Renault: Mégane CC na Slovensku

Streda, 19 máj 2010

Aj keď to počasie nenasvedčuje, leto sa blíži. Na príchod horúcich letných dní sa pripravil aj Renault, keď začína predávať nový Mégane bez strechy. Vlastne so strechou, ktorú si však môžete zložiť do kufru. To pre prípad, že bude pršať, aj keď možno nie tak výdatne ako v uplynulých dňoch. Strecha vás ochráni pred dažďom i vetrom, prípadne aj pred pálivým slnkom, pričom veľká presklená strecha kupé-kabrioletu vám v takomto prípade uberie len časť z výhľadu, ktorý poskytuje kabriolet bez strechy.

Renault Mégane CC

Nový Coupé-Cabriolet je už treťou generáciou otvorených automobilov modelového radu Mégane. Nahrádza predchodcu s rovnakým menom, ktorý bol postavený na platforme Méganu druhej generácie a ktorého sa od roku 2003 predalo až 170 tisíc kusov. Kupé-kabriolet, ktorý bol v týchto dňoch predstavený na Slovensku, je šiestym členom novej generácie rodiny Mégane.

Aj nový otvorený Renault má nad štvormiestnym interiérom, podobne ako jeho predchodca, presklenú skladaciu strechu. Ovláda sa elektricky a jej natiahnutie alebo zloženie (do batožinového priestoru) netrvá dlhšie ako 21 sekúnd. Unikátne na nej je celoplošné presklenie, vďaka ktorému je pod ňou dostatok svetla, ktoré však možno regulovať vnútornou roletkou. Príjemným prekvapením je objem 417 litrov batožinového priestoru vo verzii kabriolet pri zloženej streche, vo verzii kupé len 211 litrov. Veko batožinového priestoru má komfortné samočinné dotváranie.

Pohodlie v novom kupé-kabriolete si nájde aj štvorčlenná posádka. Najmä na predných športovo tvarovaných sedadlách. Otázkou je, či aj na zadných pre nohy a hlavu pod zvažujúcou sa strechou. Iné to bude pri jazde v otvorenom aute bez strechy. Výrobca garantuje, že do rýchlosti 100 km/h je obtekanie vzduchu bez rušivých turbulencií, a to aj na zadných sedadlách. Prístup k nim je však veľmi dobrý po odsunutí predných sedadiel úplne dopredu, pričom svoju pôvodnú polohu si pamätajú.

Renault Mégane CC

Veľkú pozornosť venoval Renault najväčšej slabine kabrioletov – tuhosti karosérie. Renault kupé-kabriolet by však s tým problém nemal mať po tom, čo karosériu dostatočne spevnil a vystužil, najmä jej podlahovú časť. Torzná tuhosť karosérie sa takto zvýšila o celých 80 %. Práve to má zabrániť, aby sa karoséria pri jazde krútila.

Nový Mégane CC sa môže chváliť aj interiérom, ktorý je odvodený od aktuálnych modelov Mégane. Má kvalitné materiály i spracovanie. Výbava vychádza zo stupňa Dynamic aktuálnych modelov Mégane. Do vozidla je napríklad bezkľúčový prístup i štartovanie motora. Ku komfortu prispieva aj ovládanie audia (osem reproduktorov) pod volantom i možnosť vybavenia automobilu zabudovaným navigačným prístrojom Carminat TomTom.

Kupé-kabriolet je dlhý 448,5 cm (väčší oproti predchodcovi o 13 cm) a široký 181 cm. Pod jeho prednou kapotou môže byť jedna z piatich ponúkaných pohonných jednotiek – dvoch benzínových (110 a 130 koní) a troch turbodieselov (110, 130 a 160 koní). Mégane Coupé-Cabriolet štartuje na cene 24 690 eur (743 811 Sk).

Nový Renault Mégane Coupé-Cabriolet je obohatený o športovú líniu GT Line a GT. Pri GT Line ide o športový balíček, ktorý je k dispozícii k úrovni výbavy Dynamique s bežne dodávanými motormi a ponúka zákazníkom možnosť kúpiť si nový Coupé-Cabriolet s nádychom športu pri zachovaní ekonomickej a ekologickej jazdy. Športový vzhľad dopĺňajú 17palcové kolesá. Pocit športovosti umocňujú aj hliníkové pedále a analógový otáčkomer.

Renault Mégane CC

Verzia GT sa dodáva iba s motormi TCe 180/180 k a dCi 160/160 k. Pre ňu sú charakteristické športové prvky v exteriéri i interiéri, ako aj jazdné vlastnosti založené na podvozku Mégane GT. Cieľom oboch verzií je odlíšiť sa a sprístupniť emócie čo najväčšiemu počtu ľudí a posilnenie prepojenia medzi bežnými a športovými verziami Mégane a Mégane RS a obohatiť rad Mégane o know-how z Renault Sport Technologies.

Oba športové rady, GT Line i GT, sú k dispozícii od mája 2010 pre modely Coupé-Cabriolet, ale aj pre Mégane Coupé a Grandtour.

Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC Renault Mégane CC
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.