Renault Twingo GT: Pre zábavu a zážitok z jazdy

Streda, 08 jún 2016

Renault sa oficiálne pochválil novým malým ostrým Twingom. Predvedie ho na Festivale rýchlosti v britskom Goodwoode od 23. do 26. júna. Do jeho útrob zabudovala divízia Renault Sport, ktorá stojí za úpravami nové modelu, 110 koňový benzínový motor. Ten prostredníctvom mechanickej prevodovky s ručným radením prenáša najvyšší krútiaci moment 170 Nm na kolesá zadnej nápravy.

1 Renault Twingo Gt
Renault Twingo GT by malo byť najsilnejšie súčasné Twingo určené pre zábavnú jazdu

Nový Renault Twingo GT vychádza z konceptu Twin Run. S pomerne strohými informáciami zverejnil Renault aj viac fotografií nového modelu, medzi ktorými však chýbajú snímky interiéru. Čo je na vzhľade Twinga GT nové okrem dizajnu inšpirovaného konceptom Twind Run sú nový výkonný motor s novou manuálnou prevodovkou, štýlové sedemnásťpalcové kolesá, znížená svetlá výška vozidla a štyri farebné vyhotovenia.

Nová prevodovka dodáva modelu Twingo GT väčšiu živosť. Pre bezpečnejšie jazdné vlastnosti má nové GT vynovené zavesenie kolies, špecificky kalibrované ESP a variabilné riadenie. Výsledkom je ostrejšie ovládanie a citlivejšia odozva riadenia. To všetko sľubuje Renault pri modeli Twingo GT vraj za dostupnú cenu.

O pohonnej jednotke sa v tlačovej správe udáva len výkon motora 110 koní a najvyšší krútiaci moment 170 Nm. Mohlo by ísť o upravený motor 0,9 TCe umiestnený nad zadnou nápravou, ktorý má výkon zvýšený z 90 na 110 koní a najvyšší krútiaci moment zvýšený o 35 Nm. Prevodovku má GT nie dvojspojkovú ako tento sériový model, ale klasickú mechanickú s ručným radením, ktorá je pre svižnú športovú jazdu vhodnejšia.

Twingo GT bude dostupné v štyroch farebných odtieňoch: oranžovej Piment, sivej Lunaire, čiernej Profong a bielej Glacier. Interiér ponúka (vraj) oranžové prešívanie kabíny, prahy dverí s lištou Renault Sport, hliníkové pedále a športovú hlavicu radiacej páky.

Renault vo svojej správe nič nehovorí o tom, či Twingo GT pripravil len pre Festival rýchlosti v Goodwoode a je to iba koncept. Zrejme by malo ísť o sériový model, keďže tlačová správa hovorí aj dostupnej cene pre zákazníka. Potom by išlo o najvýkonnejšie súčasné Twingo, s ktorým jazda poskytne vodičovi zábavu a pôžitok z jazdy.

1 Renault Twingo Gt 2 Renault TWINGO GT 3 Renault Twingo GT
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.