Renault Twingo GT: Pre zábavu a zážitok z jazdy

Streda, 08 jún 2016

Renault sa oficiálne pochválil novým malým ostrým Twingom. Predvedie ho na Festivale rýchlosti v britskom Goodwoode od 23. do 26. júna. Do jeho útrob zabudovala divízia Renault Sport, ktorá stojí za úpravami nové modelu, 110 koňový benzínový motor. Ten prostredníctvom mechanickej prevodovky s ručným radením prenáša najvyšší krútiaci moment 170 Nm na kolesá zadnej nápravy.

1 Renault Twingo Gt
Renault Twingo GT by malo byť najsilnejšie súčasné Twingo určené pre zábavnú jazdu

Nový Renault Twingo GT vychádza z konceptu Twin Run. S pomerne strohými informáciami zverejnil Renault aj viac fotografií nového modelu, medzi ktorými však chýbajú snímky interiéru. Čo je na vzhľade Twinga GT nové okrem dizajnu inšpirovaného konceptom Twind Run sú nový výkonný motor s novou manuálnou prevodovkou, štýlové sedemnásťpalcové kolesá, znížená svetlá výška vozidla a štyri farebné vyhotovenia.

Nová prevodovka dodáva modelu Twingo GT väčšiu živosť. Pre bezpečnejšie jazdné vlastnosti má nové GT vynovené zavesenie kolies, špecificky kalibrované ESP a variabilné riadenie. Výsledkom je ostrejšie ovládanie a citlivejšia odozva riadenia. To všetko sľubuje Renault pri modeli Twingo GT vraj za dostupnú cenu.

O pohonnej jednotke sa v tlačovej správe udáva len výkon motora 110 koní a najvyšší krútiaci moment 170 Nm. Mohlo by ísť o upravený motor 0,9 TCe umiestnený nad zadnou nápravou, ktorý má výkon zvýšený z 90 na 110 koní a najvyšší krútiaci moment zvýšený o 35 Nm. Prevodovku má GT nie dvojspojkovú ako tento sériový model, ale klasickú mechanickú s ručným radením, ktorá je pre svižnú športovú jazdu vhodnejšia.

Twingo GT bude dostupné v štyroch farebných odtieňoch: oranžovej Piment, sivej Lunaire, čiernej Profong a bielej Glacier. Interiér ponúka (vraj) oranžové prešívanie kabíny, prahy dverí s lištou Renault Sport, hliníkové pedále a športovú hlavicu radiacej páky.

Renault vo svojej správe nič nehovorí o tom, či Twingo GT pripravil len pre Festival rýchlosti v Goodwoode a je to iba koncept. Zrejme by malo ísť o sériový model, keďže tlačová správa hovorí aj dostupnej cene pre zákazníka. Potom by išlo o najvýkonnejšie súčasné Twingo, s ktorým jazda poskytne vodičovi zábavu a pôžitok z jazdy.

1 Renault Twingo Gt 2 Renault TWINGO GT 3 Renault Twingo GT
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.