Renault Sport Trophy: francúzsky plnokrvník

Streda, 25 jún 2014

Už onedlho predstavia Francúzi výtvor z dielne Renault Sport Technologies – nový show car Renault Sport Trophy. Podľa automobilky sa bude pýšiť unikátnym a ohromujúcim dizajnom, ktorý na prvý pohľad naznačuje mimoriadny výkon. Automobil Renault predstavia na autosalóne v Moskve, ktorý sa bude konať od 27. augusta do 7. septembra. Auto vstúpi následne do fázy intenzívneho testovania a už v roku 2015 bude jazdiť v seriáli World Series by Renault.

Renault Sport Trophy
Už silueta nového špeciálu Renault naznačuje extrémne športové tvary a vynikajúcu aerodynamiku. Nový show car je určený pre preteky seriálu World Series by Renault.

World Series by Renault, seriál automobilových pretekov, vychovával nových pretekárov celé desaťročie. V roku 2015 do tohto seriálu pribudne ďalšia kategória, a to vďaka novému špeciálu Renault Sport Trophy. Práve pre tento unikátny model vznikli tieto špeciálne preteky.

Nový model Sport Trophy bude zaradený do šampionátu pretekov typu single-model. Pri jeho vývoji sa myslelo predovšetkým na výkon a rýchlosť. Má všetky predpoklady na to, aby sa z neho stal veľký hit medzi tímami, pretekármi, ako aj fanúšikmi podujatí, ktoré organizuje Renault Sport Technologies.

Renault Sport Trophy bude mať karbónový monokok od firmy Dallara, poháňať ho bude motor Nismo s výkonom viac ako 500 koní. Sedemstupňová sekvenčná prevodovka pochádza od spoločnosti Sadev a špecifické pneumatiky pre tento výkonný a rýchly špeciál vyvíja Michelin. Automobil bude mať hmotnosť 1100 kg.

Na konečné tvary nového špeciálu od Renaulta si budeme musieť počkať do 27. augusta, ale už dnes sa dá s istotou povedať, že bude jednou z hviezd moskovského autosalónu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.