Renault Twin'Run: na šport, či do vitríny

Sobota, 25 máj 2013

Renault predstaví tento víkend na Veľkej cene Monaca koncept Twin'Run. Koncept parametrami pripomína mini strelu s veľkým potenciálom, najmä však spomienku či oslavu na slávne modely Renaultu s motorom umiestneným uprostred.

Renault TwinRun
Twin'Run je nádhernou športovo orientovanou štúdiou a predobrazom budúceho Twinga

Veď zvážte: koncept dlhý len 3,68 metra má pred zadnou nápravou vidlicový šesťvalec s objemom 3,5 litra dosahuje výkon 320 koní pri 6800 ot/min a krútiaci moment 380 Nm pri 4750 otáčkach. Váži len 950 kg a vystrelí z nuly na stokilometrovú rýchlosť za 4,5 sekundy a ručička na rýchlomery sa zastaví až na číslici 250 km/h. Zostane Twin'Run konceptom, ale sa zrodí z neho "malý superšport".

Najpravdepodobnejšie je, a to je veľká škoda, že Twin'Run je iba ukážkou toho, čo v Renaulte dokážu. Takýmto pohľadom chcú upozorniť na novú prichádzajúci model. Takže Twin'Run je najskôr predobrazom najmenšieho osobného Renaulta, Twinga. Tretiu generáciu mini Renaulta naznačuje napríklad začiatok označenia konceptu (Twin), či jeho dĺžka necelých 3,7 metra, ale aj nadväznosť na prekrásnu štúdiu Twin'Z, ktorú navrhol britský dizajnér Ross Lovegrove v spolupráci s Ranaultom.

Koncept Twin'Run je naozajstné pretekárske auto, má trubkové šasi prevzaté priamo z motoršportu Renault, ako aj v strede uložený 320-koňový motor V6, ktorý pochádza z motora modelu Mégane Trophy. Podobne aj šesťstupňová sekvenčná prevodovka je z Mégane Trophy. Budúce Twingo bude mať zrejme bežnejšie riešenia a tiež aj vyššiu hmotnosť.

Renault TwinRun Renault TwinRun Renault TwinRun
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.