Renault Wind: čerstvý vietor

Utorok, 02 február 2010

Bývalo zvykom chrániť do poslednej chvíle pred novinármi i verejnosťou významné automobilové novinky a potom na významných svetových autosalónoch stiahnuť z nich plachtu, ktorá skrývala ich utajované tvary. Časy sa menia a automobilky už niekoľko týždňov dopredu predstavujú prostredníctvom médií svoje nové modely. Tak je tomu aj teraz pred blížiacim sa autosalónom v Ženeve, ktorý sa začína 4. marca pre verejnosť a o dva dni skôr pre novinárov. Na svoju svetovú premiéru vo švajčiarskom výstavnom komplexe Palexpo čaká aj novinka od Renaultu, kupé-roadster Wind.

Renault Wind

Renault o novom netradičnom modeli Wind zatiaľ veľa neprezradil. Dovolil publikovať pár fotografií, z ktorých je možné posúdiť dizajn a vzhľad z viacerých pohľadov. Technické informácie však k dispozícií nie sú žiadne. Známy je len údaj o dĺžke nového modelu, ktorý meria 383 centimetrov a pár ďalších údajov. Viac sa o novom modeli kupé-roadster vie len to, čo sa dá vyčítať z obrázkov.

Z iných zdrojov sa nám podarilo zistiť, že malý dvojmiestny športový, nazvime ho kabriolet, má technický základ v malom Twingu. Okrem iných vlastností má jednu výnimočnú – ak by ste s ním vyrazili na cesty teraz a bez strechy, a prekvapilo by vás náhle husté sneženie, v priebehu 12 sekúnd by ste sedeli v uzavretom aute s pevným panelom strechy nad hlavou. Stačí len stlačiť príslušné tlačidlo na palubnej doske a elektromotory zariadia ostatné.

Renault Wind

Je to pomerne jednoduché a navyše pracuje veľmi rýchlo. Okrem toho riešenie strechy Renaultu Wind (typ ako Targa) poskytuje posádke oproti klasickému kabrioletu zvýšenú bezpečnosť, keďže zadné bočné stĺpiky a ich prepojenie vytvárajú akýsi bezpečnostný oblúk. Inovatívny systém otvárania strechy nového kupé-roadstera je veľmi dobre vymyslený, keďže tá sa len jednoducho preklápa do otvoru nad batožinovým priestorom a neobmedzuje jeho veľkosť. Jeho objem je 270 litrov či už máte strechu nad hlavou, alebo vietor vo vlasoch.

Kompaktné rozmery urobia z modelu Wind svižný automobil pre jazdu po meste, ale aj mimo mesta. Bude pre tých, čo túžia nielen po svojráznom automobile, ľahko odlíšiteľnom a kompaktnom, ale tiež konvertibilnom a zároveň dostatočne praktickom pre každodenné jazdenie.

Renault Wind

Podrobnejšie informácie o Renaulte Wind budú známe po predstavení novinky 2. marca na autosalóne v Ženeve. Do predaja by sa údajne mal dostať v priebehu júna tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.