Renault: Megane tretí

Utorok, 13 január 2009

Pár dní po začatí nového roka posiela Renault na trh poznačený krízou hneď dvoch nových vyslancov. Po trinástich (!) minuloročných nových modeloch tak Renault uvedením na trh modelov Megane hatchback a Megane Coupé pokračuje neskutočným tempom v omladzovaní svojich ďalších modelových radov.

Renault Megane
Línie nového Renault Megane hatchback sú dynamické a elegantné

Megane je najdôležitejším modelom Renaultu, najmä preto francúzsky výrobca venoval vývoju tretej generácie toľko pozornosti a starostlivosti. Zaväzuje ho k tomu aj doteraz predaných osem a pol milióna meganov dvoch prvých generácií. Kvôli úspechu novej generácie dal Megane zbohom dizajnovo dosť odvážnym riešeniam predchodcu, ktorým sa Renault nie celkom trafil do vkusu každého zákazníka. U nového modelu preto odstúpil od extravagantnosti a dal prednosť konvenčným tvarom karosérie a uhladenosti.

Ako je to už zvykom, aj Megane tretej generácie, ktorý stojí na platforme Nissana Quashqai, je od predchodcu väčší. V dĺžke o desať centimetrov a rázvor narástol o poldruha centimetra. To prináša aj väčší priestor pre cestujúcich, najmä na zadných sedadlách, ale aj priestor pre batožiny, ktorý má teraz 372 litrov a je väčší o 42 litrov ako mal predchodca. Potešiteľné je, že napriek zväčšeným rozmerom je nový Megane ľahší o 8 kg.

A ako je to u Renaulta zažitou tradíciou, v otázke bezpečnosti je nová generácia s piatimi hviezdičkami, ale najmä s 37 bodmi z 37 možných z crash testu Euro NCAP v pasívnej bezpečnosti posádky najbezpečnejším automobilom v triede. Za zmienku stojí, že vpredu má nový Megane dvojkomorové airbagy a že k vyššej bezpečnosti slúžia zväčšené brzdové kotúče na všetkých kolesách (s nimi zastaví zo 100 km/h na nulu na vzdialenosť 37 metrov), ale aj to, že každý nový Megane už od najnižšej výbavy je opatrený stabilizačným systémom ESP.

Renault Megane
Pri novom Megane sa odstúpilo od predchádzajúcej extravagantnosti

Pod kapotou má na začiatok nový Renault Mégane hatchback päť pohonných jednotiek – dve benzínové (1,6/100 k a 1,6 110 k) a tri naftové (1,5 dCi/105 k, 1,6 dCi/110 k a 1,9 dCi/130 k). V budúcnosti ich má byť až jedenásť (spoločných aj pre Mégane Coupé) a k veľmi zaujímavým budú patriť benzínové preplňované motory TCe 130 a TCe 180.

Stupne výbav má nový Megan štyri: Authentique, Expression, Dynamique a Privilege. Už základná Authentique má ABS s EBV a brzdovým asistentom, elektronický stabilizačný systém ESP, šesť airbagov (čelné dvojkomorové), elektrický posilňovač riadenia s premenlivým účinkom, z komfortných je to manuálna klimatizácia, karta Renault, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, poloautomatická ručná brzda, palubný počítač, elektricky nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie zrkadlá, elektrické ovládanie predných okien a ďalšie.

Na náš trh prichádza nový Renault Mégane s veľmi zaujímavými cenami. Určite najlákavejšia je prvá cena so sumou 13 290,- eur (400 374 Sk). Práve toľko totiž stojí Megane 1,6 16V/100 k vo výbave Authentique. S najlacnejším turbodieselom 1,5 dCi/85 k v rovnakej výbave má cenu 14 990,- eur (451 589 Sk). S motorom 1,6 dCi/105 k a vo výbave Dynamique stojí 18 390,- eur (554 017 Sk) a s najsilnejším motorom 1,9 dCi/130 k v najvyššej výbave Privilege 19 990,- eur (602 219 Sk).

Renault Megane
Trojdverový Megane Coupé má iný profil a znížený podvozok

Nový päťdverový Renault Mégane hatchback sa začal predávať 12. januára tohto roku. Zároveň v tento deň odštartoval aj predaj trojdverového Megane Coupé, ktorý má tri stupne výbav (Expression, Dynamique a Privilege). Najslabším benzínovým motorom je 1,6/110 k (začína na cene 15 590,- eur, čo je 469 664 Sk), najsilnejším preplňovaným 2,0 TCe/180 k Privilege (turbodiesely sú rovnaké ako u hatchbacku) – stojí 20 790,- eur (626 319 Sk).

Renault Megane Renault Megane Renault Megane Renault Megane Renault Megane Renault Megane Renault Megane
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.