Renault Wind: čerstvý vietor

Utorok, 02 február 2010

Bývalo zvykom chrániť do poslednej chvíle pred novinármi i verejnosťou významné automobilové novinky a potom na významných svetových autosalónoch stiahnuť z nich plachtu, ktorá skrývala ich utajované tvary. Časy sa menia a automobilky už niekoľko týždňov dopredu predstavujú prostredníctvom médií svoje nové modely. Tak je tomu aj teraz pred blížiacim sa autosalónom v Ženeve, ktorý sa začína 4. marca pre verejnosť a o dva dni skôr pre novinárov. Na svoju svetovú premiéru vo švajčiarskom výstavnom komplexe Palexpo čaká aj novinka od Renaultu, kupé-roadster Wind.

Renault Wind

Renault o novom netradičnom modeli Wind zatiaľ veľa neprezradil. Dovolil publikovať pár fotografií, z ktorých je možné posúdiť dizajn a vzhľad z viacerých pohľadov. Technické informácie však k dispozícií nie sú žiadne. Známy je len údaj o dĺžke nového modelu, ktorý meria 383 centimetrov a pár ďalších údajov. Viac sa o novom modeli kupé-roadster vie len to, čo sa dá vyčítať z obrázkov.

Z iných zdrojov sa nám podarilo zistiť, že malý dvojmiestny športový, nazvime ho kabriolet, má technický základ v malom Twingu. Okrem iných vlastností má jednu výnimočnú – ak by ste s ním vyrazili na cesty teraz a bez strechy, a prekvapilo by vás náhle husté sneženie, v priebehu 12 sekúnd by ste sedeli v uzavretom aute s pevným panelom strechy nad hlavou. Stačí len stlačiť príslušné tlačidlo na palubnej doske a elektromotory zariadia ostatné.

Renault Wind

Je to pomerne jednoduché a navyše pracuje veľmi rýchlo. Okrem toho riešenie strechy Renaultu Wind (typ ako Targa) poskytuje posádke oproti klasickému kabrioletu zvýšenú bezpečnosť, keďže zadné bočné stĺpiky a ich prepojenie vytvárajú akýsi bezpečnostný oblúk. Inovatívny systém otvárania strechy nového kupé-roadstera je veľmi dobre vymyslený, keďže tá sa len jednoducho preklápa do otvoru nad batožinovým priestorom a neobmedzuje jeho veľkosť. Jeho objem je 270 litrov či už máte strechu nad hlavou, alebo vietor vo vlasoch.

Kompaktné rozmery urobia z modelu Wind svižný automobil pre jazdu po meste, ale aj mimo mesta. Bude pre tých, čo túžia nielen po svojráznom automobile, ľahko odlíšiteľnom a kompaktnom, ale tiež konvertibilnom a zároveň dostatočne praktickom pre každodenné jazdenie.

Renault Wind

Podrobnejšie informácie o Renaulte Wind budú známe po predstavení novinky 2. marca na autosalóne v Ženeve. Do predaja by sa údajne mal dostať v priebehu júna tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.