Renault Scenic: Nové MPV na prvej fotografii

Streda, 24 február 2016

Renault pripravil na blížiaci sa autosalón v Ženeve dve veľmi významné novinky. Tou čerstvejšou a významnejšou je kompaktné MPV, nový Scénic štvrtej generácie. Možno je to dielo náhody, ale prvá snímka novinky Scénic uzrela svetlo tohto sveta skôr, ako si to prial výrobca. Alebo, že by to Renault takto zahral? V každom prípade je príjemné vidieť nový model ešte pred tým, ako sa v Ženeve otvoria brány autosalónu.

Renault Scénic
Nový Renault Scénic štvrtej generácie je pripravený na svoju premiéru. Bude v Ženeve.

Nový Renault Scénic akoby sa inšpiroval tvarmi svojho menšieho brata Captura, ktorý je z rodu kompaktných krossoverov. Tá podobnosť sa dotýka najviac prednej časti nového Scénica, to čo je za ním, je podobné staršiemu konceptu R-Space z dielne Ranaultu. Tak či tak, novinka vyzerá veľmi dobre, takže tí milovníci veľkopriestorových renaultov MPV sa majú na čo tešiť.

Renault vytvoril segment kompaktných MPV menom Scénic v roku 1996. Odvtedy vytvoril tri generácie, ktorých sa predalo úctyhodných takmer päť miliónov exemplárov. Niet pochýb, že štvrtá generácia zaujme rovnako ako tri doterajšie. Obmena bola potrebná, pretože súčasná tretia generácia je na trhu už od roku 2009, aj keď medzitým prešla dvomi modernizáciami.

Nový Scénic má množstvo štýlových prvkov, ktoré mu dávajú dynamickejší nádych. V porovnaní s modelom tretej generácie sa zvýšila jeho svetlá výška a zadný previs je skrátený. Širší rozchod kolies vpredu aj vzadu dávajú novinke lepšiu stabilitu.

Nový Scénic prichádza s novou grafikou v hlavných svetlometoch, najmä však v tvare bumerangu. Nové svetlomety ťažia z technológie LED PureVision, ktorá pochádza z najnovších modelov Renault.

Nový Scénic by do predaja mal prísť v závere tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.