Renault Twingo GT: Pre zábavu a zážitok z jazdy

Streda, 08 jún 2016

Renault sa oficiálne pochválil novým malým ostrým Twingom. Predvedie ho na Festivale rýchlosti v britskom Goodwoode od 23. do 26. júna. Do jeho útrob zabudovala divízia Renault Sport, ktorá stojí za úpravami nové modelu, 110 koňový benzínový motor. Ten prostredníctvom mechanickej prevodovky s ručným radením prenáša najvyšší krútiaci moment 170 Nm na kolesá zadnej nápravy.

1 Renault Twingo Gt
Renault Twingo GT by malo byť najsilnejšie súčasné Twingo určené pre zábavnú jazdu

Nový Renault Twingo GT vychádza z konceptu Twin Run. S pomerne strohými informáciami zverejnil Renault aj viac fotografií nového modelu, medzi ktorými však chýbajú snímky interiéru. Čo je na vzhľade Twinga GT nové okrem dizajnu inšpirovaného konceptom Twind Run sú nový výkonný motor s novou manuálnou prevodovkou, štýlové sedemnásťpalcové kolesá, znížená svetlá výška vozidla a štyri farebné vyhotovenia.

Nová prevodovka dodáva modelu Twingo GT väčšiu živosť. Pre bezpečnejšie jazdné vlastnosti má nové GT vynovené zavesenie kolies, špecificky kalibrované ESP a variabilné riadenie. Výsledkom je ostrejšie ovládanie a citlivejšia odozva riadenia. To všetko sľubuje Renault pri modeli Twingo GT vraj za dostupnú cenu.

O pohonnej jednotke sa v tlačovej správe udáva len výkon motora 110 koní a najvyšší krútiaci moment 170 Nm. Mohlo by ísť o upravený motor 0,9 TCe umiestnený nad zadnou nápravou, ktorý má výkon zvýšený z 90 na 110 koní a najvyšší krútiaci moment zvýšený o 35 Nm. Prevodovku má GT nie dvojspojkovú ako tento sériový model, ale klasickú mechanickú s ručným radením, ktorá je pre svižnú športovú jazdu vhodnejšia.

Twingo GT bude dostupné v štyroch farebných odtieňoch: oranžovej Piment, sivej Lunaire, čiernej Profong a bielej Glacier. Interiér ponúka (vraj) oranžové prešívanie kabíny, prahy dverí s lištou Renault Sport, hliníkové pedále a športovú hlavicu radiacej páky.

Renault vo svojej správe nič nehovorí o tom, či Twingo GT pripravil len pre Festival rýchlosti v Goodwoode a je to iba koncept. Zrejme by malo ísť o sériový model, keďže tlačová správa hovorí aj dostupnej cene pre zákazníka. Potom by išlo o najvýkonnejšie súčasné Twingo, s ktorým jazda poskytne vodičovi zábavu a pôžitok z jazdy.

1 Renault Twingo Gt 2 Renault TWINGO GT 3 Renault Twingo GT
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.