pri jazde v otvorenom aute bez strechy. Výrobca garantuje, že do rýchlosti 100 km/h je obtekanie vzduchu bez rušivých turbulencií, a to aj na zadných sedadlách. Prístup k nim je však veľmi dobrý po odsunutí predných sedadiel úplne dopredu, pričom svoju pôvodnú polohu si pamätajú.

Renault Mégane CC

Veľkú pozornosť venoval Renault najväčšej slabine kabrioletov – tuhosti karosérie. Renault kupé-kabriolet by však s tým problém nemal mať po tom, čo karosériu dostatočne spevnil a vystužil, najmä jej podlahovú časť. Torzná tuhosť karosérie sa takto zvýšila o celých 80 %. Práve to má zabrániť, aby sa karoséria pri jazde krútila.

Nový Mégane CC sa môže chváliť aj interiérom, ktorý je odvodený od aktuálnych modelov Mégane. Má kvalitné materiály i spracovanie. Výbava vychádza zo stupňa Dynamic aktuálnych modelov Mégane. Do vozidla je napríklad bezkľúčový prístup i štartovanie motora. Ku komfortu prispieva aj ovládanie audia (osem reproduktorov) pod volantom i možnosť vybavenia automobilu zabudovaným navigačným prístrojom Carminat TomTom.

Kupé-kabriolet je dlhý 448,5 cm (väčší oproti predchodcovi o 13 cm) a široký 181 cm. Pod jeho prednou kapotou môže byť jedna z piatich ponúkaných pohonných jednotiek – dvoch benzínových (110 a 130 koní) a troch turbodieselov (110, 130 a 160 koní). Mégane Coupé-Cabriolet štartuje na cene 24 690 eur (743 811 Sk).

Nový Renault Mégane Coupé-Cabriolet je obohatený o športovú líniu GT Line a GT. Pri GT Line ide o športový balíček, ktorý je k dispozícii k úrovni výbavy Dynamique s bežne dodávanými motormi a ponúka zákazníkom možnosť kúpiť si nový Coupé-Cabriolet s nádychom športu pri zachovaní ekonomickej a ekologickej jazdy. Športový vzhľad dopĺňajú 17palcové kolesá. Pocit športovosti umocňujú aj hliníkové pedále a analógový otáčkomer.

Renault Mégane CC

Verzia GT sa dodáva iba s motormi TCe 180/180 k a dCi 160/160 k. Pre ňu sú charakteristické športové prvky v exteriéri i interiéri, ako aj jazdné vlastnosti založené na podvozku Mégane GT. Cieľom oboch verzií je odlíšiť sa a sprístupniť emócie čo najväčšiemu počtu ľudí a posilnenie prepojenia medzi bežnými a športovými verziami Mégane a Mégane RS a obohatiť rad Mégane o know-how z Renault Sport Technologies.

Oba športové rady, GT Line i GT, sú k dispozícii od mája 2010 pre modely Coupé-Cabriolet, ale aj pre Mégane Coupé a Grandtour.

Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.