Renault Twingo GT: Pre zábavu a zážitok z jazdy

Streda, 08 jún 2016

Renault sa oficiálne pochválil novým malým ostrým Twingom. Predvedie ho na Festivale rýchlosti v britskom Goodwoode od 23. do 26. júna. Do jeho útrob zabudovala divízia Renault Sport, ktorá stojí za úpravami nové modelu, 110 koňový benzínový motor. Ten prostredníctvom mechanickej prevodovky s ručným radením prenáša najvyšší krútiaci moment 170 Nm na kolesá zadnej nápravy.

1 Renault Twingo Gt
Renault Twingo GT by malo byť najsilnejšie súčasné Twingo určené pre zábavnú jazdu

Nový Renault Twingo GT vychádza z konceptu Twin Run. S pomerne strohými informáciami zverejnil Renault aj viac fotografií nového modelu, medzi ktorými však chýbajú snímky interiéru. Čo je na vzhľade Twinga GT nové okrem dizajnu inšpirovaného konceptom Twind Run sú nový výkonný motor s novou manuálnou prevodovkou, štýlové sedemnásťpalcové kolesá, znížená svetlá výška vozidla a štyri farebné vyhotovenia.

Nová prevodovka dodáva modelu Twingo GT väčšiu živosť. Pre bezpečnejšie jazdné vlastnosti má nové GT vynovené zavesenie kolies, špecificky kalibrované ESP a variabilné riadenie. Výsledkom je ostrejšie ovládanie a citlivejšia odozva riadenia. To všetko sľubuje Renault pri modeli Twingo GT vraj za dostupnú cenu.

O pohonnej jednotke sa v tlačovej správe udáva len výkon motora 110 koní a najvyšší krútiaci moment 170 Nm. Mohlo by ísť o upravený motor 0,9 TCe umiestnený nad zadnou nápravou, ktorý má výkon zvýšený z 90 na 110 koní a najvyšší krútiaci moment zvýšený o 35 Nm. Prevodovku má GT nie dvojspojkovú ako tento sériový model, ale klasickú mechanickú s ručným radením, ktorá je pre svižnú športovú jazdu vhodnejšia.

Twingo GT bude dostupné v štyroch farebných odtieňoch: oranžovej Piment, sivej Lunaire, čiernej Profong a bielej Glacier. Interiér ponúka (vraj) oranžové prešívanie kabíny, prahy dverí s lištou Renault Sport, hliníkové pedále a športovú hlavicu radiacej páky.

Renault vo svojej správe nič nehovorí o tom, či Twingo GT pripravil len pre Festival rýchlosti v Goodwoode a je to iba koncept. Zrejme by malo ísť o sériový model, keďže tlačová správa hovorí aj dostupnej cene pre zákazníka. Potom by išlo o najvýkonnejšie súčasné Twingo, s ktorým jazda poskytne vodičovi zábavu a pôžitok z jazdy.

1 Renault Twingo Gt 2 Renault TWINGO GT 3 Renault Twingo GT
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Lexus-NX
Lexus doteraz predal viac ako jeden a pol milióna luxusných hybridov, ale v jeho ponuke nebol s plug-in hybridnou technológiou (PHEV). To sa má už onedlho zmeniť. Mohol by vzniknúť na báze Lexusu NX, prípadne novej Toyoty RAV4. Podľa generálneho riaditeľa austrálskej divízie Lexusu Scotta Thompsona má Lexus pripravenú dobrú informácií o modeli PHEV. Prvý plug-in hybrid so značkou Lexus by mohol prísť okolo roku 2021 a mohol by ním byť Lexus NX. Tento model ako SUV strednej veľkosti uviedla japonská značka v roku 2014. Auto je do istej miery spríbuznené s Toyotou RAV4 predchádzajúcej generácie. Podoba spočíva v rozmeroch a podobnom dizajne, ako aj systéme pohonu. Nový Lexus NX bude pravdepodobne profitovať z osvedčenej architektúry TNGA podobnej ako má nová Toyota RAV4. To otvorí cestu, aby sa plug-in hybridný systém dostal aj pod kapotu nového NX.
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.